Paulo lago: Útočná perla La Fabriky, která zazářila pod vedením Álvara Arbeloy

Paulo lago: Útočná perla La Fabriky, která zazářila pod vedením Álvara Arbeloy
Paulo Iago Álvarez Morón (zdroj: instagram)

Ve Valdebebas láme rekordy ve střílení branek a asistencích už ve věku 15 let a jeho první trenéři vyzdvihují jeho „vrozené schopnosti“ a „totální vášeň pro fotbal“. Pojďme se společně podívat na perlu La Fabriky, o kterou se zajímá i slavný hráčský agent Jorge Mendes.

Álvaro Arbeloa si ho v právě skončené sezóně hýčkal v Cadete A (U16) Realu Madrid, i když svým věkem patřil ještě do Cadete B (U15). Je brzy předvídat, kam až může Paulo Iago Álvarez Morón  (2007, Madrid) dojít, ale prozatím jeho „vášeň“ a „vrozený talent“ učinily z malého levonohého záložníka s galicijskou krví nejlepšího střelce v La Fábriky, a to s více, jak 200 góly.

V letošní sezóně Paulo v Cadete A nasázel 31 gólů, ke kterým přidal 18 asistenci, a to vše v 38 zápasech. Podílel se na 41 % gólů Cadete A, a byl nejlepším střelce i nahrávačem týmu. V následující sezóně by mladý záložník měl povýšit,  a to dokonce do Juvenilu B (U18), což je tým o dvě věkové kategorie nad jeho úrovní.

Možnosti a dobrý výkon Paula Iaga nezůstaly bez povšimnutí trenérů španělského národního týmu a debutoval u týmu do 15 let, ve kterém odehrál sedm zápasů a vstřelil čtyři branky.

Velká budoucnost

Jeho první trenéři varují, že má před sebou ještě dlouhou cestu, ale také, že má vše, co potřebuje, aby se dostal na vrchol, a od té doby, co vstoupil do Valdebebas ve věkové kategorii Prebenjamines, po odmítnutí nabídek z Atlética de Madrid a Rayo Vallecano, dělá správné kroky.

„Vzal jsem ho do Alevín A. Prošel si poněkud obtížnou fází, protože měl zranění a chybělo mu sebevědomí. Fyzicky byl velmi malý, ale je velmi talentovaný a do tréninků a zápasů vkládá spoustu vášně,“ říká Roberto Tomás, který strávil jedenáct sezón v madridské mládežnické akademii a popisuje ho jako „jedinečného“ fotbalistu ve „velmi silném“ generaci.

„Ročník 2007 je nejlepší generací, jakou jsem za ty roky, co jsem byl v Madridu, viděl,“ popisuje tým, se kterým o 19 sezon později v roce 2019 znovu dobyl LaLiga Promises díky gólům velké perly La Fabriky.

„Tvořili jsme jednotný tým se spoustou individuálních talentů. Byl tam brankář Álvaro, Carlos Díez a Paulo Iago… Požádal jsem Paula, aby hrál mezi liniemi a ukázal nám svá kouzla. Je to jiný hráč, technicky velmi dobrý, zručný a připravený, s dobrým příchodem zezadu, vždy připraven udělat poslední přihrávku nebo zakončit,“ říká o chlapci, který své hlavní reference nachází v Modrićovi a Messim.

„Vzhledem k rodinnému prostředí, které má, a progresi, kterou zaznamenává, si myslím, že může být velmi důležitým hráčem v profesionálním fotbale. Má charakter, je vítěz, nerad prohrává. Má talent a touhu, takže pokud ho klub dokáže usměrnit a bude mít štěstí, dostane se mezi elitu,“ předpovídá Roberto Tomás.

Sádra není překážkou

Paulo Iago už ve dvou letech projevil neobvyklou vášeň pro míč. „Když mu byly čtyři roky, při hraní v parku si zlomil holenní a lýtkovou kost a první, na co se mě zeptal, bylo, jestli bude znovu hrát fotbal,“ říká Xosé Álvarez. „Měl nohu v sádře a stejně nenechal míč. Ani tak se nezastavil,“ dodává Mariano Encinas, technický sekretář prvního týmu, ve kterém Paulo hrál (Parque Sureste).

„Tady hrál v kategorii Biberón a byl to neuvěřitelný kluk. Měl vrozenou schopnost zacházet s míčem a také velký zájem. Vždycky přišel s míčem a než začal trénovat, už si s ním hrál.“

Čaroděj

Paulo poté prošel Adpi Rivas a Estrella de Madrid, než se připojil k gigantické entitě merengue. Díky svému úsilí a angažovanosti vynahradil své fyzickou nedostatky. Je ještě příliš mladý, aby věděl, čeho může dosáhnout, ale má zájem, disciplínu a talent.

Z nějakého důvodu mu říkají čaroděj. Schopnost skórovat není ta nejlepší dovednost, kterou má, je to tvůrce hry. Může hrát také z pravého křídla, protože umí zaseknout a perfektně se trefit levou nohou. Nejlepší je však jeho vize hry, protože vidí věci dřív než zbytkem týmu.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Přidat komentář

Související články

Důležitá role Santiaga Solariho. Bývalý hráč a trenér ve funkci fotbalového ředitele Realu Madrid
Castilla a junioři

Důležitá role Santiaga Solariho. Bývalý hráč a trenér ve funkci fotbalového ředitele Realu Madrid

Zatímco si všichni myslí, že Real stále ještě slaví zisk dalšího evropského poháru, ve Valdebebas se už pilně pracuje na…
MARCA: Iker Bravo opouští Real Madrid. Mladý Španěl nenaplnil očekávání
Castilla a junioři

MARCA: Iker Bravo opouští Real Madrid. Mladý Španěl nenaplnil očekávání

Královský celek fotbalistu, který sice může počítat s četnými nabídkami z jiných klubů, ale stále je smluvně vázán na Bayer…
MARCA: Raúl Gónzález už rozhodl o své budoucnosti. Bude pokračovat u Castilly
Castilla a junioři

MARCA: Raúl Gónzález už rozhodl o své budoucnosti. Bude pokračovat u Castilly

V posledních dnech probíhají ve Valdebebas jednání a nejrůznější rozhodnutí. Sportovní management Realu jednal o budoucnosti mnoha hráčů a trenérů.…
Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu
Castilla a junioři

Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu

Real Madrid v létě opustila řada odchovanců akademie, kteří hledali pravidelný prostor v prvním týmu. Sergio Arribas, Carlos Dotor a…