Real Madrid a Barcelona táhnou za jeden provaz. Pérez s Laportou žalují La Ligu

Real Madrid a Barcelona táhnou za jeden provaz. Pérez s Laportou žalují La Ligu
Real Madrid - Barcelona

Real Madrid a Barcelona společně zažalovaly La Ligu za údajné nezákonné omezení jejich hlasovacích práv v komisi pro televizní práva. Prezident La LIgy Javier Tebas tak údajně učinil kvůli tomu, co považoval za existující střet zájmů se Superligou, informovala o tom média El Periódico de España a VozPópuli.

Soud v Madridu přijal žalobu Realu Madrid a Barcelony proti La Lize, informoval El Periódico de España a VozPópuli informaci potvrdil. Případ vznikl poté, co Javier Tebas, prezident La Ligy, zakázal oběma klubům aktivně se účastnit a hlasovat na zasedáních Orgánu pro kontrolu audiovizuálních práv.

Tento výbor se skládá ze dvou klubů s nejvyššími příjmy z televize za posledních pět let (Real a Barcelona), dvou klubů z Primery (nyní Atlético a Osasuna), jednoho ze Segundy (Ponferradina) a prezidenta Tebas, který má vyšší hlasovací právo. Jak je uvedeno ve stanovách organizace, tento orgán je pověřen řízením komercializace a využívání audiovizuálních práv.

Nezákonné vyloučení

V žalobě podané právnickou firmou Clifford Chance, která také zastupuje Super ligy, Los Blancos a Blaugrana tvrdí, že byli vyloučeni z hlasování na zasedáních 1. března, 12. dubna a 19. května kvůli možnému střetu zájmů při podpoře Super ligy.

Právníci klubu mimo jiné poukazují na to, že veto La Ligy je nezákonné také proto, že Atlético, které také patří k orgánu a stále patří mezi zakládající kluby Super ligy, nebylo zbaveno svého hlasu (i když Rojiblancos zdůrazňují, že nejsou zapojeni do žádné akce týkající se této iniciativy).

Prezident Tebasu měl oběma klubům od září 2021 naznačit, že došlo ke střetu zájmů, ale teprve na jaře 2022 je začal vylučovat z jednání a hlasování. 1. března, když zástupci klubů sedící v představenstvu hovořili o komercializaci menších práv, jako jsou barové sloty, otevřené televizní zápasy nebo zápasy Segunda.

Tebas útočí

Tebas informoval zástupce Realu Madrid a Barcelony, že by měli opustit zasedání, protože tři body na programu představovaly strategická data, která by Superliga mohla použít. Zástupci týmů setkání neopustili, ale nebylo jim dovoleno mluvit nebo hlasovat o těchto otázkách.

Andreu Camps, tajemník federace, která se může těchto setkání zúčastnit, ale bez hlasovacího práva, 12. dubna, po začátku dalšího zasedání, řekl, že chování prezidenta La Ligy bylo barbarské. Tebas s tím nic neudělal a šel ještě dál, když odstranil zástupce Realu a Barcelony z videohovoru na platformě Zoom, protože se opět měl objevit střet zájmů.

Situace se opakovala 19. května. O den později Los Blancos a Blaugrana podaly společnou žalobu, která byla právě přijata k rozhodnutí soudem v Madridu, který poté, co se dozvěděl o situaci, shledal, že základní právo klubů vytvářet organizace, jichž jsou součástí, bylo porušeno.

VozPópuli dodává, že prezident Tebas jednal s podporou hlavního právníka La Ligy a dalších klubů. Všichni jsou přesvědčeni, že Super liga vznikla proto, aby zničila domácí ligy, protože jejich televizní hodnota po vzniku nových evropských soutěží by výrazně klesla.

Údaje, které La Lize poskytl auditor KPMG, říkají, že by to byl pokles o přibližně 10 % na národní úrovni a 25 % na mezinárodní úrovni. Real Madrid a Barcelona tradičně odpovídají, že samy tvoří 40% hodnoty celé La Ligy, tedy jako 42 týmů z Primera a Segunda.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: vozpopuli.com, epe.es

2 Komentářů

 • Avatar

  zatial som stale proti superlige, ale to sa asi coskoro zmeni. hned ako zmenia format LM na ktorom som vyrastal a ktora je pre mna vrchol kluboveho futbalu a urobia z nej totalny hybrid, v tom momente mi uz ta Superliga prestane tak vadit.

  ale realne si myslim ze nevznikne. anglicke kluby sa budu bat reakcie svojich fanusikov a ti im dali jasne najavo ze superligu nechcu.

  0
  2
  • Avatar

   Superliga nepotřebuje anglické kluby. PL je zdaleka nejbohatší soutěž. Vypadá to, že SL vznikne jako taková protiváha, kde bude velká část zbytku světa. Špička La Ligy, Itálie, možná Francie (Lyonu by se to hodilo, Marseille, Monaco? – posílení konkurentů PSG), příp. Portugalsko, Holandsko, Německo. Všichni tam nebudou, ale ono se to časem zvětší.

   To je asi hlavní důvod, proč hňup Tebas a LL vyšiluje – protože si uvědomují, že když SL vznikne a bude tam Real s Barcou, tak se etabluje jako dvojka nebo trojka evropských soutěží za LM a PL. Takže LL trochu utrpí.
   Nicméně kdyby to nebyl idiot, tak mu nic nebrání snažit se tam posunout další španělské kluby, aby na tom těžily. Však v LL může být také kvalifikace do SL. On místo toho bojuje proti top klubům svých soutěží – jak mohli dosadit do čela takového idiota? Nebyl předtím Tebas kuchař mafiána Čeferina? Nebo jeho čistič bot?

   Vtipné jsou ty dva odstavce na konci – „Super liga vznikla proto, aby zničila domácí ligy, protože jejich televizní hodnota po vzniku nových evropských soutěží by výrazně klesla.“ – tak hodnota by prý výrazně klesla, ale vzápětí se uvádí, že LL by poklesla jen o 10 procent. A pak kdo tady lže, že, papaláši LL? :grinning:

   1
   1

Přidat komentář

Související články

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez
La Liga

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez

Lucas Vázquez včera nahradil Daniho Carvajala na pravém kraji obrany. Přispěl tak k čistému kontu a důležitému vítězství nad Mallorkou. Co…
Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší
La Liga

Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší

Aurélien Tchouaméni dnes vstřelil vítězný gól proti Mallorce. „Nebylo to snadné. V úterý jsme odehráli těžké utkání proti Manchesteru. Ale když…
Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu
La Liga

Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu

Carlo Ancelotti označil vítězství na Mallorce za důležitý krok k vítězství. Ještě ale odmítl, že by ho a jeho tým mohli…
REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni
La Liga

REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni

S vědomím nejdůležitějšího zápasu sezóny na Etihad Stadium nastoupil Real na půdě nepříjemného celku z Baleárských ostrovů ve velice pozměněné…