Petrodolary na scéně. UEFA navrhne rozvolnit pravidla FFP ve prospěch státních klubů

Petrodolary na scéně. UEFA navrhne rozvolnit pravidla FFP ve prospěch státních klubů

Po přestupovém okně Paris Saint-Germain všichni upírají zrak na UEFA a její Finanční Fair Play. The Times potvrzuje, že Federace připravuje zásadní změny předpisů.

Anglický deník uvádí, že UEFA příští měsíc předloží návrh nahradit stávající Financial Fair Play platovým stropem a takzvanou daní z luxusu. V tomto scénáři by evropské kluby mohly v příští sezóně utratit 70% svých příjmů za fixní mzdy.

Překročení této prahové hodnoty by znamenalo zaplatit určitou daň z luxusu za překročení stanoveného limitu. Získané prostředky budou shromážděny a distribuovány jiným klubům.

Návrh bude příští měsíc představen na mimořádné konferenci UEFA ve Švýcarsku, která se bude zabývat budoucností evropského fotbalu. Zúčastní se ho zástupci všech komunit zapojených do fotbalu a všichni se mají vypořádat s myšlenkou postavit se proti dalším akcím Superligy.

UEFA uznává, že pevný mzdový limit a daň z luxusu budou transparentnější než současná Finanční Fair Play. The Times analyzuje, že Federace umožní majitelům klubu hotovostní injekce, ale pokud platy překročí 70% pevně stanovených příjmů, bude nutné zaplatit příslušnou daň z luxusu.

UEFA věří, že to povede k uvážlivým investicím, ale nezastaví je. Federace také zdůrazňuje, že získané peníze by byly rozděleny klubům ze stejné soutěže, což by posílilo konkurenceschopnost. V tomto tématu jsou samozřejmě vzorem modely z basketbalová NBA nebo baseballové MLB.

Daň z luxusu v první sezóně při překročení hranice by znamenala zaplatit jedno euro daně za každé euro, které překročí 70% hranici. Pokud by klub druhým rokem porušil pravidla, zaplatil by již 1,5 nebo dokonce 2 eura za každé euro nad rámec limitu. Pouze následné porušení může vést ke sportovním trestům, včetně vyloučení z turnajů.

UEFA po každoroční analýze Financial Fair Play dospěla k závěru, že platový strop a daň z luxusu vztahující se k minulé sezóně jsou v dnešní době nejlepším řešením.

Financial Fair Play dnes pokrývá období až 4 roky zpět, což vede ke zmatkům a snížení šance veřejnosti jasně posoudit stav financí každého klubu.

Vše sleduje Evropská unie, která chce, aby se předpisy přizpůsobily jejímu právu. UEFA také přemýšlí o variantě s pevným platovým stropem, například 600 milionů eur, ale dnes je z mnoha zákonných důvodů procentní hranice blíže než jedna částka pro všechny kluby.

The Times zdůrazňuje, že platový strop plánovala i Superliga, ale limit měl být stanoven na úrovni pouhých 55% příjmů.

Deník zdůrazňuje, že procentní limit na mzdové výdaje bude výhodný zejména pro „státní kluby“, protože jejich bohatí majitelé budou moci zvýšit výdaje na platy jednoduchým zvýšením příjmů organizace.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: thetimes.co.uk

14 Komentářů

 • Avatar

  Sejk si tu dan zaplati ako chce a kolkym klubom sa to prerozdeli? Pokial zato zinkasujeme pat cifernu sumu tak je to zbytocne.

  0
  0
 • Avatar

  Tohle přeci neřeší ten zásadní problém. Místo toho, aby se UEFA snažila vyrovnat rozdíly mezi kluby, tak jde de facto na ruku těm mocným a bohatým, kteří mají lví podíl na tom, jak dnes vypadá přestupový trh (117 milionů za Jacka Grealishe je výsměch). Šejkům je jedno, jestli budou platit nějaké penále, už jen to, že nějaký stát vlastní fotbalový klub, je za mě naprosto neakceptovatelné. Pokud by UEFA chtěla nastolit pravé finanční fair play, tak by měla začít právě s týmy jako jsou PSG nebo Man City, které svým takřka neomezeným kapitálem zdeformovali přestupový trh a ohrožují konkurenceschopnost svých lig…

