KOMENTÁŘ: Naučme se, že i Real může prohrát. Problémem je ale laxnost

KOMENTÁŘ: Naučme se, že i Real může prohrát. Problémem je ale laxnost
Fran García v souboji s Marcem Asensiem (zdroj: realmadrid.com)

Real Madrid zahájil aktuální sezonu dlouhou sérií bez porážky. Jakoby si fanoušci na tento luxus až příliš zvykli. Po prohře na půdě Villarrealu jsme tak byli svědky mnohdy až přehnaných reakcí z řad Madridistas. Jedna věc mě ale štve víc než prohra. Opakující se laxnost v některých fázích zápasu.

Carlo Ancelotti dělá od svého návratu do Realu Madrid prakticky zázraky, díky kterým většina příznivců zapomněla na situaci, v jaké byl tým před jeho příchodem. Bílý balet byl totiž na kraji nutné (r)evoluce, někteří starší hráči se zdáli být za zenitem a nadějní mladíci buď chyběli, nebo jejich výkonnost nedosahovala potřebných výšin.

Jenže zkušený manažer brzy vše změnil. Z Viníciuse Júniora se stal postrach všech obran, postupně se zlepšil i Rodrygo. Obdivuhodně se zvedly výkony Fedeho Valverdeho, jenž navíc v současném ročníku přidal i vstřelené branky. Výborně se začlenili nově příchozí David Alaba, Eduardo Camavinga i Aurélien Tchouaméni.

K tomu přidejme neuvěřitelnou výkonnost zkušených hráčů. I díky Ancelottiho důvěře si můžeme opět užívat nejlepší verzi Luky Modriće, Toniho Kroose nebo Karima Benzemy.

Přesto všechno je potřeba si přiznat jednu důležitou věc. Kádr Realu Madrid je především v útoku dost úzký a kolaps domluveného příchodu Kyliana Mbappého je prostě velkou ranou.

Vysoká očekávání

Real Madrid oslavil na konci minulé sezony zisk titulu v La Lize i Lize mistrů. Zvlášť v evropské soutěži šlo ovšem opravdu o velký zázrak. Hráči Bílého baletu ukázali několikrát schopnost nikdy se nevzdat, Karim Benzema byl v životní formě, ale přiznejme si, že značnou roli hrálo i štěstí.

V létě, jak už jsem zmínil, měl dorazit Kylian Mbappé jako klíčová posila do ofenzivy. Někdo, kdo pozvedne celý klub. Jenže nestalo se. Přesto začal Real sezonu ve velkém stylu, když se dlouho vyhříval v čele tabulky a bez problémů postoupil ze základní skupiny Ligy mistrů.

Tím už se dostávám k pointě. Madridistas díky výše popsanému získali dojem, že se z jejich milovaného týmu stala bezchybná mašina. Jenže tak to není. Real Madrid nyní není ve fázi prakticky nezastavitelného týmu jako tomu bylo s partou kolem Sergia Ramose a Cristiana Ronalda pod vedením Zinedina Zidana.

Los Blancos jsou v určité přestavbě, kterou se zatím daří úspěšně zvládat i díky nadále vynikajícím výkonům zkušených hráčů. Je ovšem normální, že někdy Real Madrid prohraje. Zvlášť proti tak výborně hrajícímu soupeři, jakým byl Villarreal. Není třeba hráče hned významným způsobem hanit, že na Real nemají. To, že mají, nám již jasně ukázali.

Profesorský přístup

Jedna negativní věc se ovšem, alespoň dle mého názoru, opakuje. A speciálně v ligových zápasech. Laxnost. Dalo by se to nazvat i profesorským přístupem.

Někdy mi prostě přijde, že někteří hráči nedávají do plnění svých povinností maximum. Něco, co by si ve vyřazovací fázi Ligy mistrů proti PSG nebo Manchesteru City nedovolili. V sobotu na hřišti Villarrealu to bylo vidět například na Éderu Militãovi či Ferlandu Mendym. Brazilec se několikrát vracel klidným poklusem místo sprintu, Francouz zase kazil rozehrávku.

V jiných zápasech s papírově slabšími soupeři se k tomuto „trendu“ přidali i další hráči. Hlavní problém vidím v hlavě. Je jasné, že hráče, kteří již vyhráli ve své kariéře všechno, například zápas na půdě Raya Vallecana nedostane do největšího varu. Pokud ale chce Real vládnout Španělsku, musí se to naučit. Protože La Liga se nevyhrává jenom v El Clásiku.

Liga mistrů je soutěží Realu Madrid. Nikdo jiný se neumí tak skvěle připravit na velké zápasy a načasovat na ně formu. Zapomínat proto ale na domácí soutěž určitě nejde. Za všechno hovoří statistika – Real vyhrál ve 21. století La Ligu 8x, přičemž jen jednou dokázal titul obhájit. Barcelona ve stejné době slavila 10 titulů a hned 4x dokázala obhájit.

V posledních letech se Realu Madrid daří pomalu ligovou nadvládu katalánského rivala snižovat. Věřme, že v tom bude i přes občasné prohry úspěšně pokračovat.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


Přidat komentář

Související články

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary
Komentáře

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary

Carlos Carpio, zástupce šéfredaktora deníku MARCA, se ve svém nejnovějším textu dělí o své názory na úterní představení Kyliana Mbappého…
KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat
Komentáře

KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat

Joaquín Maroto je novinář deníku AS, který se může pochlubit přímou linkou k Florentinu Pérezovi. Maroto je bývalý ředitel komunikace…
Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…