KOMENTÁŘ: Zrada vlastních hodnot. Real Super ligou získá peníze, ale ztratí sám sebe

Čas 19. 04. 2021, 09:55 | Autor podvinho
Historie Realu je spojená s Ligou mistrů
Historie Realu je spojená s Ligou mistrů

Oznámení zamýšleného startu evropské Super ligy pořádně rozčíslo fotbalové vody. Není divu. Jedná se o revoluční záležitost, která v případě vzniku jednoznačně změní evropský fotbal. Já osobně se obávám, že k horšímu. A nelíbí se mi, že právě Real stojí v popředí.

Pokud chcete vědět o Super lize vše podstatné, mrkněte na tento článek. Prezident Realu Florentino Pérez a další představitelé této soutěže se zaklínají přáním fanoušků vidět ty nejlepší kluby světa proti sobě. Jenže zapomínají přitom na spoustu věcí. Nebo je nechtějí vidět.

Tak zaprvé, kdo se pasoval do role toho, kdo určí, které kluby jsou velké a mají právo v Super lize startovat? Vždyť Arsenal je aktuálně ve středu tabulky Premier League, Tottenham již dlouhá léta čeká na trofej, Manchester United hraje pouze Evropskou ligu… Milánské kluby zažívají po velké bídě první sezonu, ve které hrají v popředí Serie A, v LM byl ale jen Inter a vypadl v základní skupině.

Real Madrid také v minulosti nebyl vždy globálním velkoklubem, jak ho známe dnes. Kdyby v dobách, kdy fotbalisté Bílého baletu hráli jen obdobu dnešní Evropské ligy, přišel někdo s nápadem na založení Super ligy, možná by v ní vůbec nebyl. A pravděpodobně by se nestal klubem, který dnes milují miliony fanoušků po celé světě. Nechci, aby právě náš klub tuhle příležitost bral ostatním.

Je jasné, že Super liga přinese zapojeným klubům obrovské peníze. Tím ještě více napomůže rozevření nůžek mezi „velkými“ (čti bohatými) a těmi menšími. Zapomeňme na nádherné příběhy klubů jako Porto, Monako, Ajax a dalších. Zapomeňme na nepoznané duely jako například naposledy s Atalantou Bergamo. Tohle se Super ligou nenávratně zmizí.

Vždyť Liga mistrů je nádherná právě v tom, jak překvapivá umí být. Samozřejmě, že fanoušky nejvíce zajímají souboje velkoklubů, na které je ale přece LM bohatá. Zároveň neupírá právo na svou chvíli slávy menším klubům nebo těm, kteří prostě dělají svou práci skvěle i ve skromnějších podmínkách. Takové by měl fotbal podpořit, ne je ušlapat.

Devalvace hlavní myšlenky

Super liga je výmyslem samozvané fotbalové elity, která za ní vidí primárně více peněz. Nalhávat si cokoliv jiného nedává smysl. Po pandemické krizi je i Real Madrid v situaci, kdy více peněz pochopitelně potřebuje. Jenže získat je tímto způsobem se rovná pošlapání vlastních hodnot.

Vždyť to byli právě představitelé Realu, kteří pomáhali formovat dnešní Ligu mistrů, ale třeba také La Ligu. Myšlenkou těchto soutěží vždy bylo, že jsou pro každého. Účast v nich není snadná a musíš si ji tvrdě vybojovat. Ale máš šanci. A naopak, i když jsi zavedená značka, pokud to nepotvrdíš na hřišti, můžeš se na tyto soutěže dívat maximálně v televizi. To je fér soutěžní prostředí.

Super liga tuto myšlenku zcela devalvuje. Parta vyvolených bude mít své místo jisté a k nim přibude maximálně pět dalších klubů.

Nehledě na to, že Liga mistrů je soutěží souzenou Realu. Právě madridský gigant je historicky nejúspěšnějším klubem mezi evropskou smetánkou. To vše máme najednou zahodit?

Super liga není projektem, z nejž sálá neustálá férová soutěživost a motivace být dlouhodobě tím nejlepším. To mi prostě k Realu Madrid a jeho bohaté historii nesedí. Sorry, Florentino, ale takhle ne.

Pořád věřím, že jde pouze o prostředek k jednání s UEFA a dalšími organizacemi. Pokud Super liga opravdu vznikne, samozřejmě ji budu sledovat a budu hráčům v bílých dresech fandit. V tuto chvíli se ale cítím jako fanoušek Realu Madrid velmi smutný. A tak trochu zrazený.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (78 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!