KOMENTÁŘ: Vinícius má na emoce právo, měl by ale ubrat z provokací soupeřů

KOMENTÁŘ: Vinícius má na emoce právo, měl by ale ubrat z provokací soupeřů
Vinícius Júnior slaví gól (zdroj: realmadrid.com)

V zápase s Mallorcou prodloužil svou sérii utkání, ve kterých skóroval, na pět. Přesto se stal Vinícius Junior pro mnohé terčem kritiky. Ne za výkon, nýbrž za provokování obránců soupeře. Byly výčitky na místě, nebo má Brazilec na podobné chování vzhledem k agresivitě protivníků nárok?

V první řadě je třeba říct, že Vinícius Junior to má mnohdy se soupeři opravdu těžké. Protihráči si jsou moc dobře vědomi jeho schopností a často se ho snaží zastavit za hranou pravidel. Někdy dokonce bez ohledu na Brazilcovo zdraví. Takové zákroky by měly rozhodčí tvrdě trestat.

Zároveň je nicméně potřeba dodat, že Vini si o fauly často sám koleduje. Mnohokrát za zápas, například čelem k vlastní brance, může míč snadno přihrát a pokračovat v akci, přesto raději míč předrží a užívá si chvíle, kdy se soupeři nedaří mu ho vzít. Nedivím se, že je pak takové chování červenou na býka.

Je logické, že trenér Carlo Ancelotti po zápase s Mallorcou svého svěřence hájil s tím, že obránce soupeřů jednoznačně respektuje a určitě se je nesnaží zesměšňovat.

Ale ruku na srdce, konkrétně proti Mallorce se Vinícius opravdu snažil protivníka spíše zesměšnit. Tento článek nemá sloužit jako velká kritika našeho hráče, protože znovu připomínám, že to opravdu často nemá jednoduché. Soupeři do něj jdou. Svým chováním ovšem ještě vášně přiživuje, místo aby je klidnil.

Ochrana i respekt

Možná si teď řeknete „a proč by měl vášně klidnit zrovna Vinícius a ne soupeř?“. Uvedu dva důvody.

V první řadě ochrana sebe samého. Tím, že Vini šponuje nervy soupeřů na maximum tak, že ke svému fotbalovému umění přidává zbytečné věci navíc a často i třeba posměšky a teatrální gesta, může potenciálně uškodit sám sobě. Nikdo si určitě nepřejeme, aby po nějakém z ostrých zákroků skončil Brazilec na marodce.

Zadruhé respekt k soupeři. Real Madrid je dlouhodobě klubem, u kterého není respekt k ostatních týmům pouze prázdným slovem. I když je zrovna na výši, nemá potřebu zesměšňovat ty, které porazil. Hráči Bílého baletu by měli tuto klubovou zásadu bezezbytku ctít.

Netvrdím, že Vinícius má hrát bez emocí a zápalu. Občasné hádky se soupeřem a vyšponované emoce prostě k fotbalu patří. Všechno ale musí mít svou hranici.

Přiznejme si, že kdyby podobné chování na hřišti, jako předvedl Vini proti Mallorce, ukázal proti Realu Madrid například Neymar za PSG, asi bychom ho pomalu kamenovali…

Vinícius Junior je naprosto fantastickým fotbalistou a zaslouženě miláčkem fanoušků Realu Madrid. Byla by škoda, aby si svou pověst kazil jako právě jeho reprezentační kolega.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


3 Komentářů

 • Avatar

  Veľmi rozumný a predvídavý názor:ok_hand:Vinícius jr. je skvelý futbalista, ale jeho brazílsky temperament by sa časom mal naučiť krotiť…môže mu to byť len na osoh, lebo opak kúska pokory+rešpektu k súperom a arbitrom bude len a len na škodu…

  2
  0
 • Avatar photo

  Já to vidím trochu jinak, Viní se oproti minulé sezoně celkem zklidnil, ale…. Ve chvíli, kdy přijde takové chování hráčů, které předvedla Mallorca a k tomu se přidá ignorace rozhodčího, je zle. Ruku na srdce, kdyby takto někdo okopával Saint Messiho, nedohrál by zápas. Ano Viní by měl v určitých fázích krotit emoce, ale byl by to bez nich on? Neměli by právě sudí na hřišti zjednat pořádek a faulujícím za včas ukázat, že takto ne.
  Viní i věkem trochu dozraje a bude více kontrolovat emoce, do té doby bychom potřebovali nového Pepeho, Ramose, který by hráče Mallorcy sroloval a připomněl jim, jak se chovat. Bohužel po odchodu Casemira je tato situace ještě citelnější a je věcí trenéra, aby zasáhl.

  5
  0
 • Avatar

  Taky to tedy vidím malinko odlišně. Dost bych rozlišoval „provokování“ fotbalovým uměním a provokování posměšky. To první podle mého není provokace, pokud je někdo na nejvyšší úrovni schopen fotbalem zesměšnit soupeře natolik, že se mluví až o provokaci, tak asi hraje fotbal fakt dobře. 🙂 Posměšky soupeřům jsou věc jiná, ale popravdě těžko říct, co si během hry skutečně říkají a když už, tak je to dle mého dost vzájemné. No a ty gesta – jako odpustit by si to mohl, ale když tě někdo celý zápas prasí, tak to chápu a dělal bych to taky. Nabudí tě to, nabudí to fanoušky, soupeř je pak trošku více vzteklý a má tendenci dělat chyby, atd. Takže za mě je to zatím úplně v pohodě 😉

  1
  0

Přidat komentář

Související články

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary
Komentáře

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary

Carlos Carpio, zástupce šéfredaktora deníku MARCA, se ve svém nejnovějším textu dělí o své názory na úterní představení Kyliana Mbappého…
KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat
Komentáře

KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat

Joaquín Maroto je novinář deníku AS, který se může pochlubit přímou linkou k Florentinu Pérezovi. Maroto je bývalý ředitel komunikace…
Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…