Poznáváme MADRID #1: Fotbalové stadiony aneb velké chrámy i „rodinná“ atmosféra

Poznáváme MADRID #1: Fotbalové stadiony aneb velké chrámy i „rodinná“ atmosféra
Poznáváme MADRID - fotbalové stadiony

Real Madrid je klenotem a pro mnohé hlavní turistickou atrakcí hlavního španělského města. Madrid nicméně skýtá řadu dalších úžasných míst. Právě na ně se zaměříme v unikátním seriálu Poznáváme MADRID od portálu BilyBalet.cz.

V prvním díle seriálu zůstaneme u fotbalu. Projdeme si totiž všechny hlavní fotbalové stadiony v Madridu.

V každém dílu našeho „průvodce“ najdete mnoho mých zkušeností a tipů, jelikož jsem Madrid navštívil již mnohokrát.

Santiago Bernabéu

Začít pochopitelně nemůžeme nikde jinde než na Santiago Bernabéu. Úchvatný stánek Realu Madrid se rozkládá ve čtvrti Chamartín hned u stanice metra s názvem, jak jinak než, Santiago Bernabéu.

Okamžitě po výstupu z metra vás stadion nadchne a okouzlí. V okolí Bernabéu jsou výškové budovy a domy. Samozřejmostí je také přítomnost mnoha restaurací a zajímavých podniků.

Fanoušek Realu Madrid pak nemůže vynechat Tour de Bernabéu, kde si postupně projde muzeum napěchované trofejemi i samotný stadion a jeho útroby včetně šatny prvního týmu. Tradičně pak nechybí hned několik speciálních atrakcí.

Chrám Bílého baletu pojme 81 044 diváků a je tak po Camp Nou a Signal Iduna Parku třetím největším klubovým stadionem v top ligách Evropy. Na velké zápasy bývá vyprodáno, na „obyčejné“ ligové většinou nikoliv.

Adresa: Avenida de Concha Espina 1, E28036 – Madrid

Kapacita: 81 044

Vzdálenost od centra: 25 minut MHD, 1 hodina pěšky

Cestovatelský tip

V den zápasu se v okolí stadionu vyrojí obrovské množství stánků se suvenýry, které mnohdy jinde neseženete. Pokud chcete například specifické šály, odznaky či čepice, určitě dorazte na zápas s předstihem a stánky si projděte.

Estadio Alfredo Di Stéfano

Nyní se zastavme u dalšího stadionu, který patří Realu Madrid. Estadio Alfredo Di Stéfano je součástí velkého tréninkového centra Valdebebas. Pro zápasy ho využívá Castilla a pro své duely juniorské Ligy mistrů také Juvenil A.

Zatímco Santiago Bernabéu leží přímo u stanice metra a z centra Madridu jste u něj za několik minut, pokud budete chtít navštívit „menšího bráchu“, připravte se na náročnější cestování.

Estadio Alfredo Di Stéfano se totiž nachází na okraji Madridu poblíž letiště Barajas. Z centra města pojedete přibližně 45 minut metrem a následně ještě musíte něco přes kilometr ke stadionu dojít.

Pokud půjdete podpořit na zápas Castillu či Juvenil A, určitě vyrazte. Jinak toho ale ve Valdebebas příliš neuvidíte.

Když budete mít štěstí, projede kolem vás někdo z hvězd Realu autem cestou na trénink. Rozhlehlé tréninkové centrum je nicméně ze všech stran obehnané ploty a okolní prostředí není zrovna půvabné.

Adresa: Avenida de Alejandro de la Sota, 28055 Ciudad Deportiva del Real, Madrid

Kapacita: 6 000

Vzdálenost od centra: 50 – 60 minut MHD

Cestovatelský tip

Pokud bude hrát během vaší návštěvy Madridu domácí zápas Castilla, neváhejte Estadio Alfredo Di Stéfano navštívit. Lístky nejsou drahé a pořídíte je na místě. Stadion je útulný a má své kouzlo.

