Proč Real Madrid na hřišti tolik trpí? Střed pole nefunguje a reakce Ancelottiho nepřichází

Proč Real Madrid na hřišti tolik trpí? Střed pole nefunguje a reakce Ancelottiho nepřichází

Casemiro a Kroos mají herní problémy a Modrić tak zůstává osamocen. Opakovaná absence Camavingy a Valverdeho v základní sestavě bolí tým, jehož střed pole je stále slabší.

Bývaly doby, kdy byl střed hřiště Realu Madrid neporazitelný. Dokázali na hřišti vysoko napadat, předčit své soupeře v každém jednotlivém zápase, pokrýt prostor, až každého soupeře přiváděli k zoufalství. Měli mimořádnou kvalitu, ale také fyzickou sílu a svěžest, která jim umožňovala formovat zápasy, jak se jim hodilo.

Pokud se trenér rozhodl zvýšit tempo, hráli rychle, přesouvali hru ze strany na stranu. Na druhou stranu, pokud bylo potřeba zvolnit tempo hry, Casemiro, Kroos a Modrić spojili své síly a podělili se o zodpovědnost.

Všem třem hráčům je však přes třicet, a to je až na velmi výjimečné okamžiky evidentní. To, co bylo kdysi jednou z hlavních předností týmu, je dnes slabinou, které soupeři využívají.

Nepomáhá ani to, že Real Madrid hraje od ledna špatně, improvizovaně a beznadějně. Svěřenci Carla Ancelottiho dokážou v roce 2022 spočítat světlé okamžiky na prstech jedné ruky.

Nádherná půlhodina zápasu proti PSG, vítězství 4:1 nad Realem Sociedad, pár jisker v lednovém zápase proti Valencii a … všechno do sebe přestává zapadat. Vývoj týmu se zpomalil a na uzdě ho drží jen jednotlivci. Tým trpí nedostatkem energie a svěžesti.

Stejná sestava

V jedné z nejjednodušších lig v historii Real podvádí sám sebe tím, že dává kyslík a život sestavě, která měla být mrtvá měsíce. Důvodů je mnoho: trenérský štáb využívá jen 14-15 hráčů. Ancelotti, když může, vsází na stejnou jedenáctku a provede stejné změny, což znamená, že velká část týmu není v rozhodující chvíli aktivní.

Po tak dlouhém běhu začnou nohy tuhnout, což je znát na intenzitě hry a nedostatku plynulosti. Carletto obětoval rotace a to je cena, kterou musí zaplatit. Navíc je pro něj cantera jen ozdobou a fotbalisty z akademie prakticky vůbec nevyužívá.

Soupeři Realu Madrid to zvládli. Vědí, kde a jak jim ublížit, i když individuální kvalita Thibauta Courtoise, Édera Militãa, Davida Alaby a Karima Benzemy na soupeřově území kompenzuje kolektivní problémy týmu.

Střed pole je v rozkladu a trenér z toho nevyvodil žádné závěry. Ancelottiho tým se zhroutil v jeho prvním působení v Realu, a kdyby nyní byli soupeři silnější, stalo by se totéž. Real Madrid porazilo PSG v Paříži a na Santiago Bernabéu nejhorší Barça za poslední desetiletí. S Celtou Vigo byl tým také blízko porážky.

Osamocený Modrić

Casemiro zůstává i přes nepříliš úspěšnou sezónu nedotknutelný. Brazilec nepomáhá obráncům, je pomalý, pokud jde o předvídání a vyhrávání soubojů, a je nepřesný ve hře s míčem na kritických místech.

V týmu neexistuje však žádná přirozená náhrada na jeho pozici, protože Camavinga je považován za hráče hrajícího výše a Antonio Blanco nezískal Ancelottiho důvěru.

Toni Kroos od svého návratu po zranění nehraje dostatečně kvalitně a pouze Luka Modrić ve svých 36 letech splňuje požadavky na to, aby v základní sestavě hájil dres Realu Madrid.

Nekonečné čekání

Na lavičce čekají Fede Valverde a Eduardo Camavinga, což je nepochopitelné. Tito dva měli přímý podíl na úžasném návratu do zápasu proti PSG na Santiago Bernabéu a probojovali se přes pařížský střed s působivou fyzickou a technickou převahou.

Nejen, že změnili tvář svého týmu tím, že mu dali alternativu, tempo, jiné vlastnosti a energii, ale také dominovali nad PSG a ukázali Ancelottimu, že přicházejí s dynamikou.

Jsou připraveni hrát více minut a přidat více startů ke své krátké, ale intenzivní kariéře. Real Madrid díky nim ožívá, může bránit výš na hřišti a dovolit Modrićovi hrát volně.

V posledních týdnech jste v Madridu mohli nabýt dojmu, že hrají na limitu. Čistá improvizace. Tým je stále na stejném výchozím bodě při presinku na polovině soupeře. Když se o to pokusí nesmělým a roztržitým způsobem, tým se rozpadne a protivníci se k nim přiblíží zezadu, čímž se Ancelottiho plán rozpadne.

Pokud se chtějí bránit na vlastní polovině, blízko Courtoise a na hranici pokutového území, nechají veškerou iniciativu na soupeři, aniž by představovali hrozbu v protiútoku nebo měli automatismy nezbytné k zablokování soupeřova útoku.

Svědčí o tom výkony belgického brankáře, který neustále plní roli hrdiny. Přicházející Liga mistrů bude lakmusovým papírkem pro slabou kondici Realu Madrid.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: El Confidencial

29 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?
Mužstvo

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?

Po vypadnutí Erlinga Haalanda z Ligy mistrů se skupina potenciálních favoritů na zisk Zlatého míče pro sezónu zužuje. V současné době je…
MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid
Mužstvo

MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid

Nacho je skutečnou legendou Realu Madrid. Od jeho debutu v prvním týmu uplynulo už 13 let a v minulé sezóně to vypadalo,…
Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny
Mužstvo

Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny

V závěrečné fázi sezóny, s jistou budoucností v klubu pro následující ročník, ukazuje italský trenér, že se při svém rozhodnutí drží pevně…
Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid
Mužstvo

Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid

Fabrizio Romano se vyjádřil ke zprávám ze Španělska. Podle jeho informací Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid. Arda…