La Liga: Platový strop Realu Madrid zůstává nejvyšší v La Lize. Barcelona je v mínusu

  La Liga: Platový strop Realu Madrid zůstává nejvyšší v La Lize. Barcelona je v mínusu

  La Liga po uzavření zimního přestupového období zveřejnila nový tzv. platový strop pro letošní sezónu. Real Madrid se nepohnul ani o euro a jeho možnosti zůstávají zdaleka nejvyšší v celé La Lize.

  Platový strop zavedl Javier Tebas jako nástroj vnitřní finanční fair play ve Španělsku v roce 2013 poté, co se ujal prezidentského úřadu. Každý klub si jej navrhne sám a následně jej schvalovací orgán soutěže potvrdí nebo podle situace změní, aby byla zaručena finanční stabilita organizace.

  Platový limit tvoří mimo jiné platy hráčů, platy trenérů a jejich asistentů, výdaje na akademii a její hráče, daně a pojistné na hráče, odpisy na přestupy, prémie a další finanční aspekty související výhradně s fotbalovými aktivitami.

  V případě klubů s více oddíly se navíc započítávají stejné výdaje na ostatní disciplíny. Ve zkratce jde o výši tržeb po odečtení výdajů nesouvisejících s budováním a udržováním sportovního kádru.

  Toto číslo nepředstavuje vždy maximum klubu, ale spíše částku, kterou klub považuje za přiměřenou svým schopnostem. Limit navíc neznamená, že daný klub bude mít v sezóně takové sportovní výdaje. Splnění výše uvedeného limitu je testováno několikrát ročně.

  Merch BilyBalet.cz

  Hlavním účelem tohoto postupu je kontrola hospodaření klubů a omezení možnosti nadměrných nebo nelogických výdajů. Pokud někdo překročí limit v dané sezóně, přebytek se mu v následujícím roce odečte od limitu. To je například případ Barcelony.

  Real Madrid přidal v létě k platovému stropu téměř 300 milionů eur na další kroky, které byly založeny na zvýšení vlastního kapitálu a financování. Klub to za sebe navrhl, aby si připravil místo pro případ, že by letos nebo příští léto došlo k velkým přestupům.

  José Guerra, generální ředitel La Ligy, potvrdil, že Los Blancos byli schopni koupit a zaregistrovat Kyliana Mbappého loni v létě a neměli by s tím takové problémy, jaké měla se svými přestupy Barcelona. Během zimy se tato částka nesnížila o jediné euro, což naznačuje, že Real Madrid je na letní přesuny plně připraven.

  Barcelona v mínusu

  Největší pozornost se v zimní aktualizaci soustředí na barcelonský platový strop, který klesl o více než 242 milionů eur na negativní hodnotu 144,35 milionů eur. Toto je jediný takový případ v Primera a Segunda. Kromě Realu a Barcelony v Primeře se limit zvýšil ve 12 případech a mírně klesl v 6. Ale nikdo není v minusu jako Katalánci, a to ani ve druhé lize.

  Jaký je důvod pro mínus Barcelony? To je hlavní otázka, kterou si nyní média kladou a kterou posílají do La Ligy nebo samotné Barcelony. Prozatím lze zpočátku a velmi obecně říci, že limit padl, protože klubové prognózy tržeb se nenaplňují a nesnižuje se náklady v takové míře, jak Barcelona plánovala a garantovala La Lize.

  Portál 2playbook uvádí, že jde o efekt vyrovnání 481milionové ztráty za předchozí sezónu a její přičtení k aktuálnímu limitu.

  La Liga platový strop 21/22

  Ramón Álvarez de Mon, daňový právník a socio Realu Madrid a po dlouhou dobu také novinář spolupracující s deníkem MARCA nebo GOL, který v létě jako první oznámil, že Leo Messi z finančních důvodů nemá šanci zůstat v Katalánsku, poukazuje na to, že La Liga udělala velkou chybu, když umožnila Barceloně registrovat nové hráče v zimě.

