Dohrajte to, pokud můžete. UEFA navrhuje termínovou listinu a ruší mezistátní zápasy

Čas 01. 04. 2020, 21:11 | Autor Laša | Zdrojas.com
Karim Benzema v El Clásiku
Karim Benzema v El Clásiku

Prioritou fotbalové federace UEFA je dohrání pěti největších soutěží kontinentu (Premier League, Bunesligy, La Ligy, Serie A a Ligue 1) a Ligy mistrů, z čehož mohou těžit i další soutěže. Zápasy by se měly odehrát, i kdyby brány stadionů zůstaly zavřené. UEFA dělá vše proto, aby letošní ročníky byly dohrány. Kromě zrušení Eura se zástupci federací na videokonferenci dohodli na zrušení červnového reprezentačního okna.

UEFA je přesvědčena, že je v silách pěti nejvyspělejších zemí, aby dohrály to, co zbývá ze soutěží dohrát. Pro bylo všech 55 zástupců, včetně generálního tajemníka RFEF Andreu Campse. Proto byly předběžně zrušeny všechny reprezentační zápasy, naplánované na měsíc červen.

Rozhodnutí UEFA pomohla i skutečnost, že kvůli rozšíření nemoci Covid-19 většina evropských zemí stejně uzavřela hranice na dobu neurčitou, čili je i prakticky vyloučeno cestování národních týmů. Fotbal na reprezentační úrovni by měl být v Evropě ochromen až do září.

Orgány federace nyní pracují na úpravě kalendáře tak, aby se nejpozději na konci června či začátku července stihly fotbalové soutěže dohrát, a to včetně Ligy mistrů a Evropské ligy.

V krajním případě je UEFA ochotna posunout kalendář až do srpna. Tento návrh se však setkal s odporem ve Španělsku a Anglii. Místní federace by raději obětovaly ročníky, než aby zasahovaly do kalendáře pro sezónu 2020/21. Hlavní problém totiž tkví v tom, jakým klíčem se budou řídit smlouvy hráčů a trenérů, které vyprší po 30. červnu. UEFA ani FIFA ještě nemají stanovena pravidla, kterými se bude řídit letní přestupové okno.

UEFA mj. navrhovala, aby se letošní sezóna v případě nutnosti dohrávala v srpnu či září. A po krátké předsezónní přípravě by se ještě v září/říjnu začala sezóna nová. Volné termíny by národní soutěže měly hledat po vzoru anglickém, tj. hrát i o Boxing day, tedy 26. prosince, před Silvestrem, či krátce po Novém roce. Tento návrh se však nesetkal s pochopením u většiny federací.

V tuto chvíli však není nic jasné. Pokud by letošní ročník zasahoval i do kalendáře sezóny příští, hodlá se UEFA obrátit na asociaci evropských lig (ECA), zda by nebylo možné snížit počet účastníků domácích soutěží pro příští ročník. Ten totiž nemá nikterak široký prostor pro termínovou listinu. Je třeba si uvědomit, že na příští rok bylo odloženo Euro. A FIFA se prozatím rovněž nehodlá vzdát prosincového termínu konání mistrovství světa klubů.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (1 příspěvek) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!