Prorocký dopis Florentina Péreze. Již před před 26 lety věděl, že Bernabéu je perlou Madridu

Prorocký dopis Florentina Péreze. Již před před 26 lety věděl, že Bernabéu je perlou Madridu
Florentino Pérez (zdroj: realmadrid.com)

V týdnu, který se nese ve znamení finále Ligy mistrů, v němž se Real Madrid tuto sobotu (21:00) utká v Londýně s Borussií Dortmund, se na Bernabéu nepřetržitě pracuje. Oba koncerty Taylor Swift zaznamenal velký úspěch, americkou zpěvačku si naživo poslechlo zhruba 130 000 lidí, a to i přes problémy s hlukem, které se stále dotýkají sousedů z okolních budov.

Kromě videí Swifties (jak se říká fanouškům umělkyně) zevnitř haly se však virálně rozšířil i dopis, který Florentino Pérez napsal před 26 lety do deníku „El País“.

V roce 1998, kdy byl Lorenzo Sanz prezidentem klubu, se uvažovalo o možnosti přesunout Santiago Bernabéu na okraj města, aby měl stadion větší kapacitu (z 85 000 na 100 000 diváků). V té době Florentino Pérez, který kandidoval již o tři roky dříve, zveřejnil v deníku El País dopis, v němž uvedl různé důvody pro zachování stadionu na současném místě, „v srdci Madridu“.

Prorocký dopis

Dopis začíná slovy: „Již několik týdnů se na mě obrací velké množství lidí, aby vyjádřili své rostoucí znepokojení nad tím, co považují za nehoráznost: demolici současného stadionu Santiago Bernabéu a výstavbu nového stadionu na okraji Madridu. Obavy jsou jednomyslné: lidé společenského postavení, řadoví členové nebo prostí příznivci Realu Madrid.“

Pravdou je, že při pouhé zmínce o demolici stadionu Santiago Bernabéu běhá mráz po zádech,“ pokračoval Florentino Pérez, který již před 26 lety předpokládal, že umístění Santiago Bernabéu bude klíčové a strategické, když se zvýšení jeho kapacity při přesunu na okraj města zdálo být cestou k úspěchu.

Pravdou je, že prezident měl po celou dobu jasno: argument, který používali obhájci demolice a který hovořil o dodržování předpisů, jež ukládaly povinnost mít všechna místa k sezení, považoval za „rozhodně chatrný“. Ve Španělsku obhajovali přesun Bernabéu na okraji města, protože díky větší kapacitě (a většímu počtu míst) předpokládali zvýšení příjmů.

Florentino znal hodnotu Bernabéu… již v roce 1998

Již před 26 lety, kdy Florentino napsal dopis, hovořil o Bernabéu jako o „jednom z nejmodernějších stadionů na světě“. Stadion s kapacitou 85 000 diváků „by byl i nadále jedním z největších na světě a dostatečně by pokryl potřeby členů a příznivců Realu Madrid“.

A ve svém dopise zmiňuje i další kluby, kterým se podařilo vyhrát Ligu mistrů, přičemž nezapomíná ani na jejich stadiony a samozřejmě na jejich umístění ve městě: „Byl by to jediný stadion, který by měl jiný prvek než všechny ostatní velké stadiony na světě: umístění v centru velkoměsta, v srdci Madridu“.

Žádný z klubů, které v posledních letech vyhrály dlouho očekávanou Ligu mistrů, Borussia Dortmund, Juventus, Ajax, Milán nebo Marseille, nemá stadion s větší kapacitou než je tato,“ řekl Florentino, který s výstavbou nového Bernabéua, zatahovací střechou, 3D video tabulí a novou VIP zónou nasadil třešničku na svůj dort, stejnou, kterou hájil v roce 1998, když část fanoušků požadovala zbourání Bernabéua, aby se mohl přesunout na okraj stadionu a tím zvýšit příjmy.

Ve svém dopise také uvedl jako příklad PSG. Pařížský celek například dává přednost hře v Parku princů s kapacitou necelých 50 000 diváků před stadionem St Denis, kde v roce 2022 hrály finále Ligy mistrů Real Madrid a Liverpool, s celkovou kapacitou 80 000 míst. „PSG dává přednost tomu, aby se i nadále hrálo na Parc des Princes, přestože je menší […], protože si myslí, že na stadionu St Denis, který se nachází pouhých 10 kilometrů od Paříže, protože by na něj chodilo mnohem méně fanoušků,“ hájil se současný prezident.

Nakonec si Bernabéu ponechalo svou současnou polohu, nachází se v centru města, na jedné z nejrušnějších ulic s největším počtem volnočasových zařízení, a Florentino Pérez se stal prezidentem klubu o pouhé dva roky později se snem, který si nyní splnil: nové Bernabéu jako místo konání velkých show, jako příklad lze uvést dva koncerty Taylor Swift.

Nedokončené práce na novém Bernabéu

Názory na nové Bernabéu jako na místo konání koncertů se různí. Kromě chvály na jeho umístění, zázemí a novost se nyní objevují i tací, kteří se nemohou sžít s hlukem, který tyto hudební akce vyvolávají.

Sousedé z přilehlých domů tvrdí, že je pro ně obtížné žít normální život kvůli hluku vycházejícímu ze stadionu, a dokonce i starosta města Almeida už se snaží najít řešení. „Chtějí, abychom koexistovali s hledištěm Florentina Péreze,“ vykřikují ironicky.

Dalším neštěstím byl únik plynu při pracích, které na stadionu stále probíhají. Trval pouze hodinu a půl, protože bagr přerušil potrubí. Toto neštěstí však způsobilo chaos zejména na silnicích: několik ulic bylo k zoufalství řidičů uzavřeno pro dopravu.

Do doby, než se zlepší zvuková izolace, roztočí se po koncertech Taylor Swift na Bernabéu, kolotoč skvělých vystoupení, kde budou následovat další umělci jako Karol G, Duki, Aitana, Manuel Carrasco a Luis Miguel.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Na Bernabéu musí být zavedena opatření k omezení hluku. Starosta Madridu podpořil občany
Město Madrid

Na Bernabéu musí být zavedena opatření k omezení hluku. Starosta Madridu podpořil občany

Madridský starosta José Luis Martínez Almeida uklidnil obyvatele z okolí stadionu Santiago Bernabéu. V rozhovoru, který starosta poskytl toto pondělí…
Bernabéu bude svědkem vrcholu turné Shakiry. Potenciál chrámu Los Blancos se začíná naplňovat
Město Madrid

Bernabéu bude svědkem vrcholu turné Shakiry. Potenciál chrámu Los Blancos se začíná naplňovat

Kolumbijka se stane další zahraniční hvězdou, která se objeví na Santiago Bernabéu. V jejím případě se má hovořit až o…
Bernabéu získává finální podobu. V lednu se zvýší kapacita a stanice metra projde rekonstrukcí 
Město Madrid

Bernabéu získává finální podobu. V lednu se zvýší kapacita a stanice metra projde rekonstrukcí 

Rekonstrukce stadionu je o přestávce způsobené mistrovstvím světa v plném proudu. Klub uzavřel dohodu s Madridským společenství, díky které projde…
Luis Rubiales: Santiago Bernabéu bude nejspíše hostit finále mistrovství světa 2030
Město Madrid

Luis Rubiales: Santiago Bernabéu bude nejspíše hostit finále mistrovství světa 2030

Luis Rubiales byl hostem COPE a SER po oznámení, že se Ukrajina připojí ke Španělsku a Portugalsku ke snaze uspořádat…