Wanda Metropolitano

Od Los Blancos se přesuneme rovnou k městskému rivalovi. Atlético Madrid v září roku 2017 slavnostně otevřelo nový stadion Wanda Metropolitano, jenž pojme 68 456 fanoušků. Starý stadion Vicente Calderón je již zbořený.

Není divu, že věrní fanoušci Atletů přechod na nový stánek nenesli s lehkým srdcem. Wanda je totiž od čtvrti, kde stál léta Vicente Calderón a kde najdeme nejvíce příznivců klubu, vzdálena přibližně 20 kilometrů.

Nutno ovšem dodat, že nový chrám se Atletům povedl. Stadion leží ve čtvrti Rosas, nově pojmenovaná stanice metra Estadio Metropolitano je vzdálena pouze pár stovek metrů. Okolí Wandy se navíc neustále proměňuje a vylepšuje.

Osobně jsem se byl na chloubu Atlétika podívat krátce po otevření, kdy bylo okolí stadionu velmi ošklivé a neupravené. Po pár letech je to úplně jiná pohádka. Ve čtvrti totiž vznikl krásný park a další místa, kde lze příjemně trávit čas.

Také Wanda Metropolitano nabízí tour, která vás vezme do zákulisí stadionu, muzea, šaten i na hřiště.

Adresa: Avenida de Luis Aragonés, 4, 28022 Madrid

Kapacita: 68 456

Vzdálenost od centra: 45 minut MHD

Cestovatelský tip

Přestože ve čtvrti Arganzuela již stadion Vicente Calderón nestojí, stojí za návštěvu. Podél řeky Manzanares se totiž line krásný park s hromadou atrakcí a pravidelně se zde pořádají různá zábavná vystoupení či festivaly. Od madridského královského paláce dojdete do cíle za příjemnou půl hodinku.

Estadio de Vallecas

U červenobílých barev ještě zůstaneme, přesuneme se ovšem na mnohem skromnější stadion. Ve čtvrti Puente de Vallecas najdeme domácí stánek Raya Vallecana, klubu s velmi malým rozpočtem.

Na místě tento fakt ihned zaznamenáte. Stadion je oproti Bernabéu či Wandě výrazně menší, pojme lehce přes 14 tisíc fanoušků. Fanshop je o velikosti jednoho pokoje a výběr suvenýrů není příliš široký.

Na druhou stranu na vás ovšem dýchne příjemná rodinná atmosféra. Také okolo Estadio de Vallecas najdete v den zápasu několik stánků s bohatším výběrem šál či triček, než nabízí oficiální klubový fanshop.

Příznivci Vallecana jsou navíc skuteční srdcaři, v přilehlých hospůdkách a restauracích se schází již několik hodin před zápasem a své barvy hrdě podporují až do závěrečného hvizdu.

Čtvrť sama o sobě není nikterak zajímavá, nicméně stadion je hned u stanice metra Portazgo. A díky velmi dobré atmosféře jistě stojí za to se na zápas Raya vypravit.

Jen pozor, moderní technologie ještě do skromného klubu nedorazily. Proto nelze zakoupit vstupenky on-line, je nutné si je opatřit přímo na stadionu. Oproti Realu či Atlétiku jsou ale pochopitelně výrazně levnější.

Adresa: Calle del Payaso Fofó, 0, 28018 Madrid

Kapacita: 14 505

Vzdálenost od centra: 22 minut MHD, 1 hodina pěšky

Cestovatelský tip

Pokud pojedete ke stadionu Raya podle on-line mapy, dejte si pozor. Může vás totiž nesprávně poslat do ulice Calle de Rayo Vallecano poblíž stanice metra Villa de Vallecas. Na této adrese se ale nachází pouze tréninkové centrum klubu.

Coliseum Alfonso Pérez

Zatímco u stadionu Raya jsme byli poměrně blízko madridského centra, pokud se vypravíme na stadion Getafe CF, bude nás čekat o kus delší štreka. Estadio Coliseum Alfonso Perez se totiž nachází v jižním předměstí Madridu.

