Průšvihy Luise Rubialese: Arogance, vyhazování peněz, ochrana od vlády i dohoda se Saudy

Průšvihy Luise Rubialese: Arogance, vyhazování peněz, ochrana od vlády i dohoda se Saudy
Luis Rubiales (zdroj: rfef.es)

V posledních dnech se jeho jméno objevilo snad ve všech médiích. O takovou pozornost ale Luis Rubiales, předseda španělské fotbalové federace, určitě nestál. Kvůli nechtěné puse po MS žen se kritika obrovsky stupňuje.

Luis Rubiales ale čelil tlakům na rezignaci již dříve a to dokonce opakovaně. Předseda svazu má totiž za sebou hned několik kauz a průšvihů. Mnoho z nich nyní odkrývá Rubialesův vlastní strýc a bývalý spolupracovník Juan Rubiales.

Juan Rubiales mluví v exkluzivním rozhovoru pro španělský deník El Mundo například o kauze španělského superpoháru v Saudské Arábii, o vyhazování svazových peněz nebo o tom, jak je jeho synovec posedlý Javierem Tebasem.

Překvapilo vás chování vašeho synovce Luise Rubialese po mistrovství světa žen?
Zasáhlo mě to, ale nepřekvapilo. Luis Rubiales byl vždy macho chlap, velmi arogantní a hrubý, s povýšeneckým chováním. Nechtěl být politikem, ale válečníkem, který příliš nepřijímá červené čáry, jenž namalovala dnešní společnost.

Kdy jste začal se svým synovcem pracovat?
Požádal mě o pomoc, když kandidoval za španělskou fotbalovou asociaci. Vytvořil jsem pro něj heslo „změna je nezastavitelná“. Když volby skončily, řekl mi, že by mě chtěl na pozici šéfa prezidentova kabinetu a začali jsme spolupracovat. Když jsme španělskou federaci prozkoumali, nazvali jsme ji Titanic. Začali jsme s kompletní modernizací. Nejlepším tahem, který Rubiales udělal, bylo přivedení několika skutečných profesionálů na důležité pozice.

Jenže váš vztah se posléze rozpadl. Co se stalo?
První poškození našeho vztahu přišlo, když mi řekl, abych mu neříkal Luisi, ale oslovoval ho pane prezidente. Dal mi jasně najevo, že teď bude vše po jeho, že je neomylným. Nechtěl kolem sebe lidi, kteří s ním nesouhlasí. Pokud jste měli na něco jiný názor, uzemnil vás tím, že jste jeho podřízený a bude to, jak říká on. V posledním rozhovoru, který jsem s ním vedl, mi řekl: „Strejdo, musíme vymyslet nějaký systém, aby mohl můj otec dostávat každý měsíc peníze ze svazu.“ Odpověděl jsem mu, že toho se ani omylem nebudu účastnit a že nechápu, co to dělá. Řekl mi, ať vypadnu a už se nevracím.

Tajemství v telefonu

Největší kauza vypukla na jaře roku 2022, kdy byly zveřejněny některé informace z telefonu Luise Rubialese, protože ho dal bezpečnostní firmě. Co přesně chtěj utajit?
Dva dny před mým odvoláním šel do firmy, která tvrdila, že pracuje pro národní bezpečnostní centrálu. Byl paranoidní a posedlý prezidentem La Ligy Javierem Tebasem. Myslel si, že ho nechává sledovat. Nechtěl, aby někdo viděl věci z jeho telefonu.

To se nakonec stejně nepovedlo. V telefonu měl mimo jiné Luis Rubiales uložené smlouvy se Saudskou Arábií, aby tam probíhal španělský superpohár, z čehož se platily milionové provize Gerardu Piquému.
Gerard Piqué byl tím, kdo podal návrh, aby se superpohár konal v Saudské Arábii. Jednoho dne Luis odjel na tajnou schůzku do Londýna. Nikdo nevěděl, co tam bude řešit. Když se vrátil, řekl, že superpohár se bude konat v Saudské Arábii. Všichni jsme se chytili za hlavu, vždyť je to země, která nerespektuje lidská práva. Rychle proto nechal účelově vypracovat zprávu, která vše posvětila. Na stole byla i nabídka z Kataru, ale odmítl ji, protože tu nezařizoval Piqué a neměl by provizi.

Proč jste se hned po prvních zveřejněných infromací v El Confidencial rozhodl hlásit na státním zastupitelství?
Luis Rubiales mě vyhodil a ještě mě obvinil z obtěžování, takže jsem strávil pět měsíců doma bez práce. Jednoho dne mi někdo ze svazu zavolal a řekl mi, že se na mě bude Rubiales snažit hodit veškerá obvinění. To byl pro mě konec. Šel jsem za prokurátorem a řekl jsem mu vše, co jsem věděl. Také jsem odevzdal notebook a telefon.