  Bylo to možné, protože pokud překročíte platový strop, stále můžete registrovat hráče na základě úspor, které Blaugrana ještě dokázala vydělat. Na druhou stranu se však její díra ve financích i tak zvětšuje, a tak to podle Španěla nebyl ze strany La Ligy správný krok.

  Média analyzují, že včerejším oznámením zveřejnění platových stropů Joanem Laportou zchladil euforii kolem nákupu Erlinga Hålanda a zajistil, že některé operace jsou příliš drahé i při potenciálním vynikajícím stavu klubu.

  Álvarez de Mon dodává, že Katalánci očividně pracují se snižováním nákladů, novými sponzory nebo vstupem do fondu CVC, ale změna zimního mzdového limitu na -144 milionů eur ukazuje, že Blaugrana je skutečně v troskách.

  A Real Madrid? Je to ztráta času srovnávat. Stačí porovnat obě částky, které se liší o více než 883 milionů eur!

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: MARCA.com

  16 Komentářů

  • Avatar

   Zaujímavý systém, ale na príklade Barcelony vidíme, že úplne nefunguje.

   0
   0
   • Avatar photo

    Ale funguje, už v zimě měli reálně problém hráče zapsat, stejně jako loni v létě. Tento systém je nutí při prodeji hráčů splácet dluhy. 8arca se vlastně dostala na samou hranici nebo vlastně i za ní. Uvidíme koho se reálně v létě 8arca zbaví a kolik ušetří, ale žádný Haaland nebo někdo podobný nepřijde.

    0
    0
   • Avatar

    Tak niektori ich fanusikovia hovoria, ze Spotify ci CVC im zarobi a ako sa znizuje platovy strop. Budu musiet predat niekolkych hracov, len nedavno sa na silu chceli zbavit jedneho dobreho hraca, ktory hra teraz super. A to este Griezmann, Coutinho, cize hrac ako Haaland je pre nich nakladovy.

    0
    0
    • Avatar photo

     Oni by s CVC museli dosáhnout úplně jiné dohody než ostatní. Především a to je naprostý základ, by peníze od CVC musely být příjmem, nikoliv půjčkou jako to mají ostatní týmy. Bez toho se neposunou nikam. Teď se u nich uplatňuje pravidlo 1 ku 4.
     Směr, kterým to vedou není ideální, chtějí toho moc v krátkém čase. Free příchod jsou super, ale ti hráči budou muset mít nízký plat. Navíc jestli jim v létě ATM vrátí Griezmanna a vrátí se i Coutinho jsou v pasti úplně.

     0
     0
     • Avatar

      Zbyněk, vieš aj niečo o prípadných konzekveciach? Čo ak ten mínus do začiatku novej sezóny nevyrovnajú?

      0
      0
      • Avatar photo

       Ve zkratce nezapíšou žádné nové hráče. Platový strop se určuje na každou sezónu. 8arca tedy 30.6. uzavře tento účetní rok s nějakým výsledkem, tipuju, že opět záporným.
       Pak bude hodně záležet jak se jim povede na straně příjmové, tedy jak dopadne dohoda s CVC, nový sponzor či prodej části společnosti Barça Studios.
       Pokud se jim dostatečně podaří navýšit příjem a udrží nebo nejlépe sníží výdaje na platy, vytvoří tak rozpočet, který by měl být kladný, pak budou schopni někoho přivést. Ale tohle je pod velkým otazníkem a zatím se jim v tom vůbec nedaří.
       Já bych jen vypíchl poměrně zásadní věc, a to že 8arca doteď nezveřejnila účetní závěrku za loňskou sezónu. Běžně se to dělá v lednu a analýzu té naší jsem vám na stránkách BB přinesl.
       Dle mě to má jediný důvod, a to aby nebylo vidět, v jak katastrofálním stavu 8arca je.

