Paradox fotbalu: Nasser Al-Khelaïfi z PSG ohlašuje nutnost nového finančního fair play

  Paradox fotbalu: Nasser Al-Khelaïfi z PSG ohlašuje nutnost nového finančního fair play
  Nasser Al-Khelaïfi

  Nasser Al-Khelaïfi, prezident Paris Saint-Germain a prezident Asociace evropských klubů, potvrdil zahájení nového finančního fair play v úvodním projevu 27. zasedání jmenované asociace.

  „Naší první prioritou je okamžitě přinést finanční stabilitu do evropského fotbalu. Posledních šest měsíců jsme pracovali ruku v ruce s UEFA a vytvořili nový program financování. Tento ozdravný fond, který bude oficiálně zaveden na konci sezóny, nabídne klíčovou krátkodobou likviditu pro všechny evropské kluby všech dimenzí k restrukturalizaci jejich dluhů.“

  „ECA zároveň spolupracoval s UEFA na formování nových pravidel finanční stability, která budou platit od nynějška a nahradí staré finanční fair play. Tato nová pravidla jsou navržena tak, aby poskytovala lepší kontrolu nákladů, ale zároveň podporovala investice, které naší hře zaručí dlouhodobou stabilní budoucnost.“

  „UEFA zavedla mnoho dodatků ECA, které byly vydány jménem více než 240 klubů, včetně důrazu, že nová pravidla musí být jednoduchá, transparentní a proveditelná. Těšíme se na rychlé zavedení nového systému. Pracují na těchto principech více než 18 měsíců a jsou výsledkem tvrdé práce mnoha lidí,“ uvedl Al-Khelaïfi.

  Podoba pravidel

  Jak před týdnem informoval NY Times, základem nových pravidel finanční kontroly bude omezení fotbalových výdajů na 70 % příjmů. Generální ředitel Aleksander Čeferin nakonec neprosadil ani tvrdý, ani měkký platový strop, který považoval za nejlepší variantu a o kterém přemýšlel 5 let.

  V prvních komentářích Američané zdůraznili, že limity uvalené na příjmy umožňují další dominanci anglických klubů a státních klubů, které nejsnáze zvyšují své příjmy.

  Zpočátku budou mít kluby 3 roky na to, aby připravily své rozpočty a účetní záznamy pro nové předpisy. V nadcházející startovní sezóně má být limit 90 % a dohodnutých 70 % má být kluby dosaženo za 3 roky.

  Výkonný výbor UEFA bude o změnách finančního fair play hlasovat na svém zasedání 7. dubna. V plánu je i nové jméno, protože to současné je spojeno s předchozí dobou. Mnohé nasvědčuje tomu, že od dubna se finanční pravidla budou jmenovat: „regulace finanční udržitelnosti“.

  Zpočátku budou moci kluby se zdravými financemi a ty bez pokut v minulých sezónách překročit limit o několik desítek milionů eur do tří let. Pokud někdo pravidla poruší, mnoho nasvědčuje tomu, že mu UEFA odečte body třeba v Lize mistrů, od sezony 2024/25 mají všechny kluby hrát jednu ligu o 36 týmech.

  MARCA uvádí, že výnosy (vstupenky, permanentky, sponzoři, TV práva, tržní fond z pohárů a čistý výsledek z přestupů a hostování) budou porovnány s výdaji na platy všech lidí souvisejících s fotbalem v klubu, dále odpisy, výdaje na provize a poplatky pro zprostředkovatele.

  To vše v posledním kalendářním roce před startem klubu v nové sezóně evropských pohárů. Od nynějška bude UEFA zkoumat finance a ukládat tresty před vystoupením klubu v jeho soutěžích, nikoliv po něm.

  Všechny operace budou oceněny na základě tržních kvót, aby se zabránilo umělému navyšování, zejména sponzorských kvót. To vše ještě musí oficiálně potvrdit samotná UEFA.

  Španělé dodávají, že podle údajů UEFA zaznamenal Manchester City v roce 2020 tržby 330 milionů eur a jen na platy utratil 433 milionů eur. Ještě hůř na tom byl Manchester United, který toho roku zaznamenal tržby 215 milionů eur a na platy vydal 323 milionů eur.

  Od této chvíle mají být takové situace nepřijatelné a kluby mají být trestány viditelnými a transparentními sankcemi.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: ecaeurope.com

  2 Komentářů

  • Avatar

   z tohto človeka nič dobré vzísť nemôže.
   sponzoring, ako jeden zdroj príjmu, aj tak kontrolovateľný nebude a sme doma…

   0
   0
  • Avatar

   – trefný nadpis, díky Zbyňku *smile*
   – pobavil mě komentář těch novinářů, kteří natvrdo napsali, že limity uvalené na příjmy umožňují zvýšit dominanci anglických a státem vlastněných klubů, které nejsnáze zvyšují své příjmy. Toto je PODSTATA NÁVRHU? Na tom Kakaifi pracoval x měsíců, aby si upevnil postavení a oslabil španělské kluby, které nenávidí a závidí jim jejich světovou pověst a dlouholeté úspěchy, které si PSG nemůže koupit?
   – co myslí těmi tržními kvótami? Nebude to nějaká kvóta zavedená pro jednotlivé ligy? V tom případě jsem zvědav, jak moc bude PODHODNOCENÁ španělská liga. Páč o boj proti španělským klubům jde v celé té komické šarádě až v první řadě, že?
   – ještě jednu poznámku si neodpustím, která je snad nejvíc komická – tak ani mafián Čeferin si neprosadil finanční pravidla, o kterých roky snil a ještě nedávno o nich mluvil? To už je tak zaražen v zadku šejka, že není slyšet a Kakaifi to tam celé řídí vlastně sám a prosazuje si svoje pravidla? *lol*

   0
   0

  Přidat komentář

  Související články

  Henry: Neuznaný gól Lipska proti Realu? Správné rozhodnutí. Co radí hráčům?
  Liga mistrů

  Henry: Neuznaný gól Lipska proti Realu? Správné rozhodnutí. Co radí hráčům?

  Okamžik, který vzbudil velké emoce. U mnohých až hysterii. Pochopitelně mluvíme o neuznané brance Lipska v prvním utkání osmifinále Ligy…
  3 pozitiva a negativa po Lipsku: Čaroděj Lunin, „náhradník“ Brahim i zranění
  Liga mistrů

  3 pozitiva a negativa po Lipsku: Čaroděj Lunin, „náhradník“ Brahim i zranění

  Real Madrid výsledkově zvládl první utkání osmifinále Ligy mistrů na půdě Lipska. Výhra 1:0 se ovšem nerodilo vůbec snadno a…
  Lunin se převlékl za Courtoise. Ukrajinský brankář předvedl fantastický výkon
  Liga mistrů

  Lunin se převlékl za Courtoise. Ukrajinský brankář předvedl fantastický výkon

  Ukrajinský brankář předvedl nejlepší výkon svého života od doby co hájí tři tyče. Od Courtoisova večera v pařížském finále proti…
  Brahim Díaz utrpěl svalové zranění. Ve středu ho čeká vyšetření
  Liga mistrů

  Brahim Díaz utrpěl svalové zranění. Ve středu ho čeká vyšetření

  Real Madrid nadále pronásledují zranění, tentokrát postihlo Brahima Díaze. Španělský útočník si v utkání s Lipskem přivodil svalové zranění. Může za to…