KOMENTÁŘ: Vinícius má na emoce právo, měl by ale ubrat z provokací soupeřů

  KOMENTÁŘ: Vinícius má na emoce právo, měl by ale ubrat z provokací soupeřů
  Vinícius Júnior slaví gól (zdroj: realmadrid.com)

  V zápase s Mallorcou prodloužil svou sérii utkání, ve kterých skóroval, na pět. Přesto se stal Vinícius Junior pro mnohé terčem kritiky. Ne za výkon, nýbrž za provokování obránců soupeře. Byly výčitky na místě, nebo má Brazilec na podobné chování vzhledem k agresivitě protivníků nárok?

  V první řadě je třeba říct, že Vinícius Junior to má mnohdy se soupeři opravdu těžké. Protihráči si jsou moc dobře vědomi jeho schopností a často se ho snaží zastavit za hranou pravidel. Někdy dokonce bez ohledu na Brazilcovo zdraví. Takové zákroky by měly rozhodčí tvrdě trestat.

  Zároveň je nicméně potřeba dodat, že Vini si o fauly často sám koleduje. Mnohokrát za zápas, například čelem k vlastní brance, může míč snadno přihrát a pokračovat v akci, přesto raději míč předrží a užívá si chvíle, kdy se soupeři nedaří mu ho vzít. Nedivím se, že je pak takové chování červenou na býka.

  Je logické, že trenér Carlo Ancelotti po zápase s Mallorcou svého svěřence hájil s tím, že obránce soupeřů jednoznačně respektuje a určitě se je nesnaží zesměšňovat.

  Ale ruku na srdce, konkrétně proti Mallorce se Vinícius opravdu snažil protivníka spíše zesměšnit. Tento článek nemá sloužit jako velká kritika našeho hráče, protože znovu připomínám, že to opravdu často nemá jednoduché. Soupeři do něj jdou. Svým chováním ovšem ještě vášně přiživuje, místo aby je klidnil.

  Ochrana i respekt

  Možná si teď řeknete „a proč by měl vášně klidnit zrovna Vinícius a ne soupeř?“. Uvedu dva důvody.

  V první řadě ochrana sebe samého. Tím, že Vini šponuje nervy soupeřů na maximum tak, že ke svému fotbalovému umění přidává zbytečné věci navíc a často i třeba posměšky a teatrální gesta, může potenciálně uškodit sám sobě. Nikdo si určitě nepřejeme, aby po nějakém z ostrých zákroků skončil Brazilec na marodce.

  Zadruhé respekt k soupeři. Real Madrid je dlouhodobě klubem, u kterého není respekt k ostatních týmům pouze prázdným slovem. I když je zrovna na výši, nemá potřebu zesměšňovat ty, které porazil. Hráči Bílého baletu by měli tuto klubovou zásadu bezezbytku ctít.

  Netvrdím, že Vinícius má hrát bez emocí a zápalu. Občasné hádky se soupeřem a vyšponované emoce prostě k fotbalu patří. Všechno ale musí mít svou hranici.

  Přiznejme si, že kdyby podobné chování na hřišti, jako předvedl Vini proti Mallorce, ukázal proti Realu Madrid například Neymar za PSG, asi bychom ho pomalu kamenovali…

  Vinícius Junior je naprosto fantastickým fotbalistou a zaslouženě miláčkem fanoušků Realu Madrid. Byla by škoda, aby si svou pověst kazil jako právě jeho reprezentační kolega.

  Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


  3 Komentářů

  • Avatar

   Veľmi rozumný a predvídavý názor:ok_hand:Vinícius jr. je skvelý futbalista, ale jeho brazílsky temperament by sa časom mal naučiť krotiť…môže mu to byť len na osoh, lebo opak kúska pokory+rešpektu k súperom a arbitrom bude len a len na škodu…

   2
   0
  • Avatar photo

   Já to vidím trochu jinak, Viní se oproti minulé sezoně celkem zklidnil, ale…. Ve chvíli, kdy přijde takové chování hráčů, které předvedla Mallorca a k tomu se přidá ignorace rozhodčího, je zle. Ruku na srdce, kdyby takto někdo okopával Saint Messiho, nedohrál by zápas. Ano Viní by měl v určitých fázích krotit emoce, ale byl by to bez nich on? Neměli by právě sudí na hřišti zjednat pořádek a faulujícím za včas ukázat, že takto ne.
   Viní i věkem trochu dozraje a bude více kontrolovat emoce, do té doby bychom potřebovali nového Pepeho, Ramose, který by hráče Mallorcy sroloval a připomněl jim, jak se chovat. Bohužel po odchodu Casemira je tato situace ještě citelnější a je věcí trenéra, aby zasáhl.

   5
   0
  • Avatar

   Taky to tedy vidím malinko odlišně. Dost bych rozlišoval „provokování“ fotbalovým uměním a provokování posměšky. To první podle mého není provokace, pokud je někdo na nejvyšší úrovni schopen fotbalem zesměšnit soupeře natolik, že se mluví až o provokaci, tak asi hraje fotbal fakt dobře. 🙂 Posměšky soupeřům jsou věc jiná, ale popravdě těžko říct, co si během hry skutečně říkají a když už, tak je to dle mého dost vzájemné. No a ty gesta – jako odpustit by si to mohl, ale když tě někdo celý zápas prasí, tak to chápu a dělal bych to taky. Nabudí tě to, nabudí to fanoušky, soupeř je pak trošku více vzteklý a má tendenci dělat chyby, atd. Takže za mě je to zatím úplně v pohodě 😉

   1
   0

  Přidat komentář

  Související články

  Komentář: Real Madrid TV kritizovala rozhodčího po derby. Tak takhle tedy ne…
  Komentáře

  Komentář: Real Madrid TV kritizovala rozhodčího po derby. Tak takhle tedy ne…

  Klubová televize Realu Madrid po derby zveřejnila materiál o práci rozhodčích v čele s Alberolou Rojasem. V úvodu je třeba…
  EL Clásico přineslo dobrý výkon Realu a špatný výsledek. V přípravě lepší než opačně
  Komentáře

  EL Clásico přineslo dobrý výkon Realu a špatný výsledek. V přípravě lepší než opačně

  GLOSA | Výsledek 0:3 působí zničujícím dojmem. Pokud se budeme bavit o samotném výkonu týmů v El Clásiku, pravda je…
  KOMENTÁŘ: Valverdeho možný odchod? Jen prvotřídní kachna katalánského portálu
  Přestupy

  KOMENTÁŘ: Valverdeho možný odchod? Jen prvotřídní kachna katalánského portálu

  Mezi mnohými fanoušky Realu Madrid se rozšířila panika. Vedení klubu údajně plánuje prodat Fedeho Valverdeho do Liverpoolu, aby si uvolnilo…
  KOMENTÁŘ: Opět začínáme s Mbappého příchodem? Florentino, nenech si zkazit třetí léto v řadě
  Komentáře

  KOMENTÁŘ: Opět začínáme s Mbappého příchodem? Florentino, nenech si zkazit třetí léto v řadě

  Kylian Mbappé odmítl prodloužit opci ve smlouvě s PSG, kontrakt mu tak vyprší už za rok. Pařížané ale údajně odmítají…