Guardiola: Když chválím Real, myslím to vážně. Chovám k němu velkou úctu

Guardiola: Když chválím Real, myslím to vážně. Chovám k němu velkou úctu

Pep Guardiola má za sebou tiskovou konferenci před středečním zápasem proti Realu Madrid. Po celou dobu tiskové konference hovořil Pep o Los Blancos znovu s velkým respektem.

Když se ohlédnete na svoji hráčskou a trenérskou minulost, zítra vás čeká Real Madrid. Bude to pro vás velký zápas?

Vždy byl a vždy bude. Je to Real Madrid. V Lize mistrů to vždy bude proti němu velký zápas.

Motivuje vás uprostřed toho všeho nejvíce samotná hra?

Je to výjimečný zápas, samozřejmě. Na hřišti bude spousta střetů mezi výbornými fotbalisty, bude to i souboj trenérů. Ale to samo o sobě není důležité. Důležitější bude, co uděláme pro vítězství. Některé věci musíme změnit, protože minulý týden na Bernabéu jsme nehráli nejlépe. Výsledek byl dobrý a při pohledu na soupeře musím říct, že výsledek bereme. Jen musíme hrát o něco lépe. Máme dnes poslední trénink, ještě si pár věcí rozebereme.

Před rokem jsme se vás ptali, zda má váš tým mentalitu na to, aby Ligu mistrů vyhrál. Teď, když se vám to podařilo, spadl z vás tlak?

Doufám, že ne. Ten tlak a pocit, že nechcete prohrát, potřebujete. Když se uspokojíte tím, že už jste to dokázali, tak přijdete o ten pocit hladu po soupeření s takovými týmy. Je pravda, že jsme se po výhře v Lize mistrů cítili v této sezóně trochu lépe. Ale pro úspěch je důležité mít správnou energii. Doufám, že nám hodně pomohou naši fanoušci. Zápas je vyprodaný. Potřebujeme hodně velkou podporu, zejména v situacích, kdy na tom budeme hůře. Už jsem říkal minule, že proti Realu Madrid není možné kontrolovat zápas celých 90 minut. Budou určitě chvíle, kdy budeme na hřišti trpět pod náporem Realu, může se stát, že výsledek nebude příznivý, proto fanoušky potřebujeme. Jsem si ale jistý, že za námi budou stát. Zítra předvedeme naše maximum a naše nejlepší věci, protože jinak nemůžeme postoupit do semifinále na úkor týmu, jako je Real Madrid.

Čeká vás nejtěžší týden této sezóny? Ve středu hrajete proti Realu Madrid, v sobotu budete čelit ve finále FA Cupu Chelsea. Mluvíte o tom, jak náročné je to pro hráče. Ale co pro vás?

Já jsem zvyklý (úsměv). Jsem rád, že můžeme hrát ve středu a potom hned ve středu. Je to lepší, než kdybychom teď ve středu i v sobotu měli volno. Nebudu si na to stěžovat ani chvíli. Je to tak, jak to je? Jestli bychom chtěli více času na přípravu? Ano, ale nic s tím neuděláme. Jeden den má 24 hodin, to je dost času. Dá se najít způsob, když máte kolem sebe tým lidí, kteří vám pomohou. Nejdůležitější je, abychom učinili správná rozhodnutí. To mám teď nejvíce na mysli. Real Madrid známe, hráli jsme proti němu už v loňské sezóně a v minulém týdnu. Oni znají nás, my známe je. Musíte se obávat, že vás soupeř něčím překvapí, jako se to podařilo Carlovi minulý týden. Zítra bude důležité mít správnou mentalitu, ochotu trpět a myslet na to, že nic není rozhodnuto. Ať už v dobrém, nebo špatném smyslu. Na Etihad má naše hra vždy svůj náboj, doufáme, že tak bude i zítra.

Kyle Walker se o víkendu vrátil do sestavy. Bernardo Silva o něm řekl, že je pro vás hodně důležitá, abyste mohli efektivně čelit hráčům jako Vinícius nebo Mbappé. Bude hrát od začátku?

