Nový trávník na Bernabéu je opět zralý na výměnu. Problém leží hlouběji, než klub čekal

Nový trávník na Bernabéu je opět zralý na výměnu. Problém leží hlouběji, než klub čekal
Santiago Bernabéu (zdroj: realmadrid.com)

Přesně měsíc po úplné výměně povrchu se problém s trávníkem opět vrací. Ukazuje se, že problém leží hlouběji, než se původně předpokládalo.

Real Madrid čelí v této sezóně nečekanému problému: stavu hřiště na Estadio Santiago Bernabéu. Tráva se nechová tak, jak by měla a už v předzápasové rozcvičce před zápasem se Sevillou bylo vidět, že tráva se příliš snadno odlamuje od země, a během zápasu jste mohli vidět vadné fragmenty povrchu, což bylo v posledních 15 letech něco neslýchaného. Problém je vážný, protože klub vyměnil celé hřiště teprve před měsícem a efekt této výměny trval velmi krátkou dobu.

Bílý balet hraje na koberci od roku 2008, kdy klub přivedl Paula Burgesse z Arsenalu, který byl 12 let hlavním zahradníkem klubu. Angličan udělal z hřiště na Bernabéu opravdový klenot celé Evropy. Burgessův odchod v roce 2020 nepříznivě neovlivnil stav povrchu na Bernabéu i ve Valdebebas, ale v této sezóně tráva na stadiónu Los Blancos zjevně nic nevydrží.

Problém je hlouběji

Před měsícem klub tvrdil, že předchozí trávník, který byl dovezen z Cáceres z Extremadury, nebyl řádně přijat kvůli horku, které převládalo v této části Španělska před přepravou travních rolí do Madridu. Klub se rozhodl zcela povrch vyměnit, a nakonec byl znovu vybrán trávník z Cáceres, za jehož pokládku byl opět zodpovědný Tapiz Verde. Uplynul měsíc, teplo je pryč a problém se vrací. Jaké by pro to mohly být další důvody?

Ti, kteří jsou zodpovědní za stav trávníku, se snaží provést důkladnou analýzu a jedním ze zdrojů problémů je substrát, na kterém jsou travní role lemovány, což neposkytuje trávníku dostatečné živiny a tráva nemůže správně zakořenit.

Znovu a lépe

Kromě toho příliš hojné zalévání trávy způsobuje, že voda stojí místo toho, aby odtékala, a naopak příliš krátké zastřižení způsobuje, že povrch vysychá. Zlepšení tohoto stavu bude velmi obtížné, protože budete muset odstranit všechny vrstvy a začít od samého dna, také upravit drenáž. Podle neoficiálních zdrojů to klub plánuje udělat během přestávky na mistrovství světa.

Stojí za zmínku, že testy trávníků v laboratoři ve Valdebebasu přinesly skvělé výsledky, ale v současné době má povrch na Bernabéu zcela odlišné podmínky, pokud jde o vlhkost, světlo nebo teplotu, a proto se chová jinak.

Trávník ve Valdebebas se testuje v podmínkách, ve kterých bude ve skleníku pod Bernabéu. Problém zcela zmizí, až skončí výstavba nového hypogea, ale existuje mnoho náznaků, že v nadcházejících měsících si hráči budou muset zvyknout na hraní na hřišti podobné kvality, jakou má nyní.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: MARCA.com

Přidat komentář

Související články

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?
Mužstvo

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?

Po vypadnutí Erlinga Haalanda z Ligy mistrů se skupina potenciálních favoritů na zisk Zlatého míče pro sezónu zužuje. V současné době je…
MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid
Mužstvo

MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid

Nacho je skutečnou legendou Realu Madrid. Od jeho debutu v prvním týmu uplynulo už 13 let a v minulé sezóně to vypadalo,…
Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny
Mužstvo

Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny

V závěrečné fázi sezóny, s jistou budoucností v klubu pro následující ročník, ukazuje italský trenér, že se při svém rozhodnutí drží pevně…
Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid
Mužstvo

Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid

Fabrizio Romano se vyjádřil ke zprávám ze Španělska. Podle jeho informací Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid. Arda…