Analýza Álvara Odriozoly: Dva roky promarněného talentu v Realu Madrid

Čas 25. 11. 2020, 14:15 | Autor Zbyněk H. | ZdrojElconfidencial.com
Álvaro Odriozola
Álvaro Odriozola

Álvaro Odriozola již bojuje téměř dva měsíce se zraněním a jeho poslední stravený čas na hřišti bylo 57 minut proti Valladolidu - 30. září. Přestože Bask nakonec zůstal v Madridu, začátek této sezony se neobešel bez dalších komplikací.

Když se podíváme na poslední dva roky, začala se slibná kariéra pravého obránce místo rozvoje hroutit. V týmu Realu Sociedad jeho potenciál prudce rostl, zatímco od jeho přestupu do Realu Madrid se vše zastavilo. Důvody? Je jich hned několik: Carvajalova konkurence, nedůvěra trenérů, zranění a špatná adaptace.

Začátky v Realu Sociedad

Odriozola přestoupil do královského týmu v roce 2018 jako jeden z nejslibnějších pravých obránců ve Španělsku. Fotbalista byl skvělým hráčem v Realu Sociedad, který hrál atraktivní a útočný fotbal. Družina ze severu země zakončila sezonu na šestém místě, což zaručovalo účast Evropské lize.

Álvaro byl jedním z nejsvětlejších bodů celého týmu. Využil všech příležitostí, které dostal. Trenér Eusebio Sacristán ho postavil k debutu zhruba v polovině sezóny 2016/17, konkrétně 16. ledna 2017 proti Malaze. Real Sociedad zvítězil 2:0 a mladý obránce všechny zaujal svými náběhy za obranu.

Pozornost na sebe však přítáhl už v rezervní celku. Odriozola vstoupila do klubové akademi ve věku 10 let a zpočátku chtěl být útočníkem. Jeho rychlost, průbojnost a nekonvenční povaha byly okamžitě viditelné. V útoku se mohl objevit prakticky na jakékoli pozici. Časem se však usadil na křídle, kde byl smrtící. Měl rád míč, nebál se riskantních řešení a měl fantastickou přihrávku.

Sacristán jednoho dne řekl, že si zaslouží šanci v prvním týmu. Trenér se ho však rozhodl postavit na post krajního obránce. Odehrál půl sezóny, 15 ligových zápasů a jeho vstup do seniorského fotbalu byl tak úspěšný, že se na něj reprezentační kouč Albert Celades začal stále více zaměřovat v souvislosti s jeho startem v týmu U-21.

V sezóně 2017/18, před jeho přestupem do Realu Madrid, nastřádal Odriozola za klub 41 zápasů. Tehdy bylo možno vidět jeho nejlepší verzi. Álvaro zářil na křídle, běhal z jednoho pokutového území do druhého, byl efektivní jeden na jednoho a asistoval. Byl neúnavný.

To nezůstalo bez pozornosti Juliena Lopetegiho. V roce 2017 debutoval Bask v prvním celku národního týmu, ve chvíli nepřítomnosti Daniho Carvajala. Na uvítanou se blýskl asistencí na gól Thiaga proti Albánii. Odriozola byl také součástí národního týmu pro mistrovství světa v Rusku. Zdálo se, že všechno jde tím nejlepším směrem.

Přestup do Realu Madrid

Po přestupu do Realu Madrid však došlo k neočekávanému obratu. Barcelona měla také záměr hráče získat, ale skvělý vztah Aperribaya s Florentinem se ukázal jako zásadní. Výstupní klauzule ve smlouvě hráče činila 40 milionů eur. Hráče se však podařilo získat za 30 milionů eur + 5 milionů eur v bonusech. V době přestupu si Odriozola užíval status objevu ligy a k tomu už měl nějaké zkušenosti s národním týmem.

Do hlavního města tedy přicházel se solidní zárukou. Následující dva roky se však ukázaly jako zcela ztracené. V první sezóně odehrál Álvaro 14 ligových zápasů (22 ve všech soutěžích), zatímco ve druhé sezóně byl zapůjčen na hostování do Bayernu, kde také proseděl šest měsíců. V bavorském týmu zaznamenal pouze pět zápasů.

