La Liga přijala změny ve výpočtu platového stropu Primera a Segunda División pro příští sezónu

  La Liga přijala změny ve výpočtu platového stropu Primera a Segunda División pro příští sezónu
  Javier Tebas (zdroj: wikipedia)

  Komise La Ligy přijala úpravy způsobu účtování platového stropu klubů Primera a Segunda División pro příští sezónu. Úpravy mají dát nadechnout klubům, které se stále potýkají s finančními ztrátami v důsledku pandemie.

  La Liga změnila způsob vypořádání mzdového limitu, který má vliv na možnosti přestupů klubů a jejich finanční aktivity. Nejlepším příkladem omezení, které může organizace na klub uvalit, byla loňská sága s Leo Messim, kterého nakonec kvůli finanční situaci klubu neměla Barcelona šanci podepsat.

  Nová pravidla

  V médiích se uvádí, že dnes delegační výbor schválil úpravy způsobu stanovení mzdových limitů. Jedna ze změn se týká článku 100, který se týká registrace nových hráčů v situaci, kdy klub překročí stanovený platový limit.

  Standardně mohly kluby v takové situaci utratit za posily pouze 1 euro z každých ušetřených 4 eur. Dočasně do konce ledna směly kluby utratit 50 % získaných úspor, pokud získané prostředky pocházely z prodeje hráče, jehož životní náklady (odpisy a plat) přesáhly 5 % platového limitu.

  Toto pravidlo bylo zrušeno a kluby budou moci do konce letního přestupového období používat pravidlo 1:3. Od 1. září se budou moci absolutně noví hráči v případě překročení platového limitu registrovat pouze v poměru 1 euro ku 4 uspořeným.

  Kromě toho La Liga souhlasila s novým zaúčtováním ztrát vyplývajících z pandemie, tedy ztrát souvisejících se vstupenkami, permanentkami, sponzory, ale také v nových záznamech ztrát z přestupů.

  Všechny tyto ztráty lze nyní rozpočítat na 5 let v poměru: 15 % lze alokovat na sezónu 2022/23, 20 % na sezóny 2023/24 a 2024/25 a 22,5 % na sezóny 2025/26 a 2026/ 27. V praxi, pokud tým zjistil, že kvůli pandemii koronaviru v letech 2019-2022 (pandemie začala v sezóně 2019/20) ztratil ve výše uvedených aspektech 50 milionů eur, nebude muset pokrýt vše v sezoně 2022/23 a vyrovná v ní jen patnáctiprocentní ztrátu, tedy 7,5 milionu eur. To umožní těm, kteří mají finanční problémy, zvýšit své mzdové limity, protože v nich musí být odečteny všechny finanční ztráty.

  Kromě toho Primera División zavedla ustanovení Segundy, aby odložila vyšší plat příchozích hráčů. Klub například ušetřil 12 milionů eur a mohl investovat 3 miliony eur do platu hráče získaného zdarma. Slíbil mu však, že v příští sezóně, po řešení finančních problémů, se jeho výdělky výrazně zvýší. Nyní zvýšení platu ze sezóny na sezónu v tomto případě nebude moci překročit 30%.

  Více o platových limitech si můžete přečíst v tomto článku. Zahrnuje také nejnovější vypočítané hodnoty pro kluby Primera División po uzavření zimního přestupového okna.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: AS.com

  Přidat komentář

  Související články

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát
  Mužstvo

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát

  Velké obavy musí mít po utkání s Las Palmas fanoušci Realu Madrid. Ze zápasu totiž odstoupil kvůli zranění David Alaba…
  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil
  Mužstvo

  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil

  Další nucenou pauzu před sebou má osmnáctiletý mladík, který v dresu Realu Madrid ještě neodehrál ani minutu. Přestože měl být…
  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele
  Mužstvo

  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele

  Fede Valverde vstřelil svůj první gól v sezoně 2023/24 v zápase proti Realu Sociedad. Uruguayský záložník provedl razantní střelu zpoza…
  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe
  Mužstvo

  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe

  Jude Bellingham udělil rozhovoru pro Channel 4 Sport po vítězství 3:1 v přátelském zápase se Skotskem. Záložník přiznal, že klíčem…