Guardiola: Mezi námi a Realem je to El Clásico v rámci Ligy mistrů. Na Bernabéu je to vždy speciální

Guardiola: Mezi námi a Realem je to El Clásico v rámci Ligy mistrů. Na Bernabéu je to vždy speciální

Pep Guardiola po příletu do španělské metropole okamžitě zamířil na tiskovou konferenci před zápasem mezi Realem Madrid a Manchesterem City. Přinášíme vám přepis toho, co Pep prohlásil.

Proti Realu Madrid máte skvělou bilanci, kterou jste v minulém roce umocnili. Co pro vás znamená hrát na tomto úžasném stadionu a být v tomto městě?

No, není to poprvé. Všichni ví, o co jde. Hrajeme první zápas čtvrtfinále. Soustředíme se na to, co musíme udělat. Snažíme se najít silné a slabé stránky soupeře a jít za svým cílem. Maximálně se soustředíme na úterní zápas.

Bellingham proti vám poprvé nastoupil v barvách Borussie, když mu bylo 17 let. Už tehdy prokázal velkou vyspělost. Jaké byly vaše první dojmy, když jste ho sledoval? Jak hodnotíte jeho vývoj od té doby?

Ano, pamatuji si ho. 1-2krát proti nám hrál, když jsme potkali Borussii. Už tehdy jsem o něm hovořil pro jeho výjimečné schopnosti. Ten hlavní rozdíl byl v jeho hlavě a v nastavení. Teď už hraje za Real Madrid, kde kolem sebe má výjimečné spoluhráče a skvělého trenéra, jakým je Carlo. Carlo má neuvěřitelnou schopnost najít pro každého svého hráče tu nejlepší pozici. Našel ji i pro Juda, který přišel a okamžitě se prosadil. Prožívá fantastickou sezónu, dává hodně gólů, sbírá asistence. V pokutovém území je hodně nebezpečný. Nejen v Realu, ale i v národním týmu hrál vždy skvěle. Kolik je mu let? 19? 20? Má před sebou dlouhou a bohatou kariéru.

Kyle Walker tu s vámi není. Nathan Aké tu není. Gvardiol dnes netrénoval…

Ale přiletěl do Madridu s námi…

Je připraven na zápas?

To je dobrá otázka.

Nebolí vás kvůli těmto zraněním trochu hlava? Nebo vám to naopak zjednoduší rozhodnutí?

Není to jen o nás. Podívejte se na Real Madrid. Má to stejně. Chybí mu Courtois s Alabou, Militao byl dlouho mimo hru. Je ale pravda, že nejlepším fotbalistou, který může pohlídat Viníciuse, je Kyle Walker. Bohužel, utrpěl ale zranění. Tak to prostě je. Rádi bychom ho tu měli, ale co mám víc říct? (úsměv). Zranění jsou součástí sezóny. V úterý nastoupí jedenáct hráčů, pokusíme se přizpůsobit povaze hry. Nějaké řešení musíme najít. Večer před zápasem o tom budu více přemýšlet. Něco vymyslíme. Pokusíme se uhrát do odvety co nejlepší výsledek.

Není pochyb o tom, že Real Madrid bude mít touhu po odvetě za minulý rok. Dokážete to otočit ve svůj prospěch?

Takhle to nevidím, jde přece o minulou sezónu. Před dvěma lety jsme tady na Bernabéu ztratili zápas v posledních minutách, minulý rok jsme ale uhráli dobrý výsledek a přes Real postoupili. Potkáváme se poslední sezóny poměrně často, už to vypadá jako El Clásico mezi námi a Realem Madrid. Ale já nemám pocit, že by někdo toužil po odplatě. Jasně, oba trenéři jsme stejní jako v minulé i předminulé sezóně. Někteří hráči zůstali, hodně jich je ale nových, někteří už nejsou ani v jednom z týmů. Budou to dva úplně jiné zápasy. Možná máme malou výhodu v tom, že se odveta hraje u nás doma, kde se cítíme silní a hodně si věříme. Ale nejprve musíme odehrát 90 minut na Santiago Bernabéu, kde jsou zápasy z mnoha důvodů pro soupeře dlouhé a náročné. Očekávám, že Real Madrid bude vysoko presovat a budou hrozit. Ale pokud budeme hrát lépe my, Real dokáže přepnout a stáhnout se. Pak nás bude ohrožovat ze smrtících protiútoků. Má na to fantastické hráče jako Bellingham, Vinícius, Rodrygo a Valverde. Dokáží hrát v neuvěřitelném tempu. Nemůžeme tady nastoupit a myslet si, že budeme po celý zápas hru pod kontrolou.  Ale musíme se pokusit Real zranit, potrestat jeho chyby, dát mu pocítit, že jsme tady přijeli pro dobrý výsledek. Bude to velký zápas. Bavíme se o Realu Madrid a jeho schopnosti přepínat a ovládat několik aspektů hry. Musíme udělat vše pro to, abychom mu vnutili naši hru.