Šance k restartu

Po svém návratu do Realu Madrid se na něj osud mohl usmát. Dani Carvajal byl zraněn a dveře pro Odriozolu se začaly otevírat. Štěstěna mu však nebyla nakloněna a Álvaro utrpěl zranění, které se hojí déle, než se původně předpokládalo. Výsledkem bylo, že Zidane měl problémy na pravé straně obrany, které lepil Nachem, a když se zranil i on, objevil se na scéně Lucas. Francouzský trenér také postavil na pravou stranu Mendyho.

O co v Odriolozově případě jde? Proč tak talentovaný fotbalista není schopen zvítězit sám nad sebou? Nejdůvěryhodnější odpověď na tyto otázky může dát ten, kdo ho zná nejlépe, to znamená trenér Eusebio Sacristán.

Je to fotbalista s neuvěřitelným útočným potenciálem. Je fantastický. Může vyvážet míče zezadu, je nekonvenční a má velmi dobré křížné přihrávky. V tomto ohledu je to lepší než ostatní. Musí však stále pracovat na bránění,” uvedl bývalý kouč Sociedad v rozhovoru s novináři El Confidencial.

"V mém prvním roce na Anoetě prošel tým krizí, ale podařilo se nám vzpamatovat. Mým cílem byl od samého začátku kvalitativní posun. Chtěl jsem, abychom drželi míč déle a měli iniciativu v útocích, a to i přes krajní obránce. Během léta jsem vzal několik mladých hráčů do předsezónní přípravy, mezi nimi byl i Álvaro. Velice se mi líbil. Bylo mi řečeno, že se z křídla, změnil na krajního obránce. Okamžitě jsem si všiml jeho útočného potenciálu. Hodilo se to do mé koncepce," dodává.

Problémy s bráněním

Vývoj Odriozoly byl rychlý. Eusebio se ho rozhodl definitivně zařadit do struktury prvního týmu a v lednu 2017 mu v nepřítomnosti Carlose Martíneze a Joseby Zalduy dal příležitost debutovat.

Hrali jsme v Malaze a měli jsme převahu. Vyhráli jsme 2:0 a Odriozola vynikal. Měl skvělý zápas. Byl neúnavný v soubujích na pravém křídle a vynikal velkým zapálením. Presoval a vyhrával souboje jeden na jednoho. Ohromil všechny. Fotbal Odriozoly přitahoval pozornost, přestože nebyl  typickým pravým obráncem. Stále musel pracovat na obranných aspektech své hry,” shrnuje Španěl své poznatky.

A tady je možná ten největší problém, kvůli kterému je Zidane tak na pochybách. Mluvíme o fotbalistovi, který neměl vštípeny základní zvyky krajního obránce. „strašně ofenzivní duši, dodává jeho bývalý kouč.

Je proto nutné najít východisko ze současné situace. Odriozola nebezpečně dlouho přešlapuje na místě a hostování v Bayernu problém ve skutečnosti jen prohloubilo. Sacristán má pravdu v tom, že 24letý hráč nemůže stále sedět na lavičce.

Za dva roky udělal úžasný skok. Z rezervy Realu Sociedad do národního týmu a přestupu do Realu Madrid. Zasloužil si to všechno tvrdou prací. Real pro něj vypadal jako dobrá volba, ale aby mohl v obraně dozrát, potřebuje kontinuitu. Možná je na čase zvážit, zda jí dostane v Madridu.

Eusebio naproti tomu nepochybuje, že Odriozola je stále skvělým hráčem, i když možná telefon z Madridu zazvonil příliš brzy.

„Možná pro něj bylo lepší, kdyby zůstal v Realu Sociedad další dva roky. Álvaro má potenciál a je před ním mnoho let. Ale znovu, v tomto věku to musí mít kontinuitu. V Realu Madrid a Bayernu je konkurence obrovská,uzavírá Sacristán, u kterého Odriozola odehrál zatím nejlepší sezónu ve své kariéře.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (17 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!