KRONIKA BÍLÉHO BALETU (12): Deset let od jednoho z nejhorších přestupů do Realu Madrid

Čas 31. 01. 2019, 07:00 | Autor Laša | Zdrojmarca.com
Julien Faubert
Julien Faubert

Nové generaci fanoušků jeho jméno možná nic neřekne. Ti, kteří ale fandili Bílému baletu již před 10 roky, si jeho jméno zapamatovali navždy. Julien Faubert, narozený 1. srpna 1983 v Le Havre ve Francii, se do historie nezapsal kvanty vstřelených branek, skvělou kopací technikou, legendárním gólem či fantastickým zákrokem. Řadí se mezi nejhorší přestupy, které kdy Real Madrid udělal.

Koho jste to přivedli?

V pátek 30. ledna 2009 proběhla médii první zpráva, že francouzský hráč Julien Faubert dostal od West Hamu United povolení zahájit jednání s Realem Madrid. O den později již deník Marca informoval – Julien Faubert se stal posilou Bílého baletu.

Jeho prezentace se konala 2. února na Santiago Bernabéu. V chladném a deštivém ránu si cestu na stadion našlo asi 50 lidí. Ne, Julien Faubert nebyl tím, jehož příchod by madridské fanoušky, znechucené společenským a sportovním chaosem v klubu, kdovíjak oslnil. V Madridu ho málokdo znal. Příznivci si ťukali na čelo, čím má tento hráč trápícímu se klubu pomoci. Nikdo tomu nerozuměl.

A za půl roku to ani nezjistili. Nebylo totiž co zjistit. Faubert se před nimi doslova schovával. Nebo jej Real schovával před fanoušky? Julien určitě přišel do Madridu s dobrými úmysly, ve chvíli, kdy mu Álfredo Di Stéfano předával dres s „legendární“ 18. Jenže v klubu jakým je Real mít dobé úmysly nestačí.

Příliš drahá sranda

Že měl Faubert vysoké sebevědomí, to nejlépe vykresluje jeho výrok: „Když jsem se dozvěděl o zájmu Realu Madrid, myslel jsem si, že je to vtip. Ale nemyslím si, že by můj přestup byl překvapující.“ Jenže byl překvapením pro všechny.

Julien Faubert

Titulní strana deníku Marca ze dne 31. ledna 2009 (© marca.com)

Jeho půlroční hostování přišlo Real Madrid na 1,5 miliónu eur. Co za tuto sumu Real získal? Faubert odehrál dva zápasy. Do obou (proti Santanderu a Bilbau) šel jako střídající hráč, a připsal si jen 54 minut.

Jedna Fabienova minuta na hřišti přišla Real na 28 000 euro. Ovšem to hlavní, na co fanoušci nikdy nezapomenou, mělo teprve přijít. A nedošlo k tomu na trávníku v průběhu zápasu.

Stalo se to v samotném závěru La Ligy. Real Madrid se vzpamatovával z drtivé porážky v El Clásiku na Bernabéu, kdy Barcelona zvítězila 6:2. V dalším kole pak Los Blancos prohráli 0:3 ve Valencii. Přesto ještě živili teoretickou šanci na titul, byť v něj snad ani ti největší optimisté nevěřili.

Villarreal: Pst! Nerušit!

Real potřeboval zvítězit ve Villarrealu, jenže se mu to nepovedlo a padl 2:3. Titul slavila Barcelona. Proč se Faubert právě v tomto utkání nesmazatelně zapsal do kroniky Bílého baletu, ačkoliv do něj vůbec nenastoupil?

Protože v jeho průběhu zaspal. Ano, vy co si ten moment nepamatujete, čtete správně. Kamery několikrát zachytily spícího Fauberta. Kalich hořkosti si všichni madridistas v ten den vypili až do dna. Barcelona definitivně slavila titul, Real se zmítal v obrovské krizi, korunované tím, že jeden z jeho hráčů během zápasu spal. Video ke zhlédnutí ZDE

Nebylo překvapením, že si v červnu 2009 všichni v Madridu oddychli, když Julien Faubert zamířil zpět do West Hamu. Jeho kariéra pak šla z kopce dolů. Na tři roky ji přerušil. V roce 2012 zkusil štěstí v tureckém Elazigsporu, příležitost mu dalo Bordeaux a skotský Kilmarnock. Posledním působištěm Juliena v Evropě bylo angažmá ve finském Inter Turku v roce 2017. Kariéru ukončil loni, když nastupoval za indonéské Borneo.

A Real Madrid? V době kdy Faubert, kterého přivedli trenér Juande Ramos a prezident Ramón Calderón, v týmu končil, již držel otěže klubu pevně v rukou Florentino Pérez, který spustil projekt Galácticos II.

K týmu přivedl kouče Manuela Pellegriniho. V létě pak fanoušci žasli nad jedním velkým přestupem za druhým. Do Realu postupně v létě 2009 přišli Kaká, Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Álvaro Arbeloa, Xabi Alonso, Raúl Albiol, Ezequiel Garay či Esteban Granero. Budování úspěšného týmu začalo.

Jak vidno v případě Juliena Fauberta, k zapsání do historie nemusíte mít jen fotbalový um.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (5 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!