Metrem se sice ke stadionu dostaneme z centra za přibližně 50 minut, je ovšem nutné za veřejnou dopravu připlatit, jelikož nejbližší stanice Estación de Los Espartales již nespadá do základního tarifu.

Na rozdíl od stadionů Raya nebo Realu se nicméně stadion nenachází v rušné čtvrti a není obklopen řadou domů, proto je případně snazší zaparkovat. Hned vedle najdeme pěkné tréninkové centrum Getafe.

Značným minusem je nicméně atmosféra na stadionu. Přestože Getafe patří mezi dlouhodobé účastníky La Ligy, stadion s kapacitou 17 tisíc diváků bývá na většinu zápasů poloprázdný.

Adresa: Avenida Teresa de Calcuta, s/n, 28903 Getafe, Madrid

Kapacita: 17 000

Vzdálenost od centra: 50 minut MHD

Estadio Municipal Butarque

Multifunkční stadion, který aktuálně využívá druholigový Leganés, je, co se prostředí týče, velmi podobným tomu Getafe. Nachází se v madridském předměstí Leganés a z centra města se k němu kus projedete.

Nejbližší stanicí metra je Zarzaquemada, případně je možnost využít autobus. V okolí stadionu, jenž má kapacitu 12 454 diváků, je několik parků, které nabízí příjemné posezení. Jinak se jedná o běžnou obydlenou čtvrť.

Adresa: Calle Arquitectura, 28918 Leganés, Madrid

Kapacita: 12 454

Vzdálenost od centra: 50 minut MHD

Estadio Municipal de Santo Domingo

Poslední z trojice větších stadionů v předměstích Madridu. Estadio Municipal de Santo Domingo nicméně pojme jen lehce přes 5 000 fanoušků. Na zápasy ho využívá AD Alcorcón, jenž v sezoně 2021/2022 spadl do třetí ligy.

Zajímavostí je, že stadion byl slavnostně otevřen v roce 1999 přípravným zápasem proti slovutnému Realu Madrid.

Vypravit se na něj ale dává smysl pouze nějakému „groundhopperovi“ či člověku, který chce posbírat všechny madridské stánky. Okolí stadionu totiž není pěkné, nabízí aspoň dostatek parkovacích míst. Nejbližší stanice metra je Las Retamas.

Plusem jsou věrní fanoušci, kteří jsou schopni vytvořit na malém stadionku velmi slušnou atmosféru.

Adresa:Avenida de Esteban Márquez, 28922 Alcorcón, Madrid

Kapacita: 5 100

Vzdálenost od centra: 1 hodina MHD

Co přijde v dalším díle?

Madrid pochopitelně nabízí i mnoho dalších menších stadionů. Jejich kompletní soupis najdete například zde.

My se ale již brzy posuneme od fotbalu trochu jinam. V dalším díle seriálu Poznáváme MADRID nás totiž budou čekat nejdůležitější a nejkrásnější památky hlavního španělského města. A vlastně i na ten fotbal dojde…

Zatím nám můžeme do komentářů napsat vaše zážitky z madridských stadionů.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


