Prohlídka nového Bernabéu. Úchvatná stavba plná jedinečných projektů

Prohlídka nového Bernabéu. Úchvatná stavba plná jedinečných projektů
Rekonstrukce Santiago Bernabéu (www.nuevoestadiobernabeu.com)

Do inaugurace nového Santiaga Bernabéu zbývají jen měsíce. Madridské El Mundo opět zavítalo na staveniště, které mometálně hostí zápasy Realu Madrid.

Věřím ve věčnost Realu Madrid víc než ve věčnost fotbalu,“ řekl Jorge Valdano po finále Ligy mistrů. Věčnost však není nikdy zaručena. Real Madrid se proto nespokojuje s minulostí, protože dnes bojuje i s kluby, které si budoucnost mohou koupit, protože je ovládají investoři, miliardáři nebo dokonce celé země, které se fanouškům nijak právně nezodpovídají.

Real patří svým socio, hraje v centru evropského hlavního města a jde dál s požadavky, které rostou na základě jeho historie. Rozhodnutí vytvořit nový stadion se nezrodilo z rozmaru Florentina Péreze, ale z prosté potřeby přežít.

Pokud stadion nezvýší příjmy a nedá klubu záruku do budoucna, bude jen otázkou času, kdy Real popře svou identitu a přestane vyhrávat. Proto, jak se říká, čas závisí na místě: Věčný návrat Realu Madrid do soubojů je postaven na základech, které vidíme již od roku 1943, kdy začala výstavba nového zařízení Realu Madrid.

Dokonalý projekt

Florentino Pérez pozval nejlepší architektonická studia na světě do výběrového řízení na projekt přestavby. Německo vyhrálo, což často vidíme i ve fotbale samotném. To ni vymysleli gigantickou í krabici, která zakrývá starý stadion a přeměňuje jej, aniž by zabírala jediný metr čtvereční budovy navíc, což si vynutily madridské úřady.

Všechny politické strany se však shodly na důležitosti přeměny Santiaga Bernabéu v městský symbol hlavního města. Přestavbě napomáhá i současný starosta Martínez-Almeida, ačkoli jeho srdce patří sousednímu Rojiblancos.

Klub se navíc zavázal, že na stadionu vytvoří novou zelenou zónu o velikosti 20 000 metrů čtverečních, předělá roh na Concha Espina, vytvoří cyklostezky, poskytne parkoviště (proto projekt podzemního parkoviště), převezme všechny dodatečné náklady a nepřenese ani euro nákladů na daňové poplatníky a bude působit co nejméně problémů sousedům.

Panely, které budou tvořit novou fasádu, budou moci zobrazovat videoklipy, ale v kteroukoli denní dobu nebudou odrážet jediný sluneční paprsek, aby neoslňovaly řidiče a obyvatele, ani nevyhřívaly okolní budovy.

Promyšlené financování

Socios měli obavy z finančního dopadu přestavby na klubovou pokladnu a každodenní provoz, ale prezident zaručil přísné rozpočtové kontroly a získal půjčku, která byla zajištěna pouze budoucími příjmy z tohoto zařízení.

Příklady, které ukazují, jak se klub snaží přestavbu splatit, jsou skybar, skywalk kolem stadionu s výhledem na trávník nebo luxusní restaurace v rohu tribuny. Všechny možnosti již nyní přitahují zájem budoucích zákazníků.

Federace také požádaly o záruky na vhodné podmínky pro hraní zápasů během rekonstrukce. Los Blancos s tím bez problémů souhlasili, byť to znamenalo snížení kapacity tribun a obrovské problémy s trávníkem.

Práce za odměnu

Denně staveništěm projde 1200 lidí a od roku 2019 byla zaznamenána pouze jedna nehoda. „Žil jsem v Rumunsku a hledal jsem tam práci. Přistěhoval jsem se sem před čtyřmi lety, abych pracoval na přestavbě Bernabéu. Dějí se tu úžasné věci,“ říká María José, dnes vedoucí technické kanceláře společnosti FCC, která vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci stadionu (Florentino neměl právo zadávat rekonstrukci svým stavebním firmám).

Jde o unikátní přestavbu, nikdy jsem se podobného projektu neúčastnil. Cítím štěstí, ale také chci, aby to skončilo: je to opravdu těžká práce. Proč? Je to velký tlak. Musíte sladit veškerou práci se zápasy, sledovat každý detail, protože youtubeři každý den vše analyzují, čelíme názorům sousedů, řešíme další každodenní problémy… O všechno se teď musíte postarat. Nějakým zázrakem se nám to podaří. Nevím jak, ale funguje to,“ dodává inženýr z Navarry.

Objekt obdivujeme zvenčí. Vypadá to jako pohanský chrám? Kosmická loď? Bílá velryba, kterou byl kapitán Ahab posedlý? Obří kovová koruna zakrývá starý beton a kovová konstrukce spočívá na starém zařízení, stejně jako v prvním týmu, mladí podporují veterány.

