Real a další kluby oznámily vznik Super ligy! UEFA je proti a hrozí vyloučením ze soutěží

Čas 19. 04. 2021, 09:16 | Autor Adam
Real Madrid
Real Madrid

AC Milán, Arsenal FC, Atlético de Madrid, Chelsea FC, FC Barcelona, ​​Inter Milán, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur. To je 12 klubů, které společně založily evropskou Super ligu. UEFA je ale razantně proti.

Oficiální vyjádření Realu Madrid

Při pohledu do budoucna se zakládající kluby těší na jednání s UEFA a FIFA při hledání nejlepších řešení pro Super ligu a pro světový fotbal jako celek. 

K vytvoření nové ligy dochází, když globální pandemie urychlila nestabilitu současného ekonomického modelu evropského fotbalu. Zakládající kluby se již roky snaží zlepšit kvalitu a intenzitu stávajících evropských soutěží a zejména vytvořit turnaj, na kterém mohou nejlepší kluby a hráči proti sobě častěji soutěžit.

Pandemie odhalila, že ke zvýšení hodnoty a pomoci ve prospěch fotbalové pyramidy jako celku je nezbytná strategická vize a obchodní přístup. V posledních měsících probíhá intenzivní dialog s řídícími orgány o budoucím formátu evropských soutěží.

Zakládající kluby se domnívají, že řešení navržená regulačními orgány neřeší základní otázky, kterými jsou potřeba nabídnout zápasy vyšší kvality a získat další finanční zdroje pro celý fotbalový svět.

Soutěžní formát

- zúčastní se 20 klubů, 15 zakládajících klubů a dalších pět týmů, které budou každoročně klasifikovány na základě výkonnosti předchozí sezóny

- všechny zápasy se budou hrát během týdne, všechny kluby budou i nadále soutěžit v příslušných národních ligách, čímž se zachová tradiční kalendář, který je ve středu, tedy hlavním dnem klubového fotbalu

- sezona začne v srpnu účastí klubů ve dvou skupinách po deseti, kde odehrají zápasy doma i venku. První tři z každé skupiny se automaticky kvalifikují do čtvrtfinále. Týmy, které skončí na čtvrtém a pátém místě, budou hrát další dvojzápasové playoff. Následně se od čtvrtfinále odehraje play-off dvou stran, které se dostanou do finále, které se bude hrát jako jeden zápas na konci května na neutrálním místě.

- co nejdříve po zahájení mužské soutěže bude spuštěna příslušná ženská liga, která přispěje k pokroku a rozvoji ženského fotbalu.

Další oficiální vyjádření

Tento nový každoroční turnaj zajistí výrazně vyšší ekonomický růst, což umožní podpořit evropský fotbal prostřednictvím dlouhodobého závazku, že příspěvky k solidaritě rostou v souladu s příjmy nové evropské ligy. Platby solidarity budou vyšší než platby, které v současné době generuje evropský systém hospodářské soutěže, a očekává se, že během závazkového období klubů přesáhnou 10 miliard eur.

Na druhou stranu bude nová soutěž postavena na finančních kritériích udržitelnosti, protože všechny zakládající kluby se zavazují přijmout výdajový rámec. Výměnou za svůj závazek obdrží zakládající kluby kolektivně jednorázovou platbu.

Florentino Pérez, prezident Realu Madrid CF a prezident Superligy, řekl:

„Pomůžeme fotbalu na všech úrovních zaujmout jeho právoplatné místo ve světě. Fotbal je jediným globálním sportem na světě s více než čtyřmi miliardami fanoušků a naší odpovědností jako velkých klubů je reagovat na přání fanoušků. “

Andrea Agnelli, prezident Juventusu a viceprezident Superligy, na podporu nové evropské ligy, uvedl:

„Našich 12 zakládajících klubů představuje miliardy fanoušků po celém světě. Spojili jsme se v této kritické chvíli, aby se evropská soutěž transformovala a poskytla sportu, který milujeme, základ udržitelný pro budoucnost, což podstatně zvyšuje solidaritu, fanouškům i amatérským hráčům sen a kvalitní zápasy, které podnítí jejich vášeň pro fotbal.“

Joel Glazer, spolupředseda Manchester United a viceprezident Superligy, řekl:

„Spojením nejlepších klubů a hráčů na světě, které hrají proti sobě po celou sezonu, otevře Superliga novou kapitolu evropského fotbalu, zajistí světovou konkurenci a zázemí a zvýší finanční podporu fotbalové pyramidy fotbal obecně.“

UEFA je razantně proti

UEFA, FIFA a další organizace ale s plánem Super ligy razantně nesouhlasí a aktuálně hrozí zakládajícím klubům velkými pokutami i vyřazením ze všech soutěží, hráčům těchto klubů pak zákazem reprezentovat. Dá se očekávat, že v příštích týdnech dojde k velkému boji, ale i jednáním.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (37 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!