Legenda Šachtaru Srna otevřeně: FIFA nás zničila. Někdy se probudím a nevím, kde jsem

  Legenda Šachtaru Srna otevřeně: FIFA nás zničila. Někdy se probudím a nevím, kde jsem
  Darijo Srna v dresu Šachtaru (zdroj: football.ua)

  Sportovní ředitel Šachtaru Doněck Darijo Srna poskytl před utkáním s Realem Madrid v Lize mistrů velmi zajímavý rozhovor. Dlouholetý kapitán ukrajinského klubu i chorvatské reprezentace v něm hovořil o právě probíhající válce, (ne)pomoci od FIFA a UEFA, současném režimu týmu i Luku Modrićovi.

  Darijo Srna má za sebou opravdu bohatý život, bohužel zažil i několik hrozných událostí. „V roce 1991 jsem prožil válku v Chorvatsku, v roce 2014 tu na Doněcku a nyní zažíváme válku, která je po celé Ukrajině,“ vypočítává smutně současný sportovní ředitel Šachtaru.

  „Začátek ruské agrese byl hrozivý. Byli jsme s týmem v Kyjevě a snažili se vše nějak zorganizovat, hlavně u zahraničních hráčů. Někteří odjeli vlakem, někteří autem,“ popisuje.

  „V roce 2014 jsme museli opustit Doněck, náš domov, naše sportovní město. Přestěhovali jsme se do Kyjeva a když jsme si na vše konečně zvykli, vypukla další válka,“ pokračuje Srna.

  „Je těžké popsat, jak probíhají naše životy od začátku války. Jsme tým bez pevné adresy, to bolí nejvíc. Hráli jsme ve Lvově, Oděse, Charkově, Ligu mistrů teď budeme hrát ve Varšavě. Když mi dcera zavolá, jeden den jsem v Kyjevě a druhý v Londýně. Někdy se probudím a nevím, kde jsem,“ dodává legenda ukrajinského klubu.

  Poplach během zápasu

  Současný funkcionář Šachtaru prozrazuje i další specifika současné smutné situace, která vznikla kvůli agresi Ruska. „V sobotu jsme hráli s Metalistem a během zápasu se rozezněl poplach kvůli možnému útoku. Museli jsme na 15 minut do kabin a až poté se pokračovalo,“ tvrdí.

  „Neustále musíme měnit plány, místa a další věci. To je náš každodenní život a musíme ho přijmout. Měli bychom jít příkladem, stejně jako statečná armáda. Hrajeme pro naše fanoušky a celou Ukrajinu,“ pokračuje Srna povzbudivě.

  FIFA nás zničila

  Darijo Srna se v rozhovoru také výrazně obul do organizace FIFA. „UEFA udělal vše, aby pomohla ukrajinskému fotbalu, ale FIFA nás zničila. Nikdy nás nechtěla chránit. Jsem přesvědčený, že kdyby šlo o Bayern Mnichov, Real Madrid, Barcelonu a podobné kluby, FIFA by se chovala jinak,“ stěžuje si.

  „Jsme týmem, který dal také evropskému fotbalu za posledních 20 let hodně. Přál bych si, aby někdo z FIFA přijel na Ukrajinu a žil s námi mezi bombami a sirénami,“ nebere si servítky Srna.

  Chorvatovi vadí, že FIFA umožnila hráčům z ukrajinských týmů na rok odejít kamkoliv, ale smlouva jim nadále běží. „V týmu jsme měli 14 zahraničních hráčů s hodnotou 150-200 milionů eur. Díky FIFA mohli na rok odejít a smlouvy se nezmrazily. Solomon a Tete měli kontrakt na rok a půl. Až se vrátí, bude jim zbývat jen šest měsíců. To je nepřijatelné,“ zlobí se.

  „Všichni říkali, že nám pomůžou, že od nás nebudou brát hráče zadarmo. Jenže některé kluby naší situace využily. Je to pro nás těžké. Ale věřím, že vše, co děláte, se vám jednou vrátí. Odchodem Brazilců jsme částečně ztratili naši identitu, ale máme skvělé odchovance a mnoho nadějných mladých hráčů,“ doplňuje sportovní ředitel.

