KOMENTÁŘ: Zizou, otevři oči! Real Madrid si nemůže dovolit ztrácet další talenty

Čas 20. 01. 2021, 11:18 | Autor podvinho
Zinedine Zidane
Zinedine Zidane

„Kauza“ Martina Odegaarda a jeho možného odchodu probouzí další otázky o tom, zda je Zinedine Zidane vhodným trenérem pro současný Real Madrid. Stále věřím, že ano. Je podle mě ovšem nutné, aby francouzský trenér otevřel oči a začal více myslet na budoucnost klubu.

Nemám nic proti tomu, že má Zinedine Zidane svou kostru týmu, hráče, kterým bezmezně věří. Každý trenér potřebuje vytvořit jádro, duši mančaftu. Do ní určitě hráči jako Ramos, Casemiro, Kroos, Modrić či Benzema patří. A je to tak v pořádku.

V pořádku už ale není vysoké číslo mladých talentovaných hráčů, kteří pod Zidanovým vedením nerostou. Tedy nerostou do doby, než přestoupí do jiného týmu, kde dostanou důvěru a najednou letí nahoru.

Za všechny můžeme jmenovat Marcose Llorenteho, jenž je dnes klíčovým hráčem konkurenčního Atlétika. Nebo například Sergi Reguilóna, který září v Tottenhamu. A mohli bychom pokračovat.

Pak je tu rovněž řádka hráčů, kteří už měli být ve svých kariérách dál. Jenže v Realu nedostávají potřebné minuty. Éder Militão, Álvaro Odriozola, Vinícius Junior, Martin Odegaard, Mariano... Samozřejmě nesou svou tíhu odpovědnosti. Jejich výkony ne vždy odpovídaly očekáváním.

Bez šance nejsou výkony

Tímto se ovšem dostávám k pointě. Žádný hráč, a tuplem ne mladý, nemůže hrát dlouhodobě dobře, pokud nedostává potřebný prostor na hřišti. A tím nemyslím jednou za čas základní sestavu a občas přijít na hřiště z lavičky. To je zatraceně málo. Zvlášť, když ty největší zápasy jen prosedí.

Chápu, že se Zidane ve chvíli, kdy se týmu nedařilo, vrátil k osvědčené ose. Nutno říct, že například Luka Modrić hraje perfektně. To ale neznamená, že musíme fotbalově „zabít“ například Martina Odegaarda.

Norský fotbalista v této sezoně, když nastoupil, nezklamal. V některých zápasech hrál naopak velmi dobře. Vzpomenu například utkání na Interu Milán. Právě Odegaard patřil k nejlepším. Zidanova reakce? Martin střídá jako první a další zápas sedí na lavičce. Takto se nevytváří budoucí klíčoví hráči.

Další příklad - Mariano. Většinu času na tribuně. Při Benzemově absenci zahrál výborně, vstřelil důležitý gól. Řekl si tím o více herního času? Ani náhodou. I v zápasech, kde to Realu v ofenzivě skřípe, přijde na hřiště maximálně na pár závěrečných minut. Může se tímto způsobem stát důležitým hráčem? Ne.

Osamocený Fede

Nesouhlasím s tím, že Zidane nemá na výběr. Podívejme se například na Fede Valverdeho. Přestože byl ve svých začátcích hodně kritizovaný, Zidane mu dal důvěru a, to nejdůležitější, prostor na hřišti. Valverde se vyhrál, získal sebedůvěru a dnes je z něj nejhodnotnější člen kádru.

Kromě Ferlanda Mednyho, kterého si Zidane sám vybral a draze koupil, zůstává ovšem v tomto Valverde po hříchu osamocený. Přitom právě dnes, v době, kdy kvůli pandemii koronaviru výrazně klesly klubu příjmy, je potřeba dobře pracovat se svými hráči. Bohužel se to neděje.

Navíc je potřeba také zmínit, že Real nehraje dobře. Ve většině zápasů nedominuje, v La Lize výrazně ztrácí na Atlético. Takže není možné hájit se stylem, že Zidane nechce měnit něco, co funguje. Naopak. Real potřebuje čerstvý vítr.

Sergio Ramos, Luka Modrić, Karim Benzema a spol. budou navždy jedna z nejúspěšnějších generací v historii klubu a i dnes mají v Realu jednoznačně své místo. Není ovšem možné nalhávat si, že tomu tak bude dalších pět let. Čas zastavit nejde.

A pokud Zinedine Zidane neotevře oči, může na to Real šeredně doplatit.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (45 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!