       0
       0
      • Avatar

       Plus mínus chápem ako to funguje, len ma zaujíma že ak ostanú čísla rovnaké ako teraz, žiadnych ďalších hráčov nebudú chcieť zaregistrovať, ale stále budú mať ten mínus, hrozí im nejaký trest? Napr. ak klub v PL nie je schopný splácať záväzky (čo je samozrejme niečo iné) odratavaju sa im body. Alebo to že nemôžu registrovať hráčov je ten trest?

       0
       0
      • Avatar photo

       yont1: Jestli je ve Španělsku něco jako nucená zpráva nebo odečtení bodů netuším, ale je to možné a myslím, že se to brzy dozvíme.

       0
       0
      • Avatar

       tak podla mna sa im minimalne Coutinha zbavit podari po tom vydarenom hostovani v AVL. Dembelemu konci zmluva a pochybujem, ze tam ostane takze najdolezitejsie pre nich bude nejak pocarovat vedeniu ATM aby ozaj kupili Griezmanna. lebo pricetny clovek by ho v tomto stave asi nekupil…

       pokial fakt tvrdohlavo nebudu nahanat mena ako Haaland, tak si myslim, ze by si mohli po lete povedat:
       https://youtu.be/9ZYg4ZbcOPQ?t=21

       0
       0
      • Avatar photo

       Janinho: Coutinho je otázka, zájem o něj je, ale četl jsem vyjádření, že jeho přestup není jednoduchý. Dembele odejde, plat ušetří, ale bude jim chybět hráč a při pravidlu 1 ku 4, jim na super hráče nevyjde. Nejdůležitější bude Griezmann fakt doufám, že jim ho ATM vrátí…

       0
       0
      • Avatar

       ATM ho určitě nevrátí. Součástí smlouvy je povinná opce na konci sezony za 40 mega

       0
       0
      • Avatar

       Zbyněk: nepřekvapilo by mě, kdybychom se v létě dočkali nějaké telenovely, jak Farsa náhle navýšila příjmy a pokusí se na základě vylhaných výkazů někoho podepsat. A to není žádný hate, když se podíváme na jejich situaci a jejich minulost.

       yont1: to by mě taky zajímalo, co se stane, když s takovou ztrátou skončí sezonu. Ale body se jim určitě neseberou.

       janinho: Griezmann je u Atletů pořád tragický? Je kolem něho nějaké ticho. *smile*

       0
       0
      • Avatar

       tak on toho celkom dost aj premarodil, ale aj mimo toho to nebolo ziadne terno. pritom aj ked siel s platom vyrazne dole, tak stale musi brat cez 10 mega, o tyzden ma 31 rokov a bohvie aku cenu maju za neho dohodnutu kluby… ja teda neviem, ale podla mna pre ATM nic moc investicia.

       0
       0

  Přidat komentář

  Související články

  Antonio Pintus navštívil NASA. Národní úřad pro letectví a vesmír se zajímal o jeho metody
  Mužstvo

  Antonio Pintus navštívil NASA. Národní úřad pro letectví a vesmír se zajímal o jeho metody

  Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozval trenéra fyzické přípravy Realu Madrid do Washingtonu, D.C., aby se seznámil s…
  Prodlouží Carlo Ancelotti s Realem Madrid? Jen blázen by chtěl odejít, řekl
  Přestupy

  Prodlouží Carlo Ancelotti s Realem Madrid? Jen blázen by chtěl odejít, řekl

  Již nějakou dobu se o tom mluví a pravděpodobně ještě dlouho bude. Dostane Carlo Ancelotti nabídku prodloužení smlouvy od Realu…
  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
  Mužstvo

  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

  Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
  Debutant Gonzalo: Arbeloův chráněnec, který nastřílel přes 100 gólů a odmítl Anglii
  La Liga

  Debutant Gonzalo: Arbeloův chráněnec, který nastřílel přes 100 gólů a odmítl Anglii

  V neděli 26. 11. 2023 prožil moment, na který bude bez nadsázky navždy vzpomínat. Útočník Gonzalo García Torres debutoval v…