Finanční situace Realu: Klub je zpět na vrcholu platového stropu La Ligy, přesto musí šetřit

Čas 18. 11. 2020, 18:00 | Autor Zbyněk H. | ZdrojLa Liga, Marca
La Liga
La Liga

Vedení La Ligy zaslalo klubům jejich platové limity pro aktuálně probíhající sezonu. V případě Realu Madrid se jedná o pokles o 27 %, ale přesto se mu v tomto ohledu podařilo předstihnout Barcelonu, která byla v předchozích letech v čele platového žebříčku La Ligy.

V této sezóně získal Real Madrid po dvou letech opět vedoucí postavení v klasifikaci platů klubů La Ligy, i když v tomto ohledu zaznamenal 27% pokles ve srovnání s předchozími lety. La Liga oznámila, že limit pro Los Blancos pro letošní rok je méně než 469 milionů eur. Jedná se o návrat na úroveň na přelomu sezóny 2016/17 a 2017/18.

Mzdový limit zavedl Javier Tebas jako nástroj vnitřní finanční fair play ve Španělsku v roce 2013 po nástupu do funkce předsedy. Každý klub si ho sám navrhne a poté ho schvalovací orgán turnaje potvrdí nebo změní v závislosti na situaci, aby byla zaručena finanční stabilita organizace.

Platový limit zahrnuje mimo jiné platy hráčů, platy trenérů a jejich asistentů, výdaje za rezervní tým a jeho hráče, daně a pojistné placené hráčům, odpisy z přestupů, bonusy a jakékoli další finanční aspekty související s fotbalovými aktivitami.

Kromě toho jsou pro kluby s více oddíly zahrnuty stejné výdaje pro ostatní disciplíny. Stručně řečeno, jde o výši výnosů po odečtení výdajů nesouvisejících s budováním a údržbou sportovního areálu.

Toto číslo nemusí vždy představovat maximum, které může klub utratit, ale spíše částku, kterou klub považuje za vhodnou ke svým příjmům. Limit navíc neznamená, že daný klub bude mít během sezóny takové sportovní výdaje. Splnění výše uvedeného limitu je testováno několikrát ročně.

Hlavním účelem tohoto postupu je kontrola financí klubů a omezení možnosti nadměrných nebo nelogických výdajů. Pokud jde o pokuty za překročení limitu, La Liga nechce ukládat pokuty, pouze varuje, že překročení limitu naruší finanční situaci v klubu a může rychle vést k platební neschopnosti dotyčného týmu.

Tebas: Největší kluby jsou nejvíce postižené

Javier Tebas se k tomu vyjádřil následovně: „Momentálně překračujeme limity 500 milionů eur, protože kluby se nemohou zbavit všech hráčů. Bylo vynaloženo celkové úsilí na snížení mezd týmů, protože neexistuje jiná cesta. Předpokládali jsme, že v této sezoně vybereme minimálně 45 % příjmů z lístků a vstupenek ve srovnání s předchozími sezonami a dnes víme, že k tomu nedojde. Některé kluby musí stále tvrdě pracovat na snižování mezd. To neznamená, že každý má problémy, protože tato krize ovlivňuje velké kluby jinak než ty menší. Obecně se dá říct, že čím méně jste závislí na televizních smlouvách, tím větší problém máte. Proto jsou nejvíce postiženými kluby ve Španělsku Barcelona, ​​Valencie a Real Madrid. Máme 17 klubů s většími problémy. Někomu chybí 100 milionů eur a někomu 3 miliony eur. I tak by však druhý klub mohl být na tom hůře než ten první. Na řešeních s kluby spolupracujeme. Příkladem je Valencie, která nehraje Ligu mistrů a nemá žádný příjem. Četl jsem obrovskou kritiku, že prodávají fotbalisty. Ale oni musí hráče prodávat!“

Je třeba dodat, že Los Blancos stále nepředstavili účetní uzávěrku za předchozí sezonu a nepředložili rozpočet pro aktuální sezonu. Učinit tak mají v prosinci. Média nakonec uvedla, že klub zaznamenal v sezóně 2019/20 zisk ve výši 320 000 eur, ale ztratil přibližně 200 milionů z plánovaných výnosů 822 milionů eur. Real Madrid plánuje v současné sezoně získat tržby kolem 650 milionů eur, ale pokud se fanoušci nevrátí na stadiony do května, bude to méně.

Real by potřeboval další snížení platů

Pojďme se tedy zaměřit na čísla, která známe, a to ze sezóny 2018/19. Na mzdách klub vyplatil 150 milionů eur a dalších 319 milionů eur přispěl přímo na státní a místní daně a sociální zabezpečení.

Už jen tato čísla ukazují, že doporučený limit bude pro klub složité splnit a další snížení platů, o kterém klub začíná jednat s hráči, je nutností.

Slova Javiera  Tebase o návratu fanoušků na stadiony nevěstí nic dobrého a příznivci královského klubu by se měli připravit, že i následující léto může být na přestupy chudé.

Srovnání výdajů na platy v milionech eur

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (33 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!