Po vstupu do zařízení a na úroveň hřiště se nám nechce věřit, že za 5 dní se zde utká Real Madrid s Manchesterem City. Na nově položeném trávníku jsou rozmístěny čtyři stroje velikosti dodávky pro šití stébel umělé trávy.

Zeleň pokrývá jeden z klíčových prvků nového zařízení: šest plošin o hmotnosti 1 500 tun, které se oddělí a sestoupí do podzemního skleníku, když se na Bernabéu budou konat jiné akce než fotbalové zápasy. Právě ony vám umožní amortizovat náklady na celé zařízení.

Na okolních tribunách pracují svářeči, lakýrníci a autojeřábníci. Jesús, fanoušek Realu narozený v Madridu, celý život pracuje jako operátor. „Musel jsem tu být a dokázal jsem to. Teď se všichni moji přátelé ptají, kdy skončíme. Dokonce i moje sestra, která podporuje Atleti, se ptá!“

Unikátní střecha

Dóm ve Florencii zůstal desítky let bez kupole, protože jeho stavbu o průměru téměř 50 metrů nikdo nevymyslel. Všichni se podivují, jak Římané postavili Pantheon. Nikdo nedokázal vysvětlit tento design, dokud to neudělal zlatník Filippo Brunelleschi, který vytvořil jeden ze základů italské renesance.

Strojírenství od té doby hodně pokročilo, ale gravitační zákon zůstává stejný. Brunelleschi koncipoval ze dvou skořepin spojených vnitřními žebry, kombinující těžší materiály na základně s lehčími na samotné střeše.

Střecha nového Bernabéu používá starý cement podobným způsobem s novými lehkými materiály nahoře. Dva masivní vazníky nesoucí horní konstrukci spočívají na starých věžích, které byly symboly starého Bernabéu, přičemž veškerou váhu nesly.

Uprostřed mezi nimi je přidáno 12 lehkých hliníkových, karbonových a balzových vazníků, které se pohybují po kolejnicích, což umožní uzavření střechy. Vnitřní plechy mezi těmito vazníky zlepší akustiku koncertů, ale také někdy poskytnou lepší podmínky pro hraní fotbalu.

Bezpečnost na prvním místě

Během výstavby byl počet schodišť ztrojnásoben, aby se usnadnil vstup a výstup z objektu. V případě nouze se do 6 minut dostanou všichni diváci do bezpečné zóny a během dalších 6 minut už mohou být všichni na ulici. Tým Carlose Lópeze-Palanca, zodpovědný za vědecké vedení, prozkoumal doslova každý centimetr zařízení, aby odpovídal nejnovějším bezpečnostním standardům. Bernabéu se postupně rozrůstalo, ale architekti a stavitelé se shodují, že původní budova ze 40. let a přestavba z 60. let potřebovaly díky své vynikající struktuře jen malou aktualizaci.

Od všech vždy slyšíte jednu věc: hrdost na spojení přestavby s hraním zápasů „Jakmile zápas skončí, stroje se tentýž večer vrátí do interiéru, aby mohly ráno pokračovat v práci. Období bez zápasů se nazývají okna. Tehdy děláme největší pokroky. Během pandemie Florentino okamžitě viděl příležitost: mohli jsme tu pracovat nepřetržitě 15 měsíců, protože tým hrál ve Valdebebas,“ vysvětluje jeden z předáků.

Jeskyně

Celý objekt spojuje logistický kruh rozprostírající se pod tribunami s nouzovým východem každých 50 metrů. Fanoušci to nikdy neuvidí, ale pohybují se tam vozidla a lidé dodávající vybavení a objednaný materiál. I on nás pomalu vede do podzemí: boty už jsou špinavé, vlhkost výrazně stoupá, vzduch je prašný a v pološeru se lesknou jen vesty zaměstnanců. Dostáváme se do hypogea.

Podzemní skleník je úžasná díra pod západní tribunou, 120 metrů dlouhá, 20 metrů široká a 35 metrů hluboká, která má téměř 100 000 metrů krychlových. Zatímco kdysi v hypogeu byli hlavně mrtví, dnes bude v hypogeu umístěn trávník, aby se udržoval na správné teplotě, se správným ultrafialovým světlem, se správnými pečujícími přísadami a samozřejmě s počítačem vypočítanou hydratací.

Tato moderní technologie byla přivezena z Holandska, propůjčena odborníky na péči o tulipány. To je to, co se poslední dva roky kopalo pod zemí v centru Madridu. Tunel metra nebyl poškozen, utrpěly jen některé žížaly nebo krysy.

Taková složitá práce samozřejmě vyžaduje velmi pečlivé řízení. Zde se setkáváme s Kevinem, 26letým Ekvádorcem, který má na starosti vnější okruh a přijímání strojů a řízení událostí ve své zóně.