  Obtížný úkol, ale ne nemožný

  Šachtar Doněck zatím ve skupině Ligy mistrů překvapuje. „Nikdo nám nevěřil. Odešlo nám 14 hráčů i realizační tým, ze základní sestavy zůstali jen dva hráči. Po dvou zápasech v Lize mistrů ale máme 4 body. Postup do vyřazovací fáze by byl pohádkou. Je to velmi obtížný úkol, ale určitě ne nereálný,“ pochvaluje si Srna.

  Teď ovšem ukrajinský celek narazí na favorita skupiny, zatím stoprocentní Real Madrid. „Chceme ukázat náš fotbal. Real je samozřejmě favoritem, ale my nemáme, co ztratit. Nikoho se nebojíme. Máme charakter a potřebnou odvahu,“ burcuje své hráče Chorvat, který nemohl nezmínit krajana Luku Modriće.

  „Luka je můj přítel. Nevím, jestli bude hrát, ale určitě se v Madridu potkáme. Pokud hrát nebude, bude to pro náš tým dobrá zpráva, ale na druhou bych si přál, aby naši hráči měli čest se s Lukou poměřit. Je nejlepší na světě a můžeme se od něj učit. Před asi pěti lety jsem mu řekl, že zraje jako dobré víno,“ vychvaluje Srna bývalého reprezentačního kolegu.

  Ať už každopádně zápas Realu Madrid se Šachtarem dopadne jakkoliv, Darijo Srna má se svým týmem jeden zásadní cíl. „Doufám, že se nám jednou podaří vrátit do Doněcku. Věříme v to celou dobu. Budeme za to bojovat a nakonec vyhrajeme.“

  Zdroj hlavního obrázku: football.ua

  Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


  Zdroj: realmadrid.pl

  1 Komentářů

  • Avatar

   Takt to je naozaj smutné, že opatrenie FIFA, ktoré sa týka ak nie jedine, tak najmä jedného klubu s týmto klubom ani len neprerokujú, aby vedeli aký dopad to na klub môže mať a samozrejme, aby mohli ten dopad sanovať. Naozaj smutné, že klub tak zásadne ovplyvnený roky trvajúcim vojnovým konfliktom takto ešte FIFA „zaťažuje“…. Čím ďalej, tým viac sa presvedčujem, že táto organizácia naozaj nefunguje ako má a neplní svoj účel

   0
   0

  Přidat komentář

  Související články

  Joselu po debutu v LM: Jsem šťastný. Tým opět věřil do poslední minuty
  Liga mistrů

  Joselu po debutu v LM: Jsem šťastný. Tým opět věřil do poslední minuty

  Ve třiatřiceti letech si prožil svou velkou premiéru na scéně Ligy mistrů. Nechybělo mnoho a útočník Realu Madrid Joselu ji…
  Bellingham po vítězství v LM: Nevíte, jak velký tento klub skutečně je, dokud nejste jeho součástí
  Liga mistrů

  Bellingham po vítězství v LM: Nevíte, jak velký tento klub skutečně je, dokud nejste jeho součástí

  Jude Bellingham poskytl rozhovor RealMadridTV a Moviestar+ po zápase skupinové fáze Ligy mistrů proti Unionu Berlín. Přinášíme vyjádření hráče Realu…
  Ancelotti: Myslím, že Vinícius bude příští středu hrát. Uvidím, co bude v neděli
  Liga mistrů

  Ancelotti: Myslím, že Vinícius bude příští středu hrát. Uvidím, co bude v neděli

  Carlo Ancelotti se objevil na tiskové konferenci po zápase skupinové fáze Ligy mistrů proti Uniónu Berlín. Přinášíme záznam ze setkání…
  Camavinga před Uniónem: Nerad hraji levého obránce, ale jsou chvíle, kdy to musíte udělat pro tým
  Liga mistrů

  Camavinga před Uniónem: Nerad hraji levého obránce, ale jsou chvíle, kdy to musíte udělat pro tým

  Eduardo Camavinga se zúčastnil tiskové konference před dnešním zápasem proti Uniónu Berlín. Přinášíme nejdůležitější výroky francouzského záložníka. „Unión je tým,…