La Liga přijala změny ve výpočtu platového stropu Primera a Segunda División pro příští sezónu

La Liga přijala změny ve výpočtu platového stropu Primera a Segunda División pro příští sezónu
Javier Tebas (zdroj: wikipedia)

Komise La Ligy přijala úpravy způsobu účtování platového stropu klubů Primera a Segunda División pro příští sezónu. Úpravy mají dát nadechnout klubům, které se stále potýkají s finančními ztrátami v důsledku pandemie.

La Liga změnila způsob vypořádání mzdového limitu, který má vliv na možnosti přestupů klubů a jejich finanční aktivity. Nejlepším příkladem omezení, které může organizace na klub uvalit, byla loňská sága s Leo Messim, kterého nakonec kvůli finanční situaci klubu neměla Barcelona šanci podepsat.

Nová pravidla

V médiích se uvádí, že dnes delegační výbor schválil úpravy způsobu stanovení mzdových limitů. Jedna ze změn se týká článku 100, který se týká registrace nových hráčů v situaci, kdy klub překročí stanovený platový limit.

Standardně mohly kluby v takové situaci utratit za posily pouze 1 euro z každých ušetřených 4 eur. Dočasně do konce ledna směly kluby utratit 50 % získaných úspor, pokud získané prostředky pocházely z prodeje hráče, jehož životní náklady (odpisy a plat) přesáhly 5 % platového limitu.

Toto pravidlo bylo zrušeno a kluby budou moci do konce letního přestupového období používat pravidlo 1:3. Od 1. září se budou moci absolutně noví hráči v případě překročení platového limitu registrovat pouze v poměru 1 euro ku 4 uspořeným.

Kromě toho La Liga souhlasila s novým zaúčtováním ztrát vyplývajících z pandemie, tedy ztrát souvisejících se vstupenkami, permanentkami, sponzory, ale také v nových záznamech ztrát z přestupů.

Všechny tyto ztráty lze nyní rozpočítat na 5 let v poměru: 15 % lze alokovat na sezónu 2022/23, 20 % na sezóny 2023/24 a 2024/25 a 22,5 % na sezóny 2025/26 a 2026/ 27. V praxi, pokud tým zjistil, že kvůli pandemii koronaviru v letech 2019-2022 (pandemie začala v sezóně 2019/20) ztratil ve výše uvedených aspektech 50 milionů eur, nebude muset pokrýt vše v sezoně 2022/23 a vyrovná v ní jen patnáctiprocentní ztrátu, tedy 7,5 milionu eur. To umožní těm, kteří mají finanční problémy, zvýšit své mzdové limity, protože v nich musí být odečteny všechny finanční ztráty.

Kromě toho Primera División zavedla ustanovení Segundy, aby odložila vyšší plat příchozích hráčů. Klub například ušetřil 12 milionů eur a mohl investovat 3 miliony eur do platu hráče získaného zdarma. Slíbil mu však, že v příští sezóně, po řešení finančních problémů, se jeho výdělky výrazně zvýší. Nyní zvýšení platu ze sezóny na sezónu v tomto případě nebude moci překročit 30%.

Více o platových limitech si můžete přečíst v tomto článku. Zahrnuje také nejnovější vypočítané hodnoty pro kluby Primera División po uzavření zimního přestupového okna.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: AS.com

Přidat komentář

Související články

Děkuji, prezidente. Toni Kroos se rozloučil s Florentinem Pérezem
Mužstvo

Děkuji, prezidente. Toni Kroos se rozloučil s Florentinem Pérezem

Toni Kroos předvedl na Bernabéu poslední show. V sobotu večer, při bezbrankové remíze proti Betisu, odehrál německý fotbalista svůj poslední…
Nesplnitelný sen. Betis si přeje návrat Daniho Ceballose. Co tomu brání?
Mužstvo

Nesplnitelný sen. Betis si přeje návrat Daniho Ceballose. Co tomu brání?

Betis cílí na Ceballose v každém okně, přestože ekonomická situace Verdiblancos brání dlouho očekávanému návratu odchovance. Dani Ceballos odehrál v…
Rüdiger zvolen hráčem dubna: Nejlepší moment měsíce? Penalta proti City
Mužstvo

Rüdiger zvolen hráčem dubna: Nejlepší moment měsíce? Penalta proti City

Antonio Rüdiger byl zvolen nejlepším fotbalistou Realu Madrid za uplynulý měsíc a v pátek převzal speciální ocenění od sponzora klubu,…
Skromné rozloučení. Real chtěl velkou akci, ale Kroos trval na skromném a decentním sbohem
Mužstvo

Skromné rozloučení. Real chtěl velkou akci, ale Kroos trval na skromném a decentním sbohem

Dnes od 21:00 se na hřišti Bernabéu začne hrát mezi Realem Madrid a Betisem. A přestože se jedná o zápas…