Mladé společnice

Ještě než se odehrála scéna na státním zastupitelství, proběhl v Salobreñě (malé španělské město) večírek, který se konal pod záminkou pracovního jednání. Vy jste dostal také pozvánku, že?
Ano, byl jsem pracovně v Marbelle propagovat druhou ligu, když mi zavolali, abych se dostavil na pracovní schůzku v Salobreñě. Překvapilo mě, jak byli činovníci svazu rádi, že jsem dorazil. Myslel jsem, že budeme řešit opatření spojená s Covidem, ale na místě nebyl žádný pracovník za tuto oblast. Přítomen nebyl ani šéf komunikace svazu a další důležití lidé. Pak mi někdo řekl, ať se připravím na párty, že přijdou i mladé dívky. A skutečně, Nene (bývalý fotbalista Granady) přivedl asi osm nebo deset dívek. Když jsem to viděl, řekl jsem, že se museli zbláznit, že by to mohli být jejich dcery. Šel jsem pryč a zamkl se ve svém pokoji. Luis Rubiales za mnou později přišel a když jsem mu řekl, že tohoto nechci být součástí, odpověděl mi, že jsem stále stejná osina v zadku.

Byly tyto dívky prostitutky?
Byly to, čemu říkáme „chicas de imagen“. Jsou to společnice. Přijdou vytvořit dobrou atmosféru a co se děje pak, už záleží na samotných hostech… Přišly asi v pět hodin odpoledne a odešly přibližně v deset večer.

Prokurátorovi jste řekl, že tento večírek byl placen z peněz svazu. Ten to ale odmítá.
Já jsem nic neplatil, jen večeři v den příjezdu. Lžou sami sobě. Pokud to byla pracovní schůzka, proč si dům nepronajal svaz, ale řešilo se to soukromě?

Byl jste svědkem i jiného vyhazování svazových peněz za soukromé záležitosti?
Luis Rubiales se zamiloval do jedné dívky, mexické malířky, a navrhl ji přicestovat za ním do New Yorku. Řekl mi, že tam máme mnoho důležitých schůzek, ale jednalo se pouze o milostný pětidenní výlet. Dokonce jsme dostali instrukce, co říkat v případě, pokud by se nás na to někdo zeptal.

Ochrana od špiček vlády

Jaký je Rubialesův vztah se španělským premiérem Pedrem Sánchezem?
Potkali se ještě předtím, než se Pedro Sánchez stal premiérem. Luis Rubiales ho hodně podporoval a jejich vztah se upevnil. Lhal mu, že je socialista a že byla celá jeho rodina vždy levicová. Poté ho přesvědčil, že přivede mistrovství světa do Španělska a že Sánchez to vše prodá jako svou zásluhu. Také mu řekl, že je protiváhou Javiera Tebase, jenž je prý ultrapravicovým politikem. Dostal díky tomu všemu velkou ochranu.

Co má pořád Luis Rubiales s Javierem Tebasem a proč se neustále vnímá jako jeho protiváha?
Rubiales je Tebasem zcela posedlý. Stále si myslí, že ho Tebas nechal sledovat a tyto věci vtlouká i do hlav lidí okolo sebe. Já s Tebasem v mnoha věcech nesouhlasím, ale je to profesionál, který velmi tvrdě pracuje a hájí kluby. Navíc je vždy připravený k jednání. To Rubiales jednat nechtěl, chtěl pouze Tebase srazit ze své pozice na kolena. Moc a pýcha z něj udělaly jiného člověka.

Podcast Golazo

Poslechni si nový díl podcastu Golazo o španělském fotbale!

Audio

Video

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


Zdroj: uefa.com

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Laporta: Real Madrid proti nám v této sezóně nehrál čistě
La Liga

Laporta: Real Madrid proti nám v této sezóně nehrál čistě

Prezident Barcelony Joan Laporta v rozhovoru pro Barca One hovořil mj. i o Realu Madrid. Klub obvinil z nečisté hry. Jediné, v čem…
Ancelotti: DNA Barcelony? S jiným profilem hráčů možná, ale nevím, zda je to teď pro Barcu vhodné
La Liga

Ancelotti: DNA Barcelony? S jiným profilem hráčů možná, ale nevím, zda je to teď pro Barcu vhodné

Carlo Ancelotti poskytl v den pro média před finále Ligy mistrů rozhovor Josepu Pedrerolovi v La Sexty a Chiringuito. Přinášíme…
Globe Soccer Awards: Jude Bellingham vyhlášen nejlepším hráčem La Ligy
La Liga

Globe Soccer Awards: Jude Bellingham vyhlášen nejlepším hráčem La Ligy

Série Globe Soccer Awards uspořádala první evropské vydání svých cen. Během slavnostního večera byly předány také speciální ceny za sezónu…
Ancelotti: Náhrada za Kroose? Musíme přizpůsobit hru vlastnostem našich záložníků
La Liga

Ancelotti: Náhrada za Kroose? Musíme přizpůsobit hru vlastnostem našich záložníků

Carlo Ancelotti promluvil v tiskovém středisku na Santiago Bernabéu po posledním zápase LaLigy v sezoně 2023/24. Ital na úvod promluvil…