Viníciusova pozice na hřišti se změnila, jeho styl hry zůstává stejný. Čísla nelžou

  Viníciusova pozice na hřišti se změnila, jeho styl hry zůstává stejný. Čísla nelžou
  Vinícius Júnior (zdroj: realmadrid.com)

  Brazilec neztratil svou esenci, přestože změnil pozici v útoku. Je to hráč, který v prvních dvou kolech zaznamenal nejvíce driblingů a vyhrál nejvíce ofenzivních duelů.

  Pochybnosti byly hmatatelné, ale na začátku sezony se je Vini snaží rozptýlit. Vinícius byl považován za oběť změny na systém 4-3-1-2 způsobené odchodem Karima Benzemy. Carlo Ancelotti vymyslel plán s jasným cílem: spojit síly při hledání gólů.

  Bez klasické „devítky“ v základní sestavě se trenér z Reggiola rozhodl hned od startovní čáry spojit své dva největší ofenzivní talenty na čele útoku. Vinícius a Rodrygo byli dva z hlavních střelců Realu Madrid, zvyklí útočit z křídla.

  „Vepředu bude Viní mimo pozici“; „Dále od křídla neukazuje své přednosti“, „V útoku se plýtvá jeho přednostmi.“ Takové názory bylo možné slyšet v rozhlasových a televizních pořadech a v rozhovorech mezi fanoušky. Debata byla a stále je živá, ale první dvě ligová kola přinesla jisté informace, které se vymykají pocitům: Brazilec se nezměnil.

  Čísla mluví za něj

  Bez ohledu na hypotézy o tom, jaké by byly jeho výkony, kdyby letos pokračoval v roli klasického křídelního hráče, pravdou je, že ve středu útoku neztrácel energii ani rovnováhu. Čísla to potvrzují. Vinícius je zatím hráčem s nejvíce driblingy v La Lize: 29 (o devět více než druhý Adri Embarba), vyhrál nejvíce útočných duelů (20) a způsobil svým soupeřům nejvíce bolesti hlavy (byl sedmkrát faulován během pouhých dvou zápasů ).

  Pokud by měl někdo obavy ze ztráty přirozené výbušnosti, pak Madridská sedmička je mezi pěti hráči (včetně Frenkieho de Jonga, Embarby, Fede Valverdeho a Pabla Maffea), kteří zaznamenali nejvíce nejúspěšných progresivních výpadů s míčem (9).

  Tyto statistiky ukazují, že podstata jeho hry zůstává nedotčena a neohrožena změnami pozice a požadavky nové formace. Nyní má navíc zodpovědnost za střílení gólů. Jeho letošní letní rekord jsou tři góly v šesti zápasech (dva během americké předsezónní přípravy a jeden proti Almeríi), což je o dva více, než měl ve stejné fázi předloni (v přátelských zápasech nedal ani jeden gól a svůj první gól zaznamenal ve druhém hracím dni ve venkovním duelu s Celtou).

  Na začátku nové sezony ukázal Vinícius sílu v aspektu, kde se jeho výkon za poslední dva roky zvýšil (za tu dobu vstřelil celkem 45 gólů, 75 % z jeho celkového počtu v bílém dresu) a v této sezoně má udělat ještě větší posun vpřed.

  Cílem klubu i trenérského štábu je pokrýt 31 gólů Benzemy a 12 Asensia a odchovance Flamenga je tím, kdo se této výzvě postaví, spolu s Bellinghamem a Rodrygem. Aniž by měnil své vlastnosti, dokázal se přizpůsobit nové situaci týmu a nyní je v nejžhavější zóně ještě odvážnější.

  Nejlepším důkazem toho je skutečnost, že Brazilec je druhým hráčem s největším počtem střel v šestnácte v celé lize (pět), společně s Rodrygem, Iago Aspasem a Ramazanim a před nimi je pouze Bellinghamem (šest).

  Změna pozice

  Brazilec prošel metamorfózou, co se týče postavení na hřišti, ale ne co se týče herního stylu, který umožnil Los Blancos vstřelit pět branek ve dvou ligových zápasech. „Máme čas zapracovat, hlavně na obraně. V ofenzivě se mi tým moc líbí,“ řekl Ancelotti po nedávném přátelském utkání proti Juventusu.

  Carletto zariskoval a je s výsledkem spokojený, alespoň co se týče útočné hry. Podobně je na tom i Vinícius, kterému se podle čtyřiašedesátiletého trenéra líbí myšlenka zůstat na hrotu ofenzivy.

  Ve svém odhodlaném záměru ovládnout světovou fotbalovou scénu si 23letý hráč uvědomuje, že střílení gólů mu dá ještě ostřejší argumenty, které jeho kritiky přesvědčí, že jiná velká jména nesleduje z povzdálí, že může jíst s nimi u jednoho stolu a že mu to vůbec nevadí.

  Ví, že je idolem a referencí pro madridismo a rozhodně míří k roku 2024, formujíc nový Real Madrid, Real Madrid plný změn, ale ne změn týkající se jeho osoby. Brazilec tančí stále na stejnou melodii.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: as.com

  1 Komentářů

  Přidat komentář

  Související články

  Dinamo Záhřeb stojí o návrat Luky Modriće
  Mužstvo

  Dinamo Záhřeb stojí o návrat Luky Modriće

  Prezident chorvatského klubu Mirko Barišić podle místních médií v minulém týdnu znovu kontaktoval Luku Modriće a přemlouval jej k návratu do mateřského…
  Bellingham se blíží návratu. Stihne už možná zápas proti Valencii
  Mužstvo

  Bellingham se blíží návratu. Stihne už možná zápas proti Valencii

  Jude Bellingham se zranil při domácím utkání proti Gironě 10. února. Los Blancos zvítězili 4:0 a Jude k vysoké výhře přispěl…
  Oficiálně: Joselu bude mimo hru kvůli zranění minimálně tři týdny
  Mužstvo

  Oficiálně: Joselu bude mimo hru kvůli zranění minimálně tři týdny

  Klub oficiálně potvrdil Španělovo zranění. Útočník v posledních dnech netrénoval se zbytkem týmu a zůstane delší dobu mimo hru. „Po…
  Real Madrid plánuje upravit smlouvu Bellinghamovi
  Mužstvo

  Real Madrid plánuje upravit smlouvu Bellinghamovi

  Podle španělského novináře Ramóna Álvareze plánuje Real Madrid upravit plat Judovi Bellinghamovi po příchodu Kyliana Mbappého. Chce tím udržet rovnováhou…