Carlo Ancelotti na své tiskové konferenci řekl, že Real Madrid hrál minulý rok bez osobností.

(Guardiola nesouhlasně mručí).

Překvapují vás jeho slova? A můžete…

(Vmísí se do otázky) „Nedovolím si zpochybňovat slova Carla Ancelottiho, chovám k němu velký obdiv. Mám zkušenosti se španělským fotbalem, protože jsem působil v Barceloně. Když Real Madrid prohraje, hodně lidí si myslí, že je to kvůli tomu, že hrál špatně, velmi špatně. Ale tak to není. Musíte mít na paměti, že vždy hrají dva týmy. Když Real Madrid prohraje, je to proto, že druhý tým je prostě v daný okamžik lepší. Před rokem jsme tu udělali obrovské množství dobrých věcí. Snažím se uvažovat jinak, než někteří. Na Santiago Bernabéu jsem hrál i jako fotbalista Barcelony. Když nás Real porazil, řekl jsem si: byli prostě lepší. Takový je fotbal. Je to hra. Může se stát, že prohrajete.“

Dokážete i letos hrát tak dobře, jako v minulém roce?

To je těžké zopakovat. A je těžké na to odpovědět.

Proč?

Protože porazit Real Madrid dvakrát stejným způsobem je téměř nemožné. Porazit je jen jednou je nesmírně náročné v tomto typu zápasů. A teď si představte, že je porazíte dvakrát za sebou. Dát jim gól není snadné. Důležitý bude dobrý přístup. Real Madrid se určitě poučil. Je to hrdý klub. Zítra musíme hrát chytře a uvidíme, co se stane pak v odvetě.

Cítíte, že po loňském vítězství v Lize mistrů je váš tým mentálně vyzrálejší? Změnila se mentalita vašich hráčů? Můžete i nadále porážet týmy jako je Real Madrid?

Pokud jde o klub, po loňském vítězství pocítil velkou úlevu. Na tiskových konferencích se mě neustále ptali, proč jsme Ligu mistrů ještě nevyhráli? Musíte ji vyhrát, říkali mi, jinak nebudete plnohodnotným evropským velkoklubem. Vždy jsem se to snažil odmítnout, protože vyhrát tuhle soutěž je těžké. Řekl bych to asi tak. Je to teprve nějakých deset, patnáct let, co létáme po Evropě. Dříve to pro tento klub nebylo standardem, teď už ale ano. Jsme klubem, který obstojí proti těm nejlepším na kontinentu. Ale pořád bych řekl, že jsme relativně nováčkem ve společnosti elitních klubů. Když se podíváte, kluby jako Real Madrid, Bayern Mnichov, Barcelona nebo Inter tuto soutěž hrají 40, 50, 60 nebo 70 let. Ale mám pocit úlevy. Dokázali jsme to. Dokázali jsme to jednou, chceme to dokázat znovu. Abychom to dokázali, musíme v každém vyřazovacím kole odehrát dva velmi dobré zápasy. Není to jen otázka tohoto čtvrtfinále. Dál můžeme čelit Bayernu nebo Arsenalu. V soutěži je Barcelona, Paříž… Myslím, že jsme na podobné úrovni, jako v minulém roce, kdy jsme tady uhráli remízu 1:1. V některých momentech zápasu jsme byli lepší my, v jiných Real. Očekávám podobný průběh, bude to vyrovnané. Spíše očekávejte, že to bude vypadat takto, než jako zápas, který jsme na Etihad vyhráli 4:0. Zítra i v odvetě to bude vyrovnané.

[SER] Carla Ancelottiho jsme se na tiskovce zeptali, co říká na otřepané klišé, že „Guardiola je skvělý trenér a Ancelotti je skvělý manažer. Carlo řekl, že o sobě hovořit nebude, protože ho musí hodnotit někdo jiný, třeba klub. O vás ale prohlásil, že jste skvělým trenérem. Co si o tomto sloganu myslíte vy?

Ani nevíte, jak těžké je být dobrým manažerem. A stejně tak, kvality trenéra nejsou jen o taktice. Je to i o vystupování před vámi, zástupci médií, otázka řízení hráčů, zvládání vypjatých momentů. Musíte zachovávat stabilitu v dobrých i špatných chvílích. Existuje spousta faktorů, které tvoří dobrého trenéra, nikdy bych si ale netroufl říct, že Carlo Ancelotti je z hlediska taktického slabým trenérem. Kdyby byl, nemohl by v Miláně postavit Pirla do středu zálohy, Kroose jako středopolaře dát na nižší pozici. Kdyby byl slabým trenérem, nikdy by nevytvořil podmínky pro to, aby Bellingham takto explodoval. Trenér, který pracuje tolik let a sbírá spoustu úspěchů. Vím, že se o něm někdy hovoří trochu s neúctou, ale musí vědět, že my v Manchesteru o něm máme to nejvyšší mínění. O něm a o jeho práci.

[HSM] Jako trenér jste toho spoustu vyhrál. Jak si udržujete ty nejvyšší nároky na sebe samého?

