Obnovený souboj Florentina Péreze a Joana Laporty: Rivalita, kampaň i budoucí výzvy

  Obnovený souboj Florentina Péreze a Joana Laporty: Rivalita, kampaň i budoucí výzvy

  Joan Laporta je ve světě Barcelony dobře známý a vážený pojem. Pod jeho rukou Barcelona kralovala, vrcholem byl zisk treblu v roce 2009. Během svého prvního působení se setkal i s Florentinem Pérezem, který se tehdy pyšnil svými Galácticos. Teď se bude souboj opakovat.

  Pokud si nalijeme čistého vína, projekt Galácticos nedostál očekáváním a i to vedlo k tomu, že v zimě 2006 z úřadu Pérez odstoupil. Zatímco Barcelona kvetla, Madrid vadl. Nicméně Florentino se nevzdal, v roce 2009 usedl do křesla znovu a hodlal Laportovi porážku vrátit. Laporta nicméně o rok později skončil a Pérez tak měl nové konkurenty, později trestně stíhané duo Sandro Rosell & Josep Bartomeu.

  Rivalita

  Pokud se budeme bavit o největších úspěších obou prezidentů, ani jeden z nich to nedokázal proti tomu druhému. Jinak řečeno, Laportova Barcelona nezískala treble na úkor Florentinova Madridu. Stejně tak Florentinův Madrid nezískal za pět let čtyři trofeje Ligy mistrů na úkor Laportovy Barcelony.

  I přes to si Laporta veze z jejich prvního střetu mírné vedení, za vlády obou pánů v klubech vyhrál ten z Katalánska dva ligové tituly, španělský pohár a španělský superpohár. Madridská strana se radovala pouze z jednoho titulu a rovněž španělského superpoháru.

  Prezidenská kampaň

  Laporta svou letošní prezidentskou kampaň postavil na třech věcech: svém prvním období v Barceloně, Messim a Realu Madrid. Pokud jste zachytili některé výroky dnes již staronového prezidenta klubu, nemohli jste si nevšimnout jeho posedlosti Realem.

  Často zmiňoval, že s jeho nástupem skončí nadržování ze strany rozhodčích právě Los Blancos. José Mourinho se musel pousmát, všichni si dobře pamatujeme jeho výrok: „Barcelona má jednu velkou posedlost, tou je Madrid a Santiago Bernabéu.“

  Asi nejvýraznějším kouskem celé kampaně byl jeho obří plakát před rekonstruovaným Bernabéuem.

  Na straně druhé, i kdyby měl Florentino sebešpatnější den, nikdy by nevyvěsil obří plakát se svou podobiznou poblíž Camp Nou. Florentino sázel na nákup velkých jmen, v roce 2002 na přetáhnutí Figa z Barcelony. V roce 2009 pak na přivedení dvou držitelů Zlatého míče – Cristiana Ronaldo & Kaká – v jednom přestupovém okně. Neměl potřebu se vymezovat proti Barceloně.

  Současnost

  Florentino upustil od podepisování hvězd rok co rok, přesunul se na vyhledávání největších talentů a chce vybudovat Madridu generaci na dalších deset let. Bohužel, věci se zatím nepodařily tak, jak se očekávalo. Real je nadále hodně závislý na starších hráčích a mládí se zatím tolik neprosazuje.

  Barcelona nevkročila do sezony vůbec dobře. Dlouho to s ní vypadalo trýznivě, ovšem Ronald Koeman postupně vypracoval fungující tým, ve kterém jsou zapojeni především mladí hráči, kteří jsou doplněni zkušeným Stegenem, Albou a samozřejmě hlavně Messim.

  Ačkoliv stále můžeme říct, že za jejich zlepšení může především znovuzrozený Messi, Barcelona momentálně odvedla v přestavbě velký kus práce a dle mého osobního názoru Madrid přeskočila. Jenže největším problémem Katalánců jsou finance. Množství financí v Barceloně bude záležet především na prodejích a pandemické situaci. Této výzvě bude naopak čelit Joan Laporta.

  Naopak Real je díky Florentinu Pérezovi v dobré finanční kondici, přestože byl pandemií koronaviru tvrdě zasažen. Na rozdíl od Barcelony ale zkušený prezident udržel výplaty týmu v normě.

  Křestním jménem Adam je fotbalový nadšenec, který miluje fotbal jako takový a sleduje aktivně prakticky veškeré soutěže v Evropě, ovšem nejbližší mu je „španělský ťukec“. Dále velmi pozorně sleduje mladé naděje. Realu fandí odmala, kdy ho k bílé přivedl první velký idol El Fenomeno.


  1 Komentářů

  • Avatar photo

   Za mě dvě věci. Laporta těžil ze zlaté generace, která mu prakticky spadla do klína. Momentální situace bude úplně jiná. Pokud jde o Koemana, tak tam ho situace (zranění) donutila, proto začali hrát mladí a hrají i teď. Nebýt znovuzrození Messiho, byli by tam, kde na začátku sezóny.

   0
   0

  Přidat komentář

  Související články

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát
  Mužstvo

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát

  Velké obavy musí mít po utkání s Las Palmas fanoušci Realu Madrid. Ze zápasu totiž odstoupil kvůli zranění David Alaba…
  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil
  Mužstvo

  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil

  Další nucenou pauzu před sebou má osmnáctiletý mladík, který v dresu Realu Madrid ještě neodehrál ani minutu. Přestože měl být…
  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele
  Mužstvo

  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele

  Fede Valverde vstřelil svůj první gól v sezoně 2023/24 v zápase proti Realu Sociedad. Uruguayský záložník provedl razantní střelu zpoza…
  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe
  Mužstvo

  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe

  Jude Bellingham udělil rozhovoru pro Channel 4 Sport po vítězství 3:1 v přátelském zápase se Skotskem. Záložník přiznal, že klíčem…