Piqué vydělá na Superpoháru více než Betis. Kolik dostane Real Madrid a Barcelona? 

Piqué vydělá na Superpoháru více než Betis. Kolik dostane Real Madrid a Barcelona? 

Španělský superpohár se z narychlo organizovaného letního utkání dvou zápasů stal turnajem, za který španělský fotbal ročně dostává celkem 40 milionů eur. Rozdělení zisků mezi týmy v těchto soutěžích však není vůbec totožné. 

Saúdská Arábie před několika lety vsadila na španělský Superpohár s jasným záměrem přivést Real Madrid a Barcelonu a tím příležitost užít si El Clásico. Tak tomu bylo loni. Tento obchod je pro Španěly ziskový v každém ohledu. Los Blancos a Barca mají za účast v turnaji garantováno 6 milionů eur. K tomu je třeba připočítat samozřejmě peníze za případné další úspěchy.  

Výdělky klubu v Superpoháru závisí na dvou faktorech: na prestiži klubu (vyhrané trofeje) a marketingové hodnotě, tedy na tom, kolik týmy dostaly za střetnutí v předchozích letech. Real Madrid si cení přátelské zápasy na 5 milionů eur. Jiné týmy již v roce 2018 hrály na saúdské půdě za 350 000 eur. 

Real a Barca na špici  

Druhou příčku mzdového žebříčku okupuje Atlético, které za přítomnost v Rijádu před rokem dostalo 2,3 milionu eur. Třetí místo obsadily Valencie a Sevilla s 1,8 miliony eur. V tomto vydání bude Betis  v soutěži debutovat, jejich startovní částka činí 750 000 eur. V dubnu zveřejnil El Confidencial přesné startovní kategorie pro účastníky španělského superpoháru: 

Kategorie pro rozdělení financí v Superpoháru: 

A: Tým vyhrál minimálně 15 mezinárodních titulů, 10 šampionátů a 10 Copa del Rey (splňují pouze Real Madrid a Barcelona) – 6 milionů eur. 

B: Tým vyhrál alespoň 5 mezinárodních titulů, 8 šampionátů a 8 Copa del Rey (Atlético) – 2,3 milionu eur. 

C: Tým vyhrál alespoň 3 mezinárodní tituly, 1 ligový titul a 1 Copa del Rey (Valencie a Sevilla) – 1,7 milionu eur. 

D: Tým hrál v Lize mistrů v jedné z posledních pěti sezón (v tuto chvíli pouze Villarreal) – 1,2 milionu eur. 

E: Tým s jinými zásluhami (například nyní Betis) – 750 tisíc eur. 

V roce 2020 si Valencia mohla za účast v této soutěži vydělat 2,5 milionu eur, smlouvu však nepodepsala kvůli nespokojenosti s pravidly rozdělování peněz.   

Kromě startovného dostává každý klub navíc 300 000 eur na náklady na cestu a ubytování v Saúdské Arábii. Sportovní odměny jsou milion eur navíc pro finalistu a dva miliony eur pro vítěze turnaje.  

Polovina ze 40 milionů eur (garantováno pouze za účasti Realu a Barcelony, absence každého z těchto týmů by znamenala snížení o 5 milionů eur) od Saúdů jde účastníkům každého turnaje a pokrývá náklady na její organizaci. Zbývajících 20 milionů eur rozděluje Federace jako solidární platby především amatérskému fotbalu, tedy ligám, které jsou pod Primera a Segunda División. 

Betis se zlobí 

Betisu se samozřejmě takové přerozdělení nelíbí. V prosinci o tom na rovinu hovořil prezident klubu Ángel Haro: „Rozdělení je ve všech směrech nerovné. Toto je třeba změnit. Někteří navrhují, abychom se zřekli účasti v Superpoháru, ale to by bylo nelogické.” 

„Je to neférové. Mluvil jsem o tom s Rubialesem a vyjádřil jsem svou nespokojenost. S touto situací musíme bojovat. Není fér, že Piqué vydělá na Superpoháru více než Betis,” řekl nespokojený Ángel Haro v rozhovoru pro Cadena COPE. 

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: marca.com, COPE

Přidat komentář

Související články

MARCA: Španělská hegemonie nemá konce
Ostatní soutěže

MARCA: Španělská hegemonie nemá konce

Za posledních 22 let vyhrála La Roja a španělské kluby 23 finálových zápasů. Španělský fotbal je ve velmi dobré kondici.…
Upřesněny termíny přípravných zápasů proti AC Milán, Barceloně a Chelsea
Ostatní soutěže

Upřesněny termíny přípravných zápasů proti AC Milán, Barceloně a Chelsea

Real Madrid potvrdil přesná data tří přípravných zápasů ve Spojených státech, kterými zahájí novou sezonu. Nebudou v nich hrát všichni…
FIFA chce, aby Santiago Bernabéu hostilo finále mistrovství světa v roce 2030
Ostatní soutěže

FIFA chce, aby Santiago Bernabéu hostilo finále mistrovství světa v roce 2030

FIFA by ráda uspořádala finále mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 na Estadio Santiago Bernabéu, ale jedním z požadavků…
AS: Mistrovství světa klubů začíná jako kdysi Liga mistrů: Rozkolem a debatou o smyslu soutěže
Ostatní soutěže

AS: Mistrovství světa klubů začíná jako kdysi Liga mistrů: Rozkolem a debatou o smyslu soutěže

Real Madrid a Ancelotti se ocitli v centru nejnovější kontroverze související s novým mistrovstvím světa klubů. Soutěže, jako např. Liga…