Přestupová politika Realu Madrid nese své ovoce. Hodnota týmu je daleko za pořizovací cenou

Přestupová politika Realu Madrid nese své ovoce. Hodnota týmu je daleko za pořizovací cenou
Jude Bellingham a Arda Güler (zdroj: realmadrid.com)

Není lepšího důkazu o dobrém sportovním vedení než tituly a ten, který získal Real Madrid, nenechává nikoho na pochybách. Po letech, kdy získal čtyři tituly v Lize mistrů během pěti sezon, v posledních letech pokračuje v plnění své vitríny s trofejemi.

Od roku 2022 získal jeden titul v Lize mistrů, dva tituly v La Lize, jeden v Copa del Rey, jeden v Evropském superpoháru a jeden ve Španělském superpoháru a 1. června ve Wembley proti Borussii Dortmund má také možnost získat druhý titul v Lize mistrů.

Ekonomický rozměr

Je tu však ještě jeden pohled, ten ekonomický, v němž přehodnocení kádru ukazuje, že práce je výborná. Fotbalisté, kteří exponenciálně znásobili svou hodnotu, potvrzují, že přestupová politika je úspěšná na hřišti i v klubových pokladnách.

Podle údajů portálu Transfermarkt, který analyzuje celý současný kádr, má madridský celek tržní hodnotu 1 010 milionů eur, což je na webu specializovaném na tento sektor třetí nejvyšší hodnota, hned za Manchesterem City a Arsenalem.

Úspěch však spočívá ve výdajích vynaložených na doplnění týmu snů. Bílý balet investoval 569 milionů eur, takže v současné době je rozdíl mezi tím, jakou mají hráči hodnotu, a tím, co klub zaplatil, plus 441 milionů eur.

Čísla jsou ještě lepší, pokud počítáme pouze deset hráčů do 25 let v současném týmu. Když sečteme hodnotu všech hráčů, dostaneme se na 791 milionů eur, ale Madrid za jejich podpis utratil 357,5 milionu eur.

Rozdíl je plus 433,5 milionu eur, což ukazuje, že politika přivádění mladých hráčů přinesla skvělý výsledek. Pouze Arda Güler, který přišel loni a v letošní sezoně neodehrál mnoho minut, má tržní hodnotu nižší, než byla jeho cena. Naproti tomu hráči jako Vinicius, Rodrygo, Bellingham a Valverde během několika málo let vylétli do nebeských výšin.

Tržní hodnota hráčů 2024 (zdroj: relevo.com)
Tržní hodnota hráčů 2024 (zdroj: relevo.com)

Čtyři hráči nad 100

Uruguayec je skvělým příkladem: byl podepsán za 5 milionů z Penarolu a v současnosti by „stál“ 100 milionů eur. Vedle Bellinghama, Vinicia a Rodryga je jedním z pouhých čtyř hráčů v týmu, kteří dosáhli stovky. Tolik jich nemá žádný jiný klub v Evropě. City má tři (Haaland, Foden a Rodri), zatímco Arsenal (Saka a Rice) a Bayern (Kane a Musiala) mají dva. A příští rok se k nim přidá Kylian Mbappé.

K uvedeným číslům se přidává nuance, že někteří hráči současného kádru jsou již daleko za svou nejvyšší cenu, jako například Kroos a Modrić. Jiní přišli zdarma, jako například Rüdiger a Alaba. Své nejlepší roky už Realu Madrid dali, ale stále mají určitou tržní hodnotu a jejich přínos se neměří čísly, ale fotbalem, který mohou poskytovat ještě další sezonu.

Další důkaz, že práce sportovního vedení má cenu zlata. Položilo základy pro období, které se zdá být slavné. Vzorec funguje, ale proto, že každý nový podpis je prozkoumán do posledního detailu. Provádějí se četné analýzy všech stránek hráče, od technických až po psychologické.

Poznává se jeho prostředí a hovoří se s co nejvíce zdroji informací, aby se po vyprofilování rozhodlo, zda stojí za to zaútočit. Juni Calafat, hlavní skaut Realu Madrid, je myslící hlavou a tím, kdo provádí metodu, kterou se snaží napodobit mnoho jiných klubů, ale bez stejného úspěchu.

Od 1. června by tento úspěch mohl být mnohem viditelnější díky novému ročníku Ligy mistrů. Vinicius, Rodrygo nebo Valverde už ji mají, ale pro Judeho nebo Tchouameniho by mohla být první. V každém případě je cílem nejen ji letos vyhrát, ale zopakovat nebo se přiblížit tomu, čeho dosáhla předchozí generace, a udržet si tuto hegemonii v Evropě. To ale bude záležet na hráčích…

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Převezme Camavinga číslo šest po Nachovi?
Mužstvo

Převezme Camavinga číslo šest po Nachovi?

Nachův odchod má obrovský sportovní, ale také marketingový význam, protože se uvolňuje číslo, které má v Realu Madrid velkou historii. Jak…
Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení
Mužstvo

Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení

Je sice pravda, že v příští sezóně nebude snadné dostat se do základní jedenáctky Realu, ale Ancelotti i vedení madridského…
Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým
Mužstvo

Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým

Carlo Ancelotti a jeho tým okouzlili každého. Získané trofeje a rozmanitá řešení na hřišti donutily i ty největší kritiky ocenit…
L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur
Mužstvo

L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur

Kapitán francouzské reprezentace dal PSG ultimátum, aby uhradilo jeho pohledávky, které činí přibližně 100 milionů eur, kvůli tomu, že od…