Na zápasy se dívat nemůže, protože se během nich musí potýkat mimo jiné s fanoušky, kteří se chtějí propašovat staveništěm na tribuny. „Strávíme zde mnoho dní, ale pro mě čím více, tím lépe: už jsem se stavbou zajedno.“

Juan, který se jmenuje Popi, je 60letý Dominikánec, který na novém Bernabéu pracuje od samého začátku a nyní je zodpovědný za sklad. Je šťastný, protože, jak zdůrazňuje, je Madridista. „Mám mnoho vzpomínek, které to ukazují,“ ujišťuje.

Óscar z Kantábrie je vedoucím výroby a vysvětluje nám práci hydraulických mechanismů při zátěžových zkouškách. Miguel z Asturie na konci hypogea se zdá být horníkem těžícím cenný materiál, ale ve skutečnosti je ředitelem této části stavby.

Koordinuje činnost desítek zaměstnanců, kteří v těchto těžkých podmínkách často ani netuší, co ten člověk vedle nich dělá. Sledování neustálého pohybu dělníků při stavbě jakéhosi podzemního města nás přivádí do rozpaků, protože jsme zvyklí spíše sledovat cirkus politiků na povrchu. Tady dole to voní prachem a potem, ale taky se tu někde vznáší optimismus.

Vracíme se na úroveň hřiště. V tomto okamžiku je srovnává speciální traktor. Identita Realu Madrid ho nutí dělat dvě věci zároveň: na jedné straně položit základy pro věčnost a na druhé připravovat zázemí pro zápas proti City.

Ročně se na Bernabéu hraje asi 35 zápasů. Je hloupé, aby se zařízení nevyužívalo dalších 330 dní. Tento výpočet stačil vsadit na drahé řešení s vytvořením jakési budovy z Concha Espina, která kromě podepření střechy bude hostit i nové muzeum, mimo jiné. „Tam se odehraje Real Madrid Experience, ktere zaplatí za celou tuto stavbu,“ směje se jeden z inženýrů.

Vzhůru do nebes

Stoupáme na střechu Bernabéu, které na mnoha místech chybí už jen poslední vrstva. Tady se vám nemůže točit hlava. „Už jsem tady chodil po vaznících o šířce 15 centimetrů. Staráme se o sebe a chodíme vždy uvázaní. Tady jsem ztratil jakýkoli strach,“ říká Walter (43) z Kolumbie. Ptáme se, jaké dovednosti jsou důležité při práci ve výškách. „A jaké nejsou?“ odpoví se zábleskem ješitnosti v očích.

Venkovní skywalk nabízí závratné výhledy na celý Madrid a umožňuje přístup do luxusního skybaru a exkluzivní restaurace, která ještě není dokončena. My však směřujeme zrak k novému tiskovému stánku.

Neodolali jsme a poprvé se posadili na novou židli. Stoly jsou silně zaprášené. Zajímavostí je, že novináři dostanou zcela samostatné vchody, aby se nepotkávali s fanoušky, a vlastní vnitřní zónu s barem. S laskavým svolením médií, která vám to pak vrátí… nebo ne. Nový tiskový sál a nová smíšená zóna jsou již dobře známé, fungují již několik měsíců.

Objeví se Jesús, jeden z hlavních bodyguardů. Vysvětluje nám, že nejde o jednu stavbu, ale o osm různých. Každá má svého manažera, mistra a operátory. S ním jedeme dolů do nového garážového hangáru, který v den zápasů již přijímá týmové trenéry a televizní vozy, které dříve parkovaly před stadionem. Čtyři podlaží pro veřejnou potřebu pokryjí úbytek parkovacích míst na povrchu. Mezi tajemství nového zázemí patří také vyvýšené tribuny nalevo od domácí lavičky.

Loučíme se s posledními zaměstnanci, svlékáme se z ochranného oděvu a novému hlídači přejeme dobrou noc. Nikdo neví jak, ale dnešní kulisa bude připravena na další velkou evropskou noc po náhlém bombardování City. Historii píší vítězové a jediný způsob, jak ji dál psát, je vyhrávat navždy. Nové Santiago Bernabéu je tu, aby v tom pomohl.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: elmundo.es

2 Komentářů

Přidat komentář

Související články

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Podcasty BilyBalet.cz

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Podcasty BilyBalet.cz

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…
Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život
Exkluzivně

Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život

Madrid. Hlavní město Španělska a mnohamilionová metropole, která nabízí návštěvníkům nekonečné množství zábavy a zážitků. Vypravte se s námi na…
STATISTIKY podzimu Realu: Kdo nejčastěji střílel, fauloval či získával míče?
Exkluzivně

STATISTIKY podzimu Realu: Kdo nejčastěji střílel, fauloval či získával míče?

Fotbalisté Realu Madrid se již začali připravovat na další náročnou část sezony, my se ale ještě vrátíme k odehranému podzimu.…