Může se stát Rafael Nadal prezidentem Realu Madrid? Jaká jsou pravidla pro kandidáty?

Může se stát Rafael Nadal prezidentem Realu Madrid? Jaká jsou pravidla pro kandidáty?
Rafael Nadal a Florentino Pérez (zdroj: realmadrid.com)

V nedávném rozhovoru Rafael Nadal řekl, že by se v budoucnu rád stal prezidentem Realu Madrid. Legendární španělský tenista příští rok ukončí sportovní kariéru a přemýšlí, co bude dělat, až definitivně opustí kurt.

Rafael Nadal je pravděpodobně nejdůležitějším španělským sportovcem v historii. Jedná se o subjektivní debatu, kterou je těžké vyřešit, i když tenista je nepochybně na užším seznamu kandidátů.

Datum jeho odchodu do důchodu již bylo veřejně oznámeno (konec sezony 2024) a mnozí se ptají, jaké budou další kroky 37letého tenisty. Sportovec z Mallorky je také velkým fanouškem Realu Madrid. Přestože jeho strýc Miguel Ángel Nadal byl na přelomu století hráčem Barcelony, 14násobný vítěz French Open připomíná svou náklonnost k Los Blancos, kdykoli může.

Ideální nástupce?

Z tohoto důvodu v něm mnozí vidí ideálního budoucího prezidenta Realu Madrid. Existují pro to důvody. Je široce respektovanou postavou ve sportu, s dokonalým veřejným obrazem. Ne nadarmo je známý tím, že nikdy nerozbije raketu během zápasu na turnajích ATP a především je velkým fanouškem Bílého Baletu.

Když se ho na to zeptali v rozhovoru s Juanmou Castaño v Movistar+, Španěl zvedl závoj tajemství. Po počátečním váhání tenista přiznal, že je to něco, co by chtěl v budoucnu zkusit.

Nemám takový sen, ale chtěl bych, ale myslím, že teď nemám co říct. Myslím, že teď máme nejlepšího možného prezidenta a musel bych zjistit, jestli jsem připraven. Život nás staví před různé výzvy a vy se musíte zamyslet nad tím, zda jste schopni určité věci zvládnout. Nevím, jestli bych to dokázal, ale myslím, že bych chtěl, i když nevím, jestli splňuji požadavky,“ řekl.

Splňuje požadavky?

Real Madrid je jedním z posledních čtyř největších sportovních klubů ve španělském fotbale (další tři jsou Barcelona, Athletic a Osasuna), které patří do socios. Každé čtyři roky volí prezidenta, který řídí instituci.

Od roku 2009 zastává tuto pozici v Madridu Florentino Pérez, který se může pochlubit prakticky neochvějnou důvěrou. Připomeňme, že v posledních volbách, které se konaly v roce 2021, nebyli žádní další kandidáti. Nikdo jiný se neobjevil ani v letech 2009, 2013 a 2017. To ukazuje kontinuitu a jednomyslnost těch, kteří rozhodují.

Nadal trvá na tom, že si myslí, že Florentino Pérez je nejlepším možným prezidentem Realu Madrid. Nechává však otevřené dveře, aby se připojil k řadám jeho možných nástupců, když 76letý prezident dokončí psaní své velké historie v klubu. Samozřejmě, abyste se stali šéfem Los Blancos, musíte splnit řadu požadavků, které výrazně omezují přístup k pozici.

Rafael Nadal jich několik bez problémů vyplní. Real vyžaduje, aby se prezidentem stal Španěl, což se odráží v článku 40.B stanov klubu. Jedná se o opatření, které má zabránit tomu, aby instituce nepadla do rukou oligarchů z jiných zemí, jejichž investice do evropského fotbalu jsou v poslední době časté. To je však podmínka, která v případě Nadala není překážkou. Nejde ani o nedostatek pozice ve světě fotbalu nebo, jak předpokládáme, o prodlení s jakýmikoli dluhy.

20 let socio

Rafael Nadal je čestným socio Realu Madrid od roku 2011. Není známo, zda má tenista členskou kartu z doby před touto dobou. V opačném případě, jak je uvedeno ve statutu, nebude moci kandidovat až do roku 2031.

Toto ustanovení bylo v roce 2012 upraveno. Dříve bylo pro podání žádosti o pozici vyžadováno pouze 10 let stáže. Tato změna byla jednou z hlavních překážek při hledání soupeřů pro Florentina. Rozhodnutí při hlasování nebylo jednomyslné a záležitost musela být rozhodnuta později Nejvyšším soudem.

Nejtěžším požadavkem je však nutnost předložit bankovní záruky ve výši 15 % rozpočtu klubu. V sezoně 2022/23 měli Los Blancos aktiva ve výši 769,6 milionu eur. To znamená, že Rafael Nadal by měl poskytnout předběžnou záruku ve výši přibližně 115,4 milionu eur, která musí být zajištěna jeho osobním majetkem.

Jako jeden z nejlepších tenistů v historii vydělal Nadal během své sportovní kariéry spoustu peněz. Počítáme-li ocenění jen za sportovní úspěchy, podle webu ATP vyhrál Španěl 134 640 719 milionů dolarů. K tomu je třeba přičíst zisky z reklamy a další příjmy. Nadal je pravděpodobně jedním z mála příznivců Los Blancos, kteří jsou schopni finančně pokrýt částku potřebnou k tomu, aby se stal prezidentem Realu Madrid.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo
Mužstvo

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo

Díky třem vstřeleným gólům v úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City se Los Blancos dostali na 101 vstřelených gólů v rámci…
Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu
Mužstvo

Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu

Fede Valverde byl v úterním utkání skutečným lídrem Realu Madrid. Uruguayec sice na rukou neměl kapitánskou pásku, ale do střetnutí vložil…
Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče
Liga mistrů

Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče

Jude Bellingham se za velice krátkou dobu stal jedním z lídrů Realu Madrid. Svými výkony ve druhé polovině roku 2023 překvapil…
COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce
Mužstvo

COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce

Carlo Ancelotti chce otestovat Édera Militaa od první minuty v sobotním utkání proti Mallorce. Uvažuje totiž, že by Brazilce, který se…