Baví mě to. Baví mě to (smích). Dostávám za to dobře zaplaceno a užívám si spoustu legrace (smích). Rád soutěžím, cestuji, rád se svými týmy postupuji. Rád jezdím na stadion Lutonu. Užívám si každý zápas. Pořád mě to baví. V den, kdy tomu tak nebude, tak se sbalím a půjdu domů. Jiné důvody nemám.

Mezi osmi čtvrtfinalisty jsou čtyři trenéři, kteří hráli za Barcelonu. Je to náhoda?

V Premier League je také několik trenérů z Baskicka, kterým se daří, třeba Emery. Nevím, jestli je to Barcelonou… Mikel (Arteta) krátce v Barceloně byl, rychle ale odešel do Skotska nebo Francie. Ale je pravda, že Xavi, Luis Enrique a já… O sobě asi mohu mluvit. Vliv Barcelony na mé trénování byl velký. Ale trénoval jsem i v Německu a teď jsem v Anglii. Z každé země jsem si vzal něco, nejsem stejný jako v době, kdy jsem trénoval Barcelonu. Nicméně vliv Barcelony tu určitě je. Podívejte se. Přišel jsem tam jako třináctiletý kluk. A teď se podívejte, kde sedím nyní a kam jsem se dostal.

[El Periodico] Carlo Ancelotti prohlásil, že se v loňském dvojutkání hodně naučil. Co vy jste si odnesl z pohromy, která se vám tu stala dva roky zpět?

Naše emoční úroveň v loňském utkání na Bernabéu byla obrovská. Odvezli jsme si odtud dobrý výsledek. Prohrávali jsme tu 1:0. Real byl blízko tomu, aby dal druhý gól, to by bylo do odvety nebezpečné. Ale emočně jsme to zvládli ustát a nakonec se díky tomu dostali do finále. Rok před tím nám to ještě trochu chybělo. Vedli jsme 1:0, pak jsme měli dvě dobré šance, kdy jsme mohli rozhodnout…. A pak udělal Rodrygo své. Realu pomohl také faktor Bernabéu, hodně se o tom psalo, bylo to snad ve všech zprávách. Čas uplynul a věci se změnily. Ale každý zápas je jiný. Carlo si určitě poslední zápas z loňského roku zanalyzoval, hledal možnosti a inspiroval se. Ale oba týmy se mění, i tohle bereme všichni v potaz. Zápas bude jiný. V prvních utkáních mají týmy tendenci trochu spekulovat, protože ještě následuje odveta. Ale my chceme spekulovat co nejméně, protože na Bernabéu se to nemusí vyplatit.

[Chiringuito] Řekl jste, že vás tahle práce stále baví. Co pro vás  znamená, že budete svůj tým vést znovu na Bernabéu, kde jste jako hráč i trenér zažil dobré i zlé časy?

Nebudu tu hrát se svým týmem poprvé. Neříkám, že je to ale rutina. Už jsem tady byl jako soupeř Realu v hráčské i trenérské roli. Hrát proti Realu Madrid na Santiago Bernabéu je vždy něco výjimečného a speciálního. Bernabéu, Camp Nou, Allianz Arena, Anfield, Old Trafford a podobné stadiony. Vždy je to výjimečné, ale už jsem několikrát ten pocit zažil


Zdroj: realmadryt.pl

2 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Dehispanizace versus normy UEFA. Bude moct Real zaregistrovat 25 hráčů pro Ligu mistrů?
Liga mistrů

Dehispanizace versus normy UEFA. Bude moct Real zaregistrovat 25 hráčů pro Ligu mistrů?

Real Madrid musí splnit normy UEFA, aby mohl pro příští ročník Ligy mistrů zaregistrovat kompletní pětadvacetičlenný kádr. Tomu všemu nepomáhá…
Čínské velvyslanectví podalo protest u Realu Madrid kvůli urážlivé písni
Liga mistrů

Čínské velvyslanectví podalo protest u Realu Madrid kvůli urážlivé písni

Čínské velvyslanectví ve Španělsku podalo oficiální protest u Realu Madrid kvůli nedávným výrokům fanouška Los Blancos. Ty byly označeny za…
Rodri: Slova Rodryga o tom, že jsme nejlepší? Kdepak. Nejlepší je Real Madrid, zaslouží si toto označení
Liga mistrů

Rodri: Slova Rodryga o tom, že jsme nejlepší? Kdepak. Nejlepší je Real Madrid, zaslouží si toto označení

Španělský záložník ve službách Manchesteru City Rodri reagoval na slova Rodryga Goese, který před finále Ligy mistrů pochválil anglického mistra.…
Absurdní komentář katalánského deníku SPORT: Real se žene za tituly, které považuje za bezvýznamné
Liga mistrů

Absurdní komentář katalánského deníku SPORT: Real se žene za tituly, které považuje za bezvýznamné

Novinář katalánského deníku SPORT Ivan San Antonio neměl v posledních dnech lehké spaní. Jak jinak si totiž vysvětlit neskutečně absurdní…