  0
  0
  • Avatar

   len to by na tej dôležitej stoličke musel sedieť asi iný ceferin…

   0
   0
  • Avatar photo

   Současné FFP je dostačující, stačily by drobné úpravy, ale…
   1. UEFA by musel tyto pravidla začít striktně vyžadovat, zvlášť po PSG a MC, což není záměr Čeferina
   2. Absolutně není jasné z čeho se vlastně ten platový strop bude vypočítávat, když majitelé budou moct volně přilévat peníze.
   3. peníze bude přerozdělovat UEFA o což jí jde.
   4. To, že se peníze přerozdělí v rámci ligy, neřeší nerovnost v rámci Evropy.
   Celé je to zvrácené a Čeferin je snad největší z.rd v čele UEFA za celou dobu.

   0
   0
   • Avatar

    *thumb* bohuzel

    0
    0
   • Avatar

    a to som ho osobne vnímal pozitívne, že človek "východu" urobí konečne pozitívne zmeny.
    ťažký omyl

    0
    0
    • Avatar photo

     C.F.M: měl jsem stejný názor, teď vidím, že je hloupější a hamižnější než ti před ním.

     0
     0
    • Avatar

     CFM: pozitivne? Teda muze mi nekdo rikat, ze jsem predpojaty, ale co jsem potkal lidi z tehle casti sveta, hlavnic cil je vzdy stejny – prosadim silou moci a penez, co chci, na nikoho se neohlizim.

     0
     0
     • Avatar

      áno pozitívne.
      na základe síce žiadnych bližších info o ňom, ale čisto kvôli "Lokalpatriotismu, je Slovinec, tak som si hovoril, že by to mohlo byť fajn.

      neviem či ty si ho odhadol hneď negatívne, Ale ak áno, tak na základe čoho ?
      neznamená hneď, že každý sa chce len nabaliť, sú aj ľudia silného charakteru

      0
      0
     • Avatar

      Jenomže do tak vysokých funkcí se většinou dostávají lidé, kteří dostanou hlas výměnou za to, že těm volitelům zajistí prachy, ať už legálně nebo nějakým tunelem. Eventuálně za nimi stojí někdo silný, aby tam prosazovali jeho zájmy (viz většina zkorumpovaných lídrů našich politických stran a na Slovensku to bude asi podobné, že? *smile* ). Čeferin řekl už při svém zvolení, že chce srovnat velké kluby s těmi malými, a tady vidíme, čí prachy chce rozdělovat a komu jde na ruku.

      0
      0
 • Avatar

  Niekto minie 100M nad rámec – to stačí na Messiho aj Ronalda. Zaplatí max. pokutu 2€, tzn. 200M sa rozdelí medzi 19 klubov. Každý dostane cca. 10,5M – to by malo stačiť na Lucasa a Mariana. To bude ale konkurencie schopné prostredie. Každý deň čítam niečo čo ma presviedča o potrebe Superligy, aj keď ten formát je zlý, kluby musia mať absolútnu kontrolu.

  0
  0
 • Avatar

  Diverzita musi byt. Skoda reci.

  0
  0
 • Avatar

  zhrniem to… "UEFA uznava, ze sejkovia budu spokojni". uplna saskaren, akurat si zase spicky v UEFA pomastia vrecka a nejake drobne akoze posunu mensim klubom. ale to, ze budu superit s klubmi, kde sejk kludne vysoli cez leto 300 mega na posily a ani si to nevsimne, lebo SMS vypisy z banky mu chodia len od pol miliardy vyssie… to uz nikoho netrapi.

  0
  0

Přidat komentář

Související články

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid
Mužstvo

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid

Chorvat a Španěl uzavřeli dohodu o setrvání v klubu na další sezonu. Oba budou patřit mezi kapitány prvního týmu. Luka…
Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?
Mužstvo

Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?

Florentino Pérez ve čtvrtek vedl basketbalový tým Realu Madrid při předávání trofeje pro španělského mistra v Madridu. Chiringuito se ve…
EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let
Mužstvo

EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let

Případ údajných daňových podvodů, kterých se měl dopustit Carlo Ancelotti během svého prvního působení v Realu Madrid, se vyvíjí. Zástupci…
Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců
Mužstvo

Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců

Příchod Kyliana Mbappého do Realu Madrid změní mnohé. Od rozestavení, přes role Rodryga a Endricka až po platový žebříček… Klub…