IFAB analyzuje zavedení VARu u druhých žlutých karet a časového odpočtu při rozehrávkách
- Nezařazené
- dnes 8:31
- 0 Komentářů
- Zbynek H.
Poradní orgány Mezinárodní fotbalové rady (IFAB) se sešly kvůli plánovaným změnám pravidel pro příští rok.
Během virtuálního setkání Poradního panelu pro fotbal a Technického panelu IFAB (FAP-TAP), kterému předsedal Noel Mooney, generální ředitel Velšského fotbalového svazu, se diskutovalo o široké škále témat týkajících se dalších úprav pravidel hry. Hlavní důraz byl kladen na zlepšení plynulosti hry a omezení přerušení a ztrát času.
Po pozitivních ohlasech z celého světa na nová pravidla, která mají zabránit příliš dlouhému držení míče brankáři (limit osmi sekund s vizuálním odpočtem pěti sekund od rozhodčího a udělením rohového kopu v případě porušení), se debatovalo o dalších možnostech, jak zlepšit tempo hry a snížit její narušování. Diskutovalo se mimo jiné o:
- Zavedení časového odpočtu při vhazování a rozehrávkách od branky
- Možnosti zásahu VARu při udělení druhé žluté karty
- Způsobech, jak omezit časové ztráty způsobené zraněními a střídáním hráčů
Cílem těchto návrhů je zvýšit dynamiku zápasů a zlepšit zážitek fanoušků. Rozhodnutí o případných změnách by mohla být schválena ještě před mistrovstvím světa v roce 2026.
Ve vztahu k protokolu VAR se diskutovalo o možnosti, aby rozhodčí u VAR mohli zasahovat v případech, kdy hráč nespravedlivě obdrží druhou žlutou kartu, což vede k jeho neoprávněnému vyloučení ze hry. Příslušný návrh v této věci bude předložen na výročním zasedání IFAB, které se uskuteční 20. ledna 2026 v Londýně.
Zdůrazněno bylo také, že zavedení zásady „Pouze kapitán mluví s rozhodčím“ bylo přijato s uznáním, protože pomáhá vytvářet respektující vztahy mezi rozhodčími a hráči a zlepšuje celkový obraz hry. Ačkoli je tato zásada zatím pouze doporučená, byla vznesena žádost, aby se stala povinnou součástí Pravidel hry.
Členové obou panelů byli rovněž informováni o probíhajícím testování alternativního pojetí ofsajdu a byli požádáni, aby se vyjádřili, zda jsou nutné změny v pravidlech. Měli zvážit, zda by hlavním cílem mělo být omezení počtu hraničních rozhodnutí o ofsajdu, aby se podpořil ofenzivnější styl hry. Bylo dohodnuto, že tato otázka vyžaduje další analýzu a doplňující testy před přijetím konečných rozhodnutí.
Dále byli členové informováni o pokroku v oblasti pokročilé poloautomatické technologie pro detekci ofsajdů a o probíhajících testech vedených FIFA v rámci systému Football Video Support (FVS), který byl úspěšně nasazen během turnajů FIFA. (Jedná se o tzv. „VAR light“, který je například využíván v soutěži Primera RFEF, kde hraje i Castilla – tento VAR je dostupný pouze na žádost trenéra.)
Navíc byl předložen report o probíhajících testech rozhodčích s kamerami na těle, a to jak na profesionální, tak amatérské úrovni.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: theifab.com