Pérez v ohrožení. Kluby La Ligy vyhrožují přerušením zápasů, kvůli sportovnímu zákonu

Pérez v ohrožení. Kluby La Ligy vyhrožují přerušením zápasů, kvůli sportovnímu zákonu
La Liga

La Liga hrozí vládě stávkou a přerušením zápasů, pokud nebudou splněna její očekávání ohledně nového zákona o sportu. Sněm klubů bude o věci jednat 27. Října. 

V pondělí se delegační výbor La Ligy složený ze zástupců 12 klubů (Real Sociedad, Betis, Villarreal, Sevilla, Cádiz, Getafe, Alavés, Tenerife, Eibar, Las Palmas, Lugo a Huesca) a prezident Javier Tebas sešli s Miquelem Icetaem, ministrem sportu, a José Manuelem Francem, prezidentem Národní sportovní rady, nejdůležitějšího vládního výkonného orgánu pro profesionální sport. 

Kluby požadují stažení nebo úpravu tří dodatků, které byly uplatněny po nedávných konzultacích ke sportovnímu zákonu, a vyhrožují stávkou a zastavením zápasů ve svých střetnutích, které tvoří přes 1 % HDP země a jsou velmi důležité pro španělskou vládu.  

Super liga je nepřítel 

Prvním tématem je stažení ustanovení zákona o sportu, které zaručovaly federaci a La Lize možnost odmítnout vydání licence klubu hrajícím v soutěžích těmito organizacemi neuznaných, tedy Super lize.  

Druhý se týkal neexistence jakýchkoli záruk a zabezpečení pro kolektivní využívání práv náležejících klubům ze strany La Ligy, včetně práv v televizi.  

Třetím je naopak neexistence ustanovení, podle kterých by každá změna statutu federace měla zohledňovat zprávu La Ligy k této věci, na jejímž základě by musel souhlas s úpravami vydat Národní rada sportu. 

Kluby dávají jasně najevo, že tyto záležitosti jsou natolik závažné, že pokud bude nový zákon o sportu přijat bez zohlednění jejich připomínek, budou zápasy La Ligy v Primeře a Segundě jednoduše až do odvolání pozastaveny, ačkoli ani ministr ani prezident Rady takové varování neslyšeli přímo na pondělním zasedání.  

Shrnutí jednání ze strany vlády hovoří o navázání dobrého dialogu a plánování dalších jednání, ale La Liga již svolala na 27. října Valnou hromadu klubů s jedním bodem dne: „Rozhodnutí o sportovním zákonu“. 

Tebas útočí  

Kluby říkají, že témata Super ligy a využívání klubových práv byly změněny na žádost Realu Madrid, a to díky legendárnímu vlivu Florentina Péreze. Los Blancos tuto soutěž propaguje a zastává názor, že kvůli hromadnému prodeji televizních práv přichází o obrovské peníze a bojí se, že navrhovaná legislativa umožní La Lize jednostranně rozhodovat o tom, co je skutečně jen jejich.  

Nedostatek záznamů o centrálním prodeji televizních práv už vedl k desítkám žalob klubu proti organizaci, kdy Los Blancos nesouhlasili s řešeními navrženými La Ligou. Prezident Realu Madrid však po galavečeru Zlatého míče v rádiu SER řekl, že o stávce nic neví a toto téma ho vůbec nezajímá. 

Tradičně na prezidenta Bílého baletu zaútočil Javier Tebas, prezident La Ligy, který na Twitteru ukázal výstřižek z článku z madridského El Mundo, kde zdroje z Realu Madrid říkají, že La Liga prodává práva podle královského dekretu a nemusíte nic psát jako v zákoně o sportu, protože to pouze otevře dveře například La Lize, aby Real musela podepsat smlouvu podobnou té s CVC.  

Tebas to komentoval takto: „Justice jim to odmítá a zbytek klubů to nepodporuje, a tak se snaží dosáhnout svého pomocí zkostnatělého lobbingu neodpovídajícího této době. Jak říkáme, úžasná je moc jedné osoby (nebo jedné čestné lóže).“

 

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: elmundo.es, as.com

1 Komentářů

  • Avatar

    Nevidím do tejto problematiky – pravda bude však logicky niekde medzi…isté je však to, že v legislatívno – ekonomických záujmoch La Liga je antagonizmus J.Tebas vs F. Pérez pochopiteľný a podobne aj pohnútky obidvoch persón…
    P.S ak chce RMFC prežiť ako úspešný veľkoklub v neľútostnom súboji s úhlavnými oligarcho-globálnymi subjektami, musí mať na prílev financí iné nároky ako „úsporne“ fungujúce kluby v La Liga…

    0
    0

Přidat komentář

Související články

Nevěřím, že by Bellinghama nasadili níž, aby nahradil Kroose, řekl Del Bosque
Mužstvo

Nevěřím, že by Bellinghama nasadili níž, aby nahradil Kroose, řekl Del Bosque

Bývalý veleúspěšný trenér Realu Madrid a španělské reprezentace Vicente del Bosque byl hostem pořadu El Larguero, kde nabídl svůj pohled…
Kroosův dědic. Valverde převezme Němcovu legendární osmičku na dresu
Mužstvo

Kroosův dědic. Valverde převezme Němcovu legendární osmičku na dresu

Oznámení o Kroosově odchodu do důchodu vyvolalo mezi madridskými fanoušky velkou bolest, protože se jedná o jednu z největších legend…
Vinícius v příští sezóně na hrotu útoku? On sám se této variantě nebrání
Mužstvo

Vinícius v příští sezóně na hrotu útoku? On sám se této variantě nebrání

Trenérský štáb Realu Madrid už hledá způsoby, jak Viníciuse Júniora sladit s Kylianem Mbappém v útočné řadě. Celý fotbalový svět…
Rodrygo: Rozhovor byl vytržen z kontextu. Ani ve snu mě nenapadne Real opustit
Mužstvo

Rodrygo: Rozhovor byl vytržen z kontextu. Ani ve snu mě nenapadne Real opustit

Brazilský útočník Rodrygo včera neměl jednoduchý den. Upoutávka na rozhovor, který odvysílala španělská televize DAZN, byla totiž sestříhána tak, aby…