14 Komentářů

 • Avatar

  Môcť byť na Bernabéu bol splnený sen, ešte teraz mám v živej pamäti ten pocit keď sme začali prehliadku, vyšli sme hore a mali sme celý štadión ako na dlani. Nádhera. Podarilo sa nám ísť aj do šatní lebo nie vždy sú prístupné a byť tak blízko miestam kde sú hráči, sedieť na striedačke fakt paráda. V múzeu je nespočetne veľa rôznych trofejí, dresov, kopačiek a samozrejme vitrína s trofejami LM kde sa hneď každý fotil, dokonca si tam človek mohol z takých trúb vypočuť najdôležitejšie okamihy v histórii Realu. No boli to jednoznačne najkrajšie dni v živote, už sa teším ako tam pôjdem znova.
  Boli sme aj na zápase Getafe, vtedy bojovali s Villarealom ešte o LM a atmosféra bola vtedy naozaj super ako pred štadiónom tak aj priamo na zápase ale cesta tam bola naozaj dosť komplikovaná, trvalo nám dosť dlho kým sme sa tam dostali keďže sme išli v niektorých momentoch aj zle a museli sa vracať. :grinning: A takisto sme si boli pozrieť aj zápas Castilly a tam sme od klubu dostali lístky zadarmo. Od metra tam treba ísť naozaj kus pešo ale nič hrozné, taká príjemná prechádzka, len z Madridu sme veľa nevideli keďže nám zápasy a cestovanie na ne zobrali dosť času, ale nevadí Madrid nám neutečie. Určite každému odporúčam ísť tam a zažiť to na vlastnej koži.

  3
  0
  • Avatar photo

   Na úplně první Tour de Bernabéu také vzpomínám tím, jak člověk vyšlápl schody a pak najednou poprvé viděl stadion… A musím říct, že mě prohlídka neomrzela nikdy. Byl jsem na Bernabéu 7x a 7x na prohlídce 🙂 vždy přidali něco nového. Až naposledy to bylo slabší, ale to bylo pochopitelně rekonstrukcí.

   Jinak na Castille mám úplně stejný zážitek, lístky jsme tam dostali zadarmo, když jsme si zrovna šli stoupnout do fronty. Na Getafe jsem nebyl přímo na zápase, jen u stadionu a cesta je to hrozná :joy:

   Ještě bych mohl doporučit také basketbal, ale to bude zase v jiném díle 🙂

   1
   0
   • Avatar

    Ja už teraz viem, že ani mňa prehliadka nikdy neomrzí, zvlášť keď bude nové Bernabéu a vždy tam pribudnú ďalšie trofeje a ocenenia :slight_smile:
    My sme čakali, že to bude chvíľa prísť ku štadiónu Getafe keďže je to v Madride a trvalo to poriadne dlho tak sme boli radi, že sme došli.
    Na basketbal by som tiež chcela ísť, čo som počula tak atmosféra je tam brutálna, dokonca vraj ešte lepšia ako na futbale.

    0
    0
  • Avatar

   kedy si bola na getafe? lebo ja som bol na zapase na ESB raz s bratom a potom s pani manzelkou prave proti getafe v decembri 2015 :smiley:

   0
   0
   • Avatar

    Ja som bola v 2019, posledný zápas sezóny Real s Betisom a Getafe s Villarealom.

    0
    0
    • Avatar

     jaaj,moja chyba, zle som cital. som myslel ze si bola na real-getafe :slight_smile:

     tu castillu zavidim, tam sme sa nevedeli dostat, ale 1.krat som bol este v 2013tom a to som take info nemal.

     1
     0
     • Avatar

      V pohode 🙂 Nie som si istá ale zdá sa mi, že teraz už má aj fanklub možnosť prehliadky Valdebebas a musím povedať, že tam by som sa chcela pozrieť, musí to byť skvelý komplex.

      0
      0
 • Avatar

  Super článek, díky!:thumbsup::thumbsup:

  1
  0
 • Avatar

  Ale pořádat svatby a další „domácí“ slavnosti jako na Spotify stadionu ani na jednom nepůjde, viďte :joy::joy::joy:

  Super přehled, na nějaký hrací víkend úplně ideální :ok_hand:

  1
  0

Přidat komentář

Související články

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Podcasty BilyBalet.cz

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Exkluzivně

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Podcasty BilyBalet.cz

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…
Bernabéu bude svědkem vrcholu turné Shakiry. Potenciál chrámu Los Blancos se začíná naplňovat
Město Madrid

Bernabéu bude svědkem vrcholu turné Shakiry. Potenciál chrámu Los Blancos se začíná naplňovat

Kolumbijka se stane další zahraniční hvězdou, která se objeví na Santiago Bernabéu. V jejím případě se má hovořit až o…