Na tréninku ho budu bedlivě sledovat. Na posledních dvou trénincích vypadal dobře. Cítí se dobře, je to vidět z toho, jak se tváří, jde to cítit z jeho nálady. Nevím, jestli bude hrát od začátku, nebo půjde z lavičky. Jak řekl Bernardo, je skvělé, že se vrací zpátky. Dnes nás čeká poslední trénink, po něm se rozhodneme.

Bernardo Silva řekl, že tento Real Madrid je silnější, než ten loňský. Souhlasíte? V čem jsou lepší?

No… Neřekl bych, že s Bernardem souhlasím, ale zároveň ani neřeknu, že s ním nesouhlasím. Real Madrid měl i v loňském roce velmi dobré hráče, třeba Karima Benzemu. Luka Modrić tehdy odehrál více minut. Hrál proti nám i teď v odvetě, sice méně, ale byl skvělý. Myslím, že Real Madrid měl v předminulé i minulé sezóně skvělý tým, má ho i teď. To je můj pocit. Vím, že mi v Madridu nevěří, když o Realu říkám dobré věci. Lidé si myslí, že si dělám legraci. Ale o to přece vůbec nejde. Když jsem byl hráčem, i když jsem teď trenér, vždy jsem měl dobrý názor na kvalitu a historii Realu Madrid. Vždy tomu tak bylo. Co si lidé myslí o mých komentářích? Upřímně řečeno, je to jejich věc.

Jude Bellingham je nejlepším fotbalistou Realu v této sezóně. Je patrně také nejlepším fotbalistou Anglie. Chtěly ho všechny přední anglické kluby. Co o něm vypovídá, že se nakonec rozhodl jít do Realu Madrid a být jejich nejlepším hráčem?

Myslím, že Bellingham ukazuje… Jinak. Jít v takto mladém věku do Barcelony nebo Realu Madrid a rychle se tam aklimatizovat, to není vůbec jednoduché. On se aklimatizoval ještě rychleji (smích). Od začátku této sezóny je jeho vliv pro mužstvo obrovský. Co se týče gólů, asistencí, nebo prostě jen tím, že je na hřišti. A i ze spousty dalších důvodů. To vše, co jsem řekl, si pak dejte do rovnice s tím, jak je mladý. Myslím, že se bez problémů vyrovnává s tlakem, který na něj v Realu je. Má výbornou mentalitu a je to výjimečný hráč. Co k němu mám víc říct? Budeme si na něj muset zítra dát velký pozor a sledovat každý jeho pohyb.

Viděl byste ho radši v Anglii?

To nevím. To je otázka na něj. Ale tak, bude hrát s národním týmem Anglie ve Wembley, ne?

Když jste proti Realu Madrid hráli s Barcelonou v semifinále Ligy mistrů v roce 2011, byla atmosféra nepřátelská a toxická. Je úleva, že teď je to všechno pouze o fotbale?

Ano, máte pravdu. Tehdy jsem ale neměl pod kontrolou to, co se dělo. Nemohu to ale ovládat ani teď. Snažím se myslet pouze na to, aby můj tým byl co nejlepší. Aby podal co nejlepší výkon. To je moje práce. A zbytek? Nestarám se o to. Zpátky k otázce ale. Zápasy mezi Realem Madrid a Barcelonou jsou z mnoha důvodů výjimečné, už kvůli historii obou týmů. Když se pak tyto dva týmy potkaly v semifinále Ligy mistrů, tak to, že je kolem zápasu velký hluk, je normální. Když nad tím teď přemýšlím, zdá se mi to jako dávná doba. Tehdy jsme prožili dva opravdu vypjaté zápasy. Je to teď jiné? Jistěže. Manchester není Barcelona. To ale nic nemění na tom, že se bude zítra hrát velký fotbalový zápas. Jsme natěšení, šťastní, ale také trochu nervózní. Mám v sobě směsici mnoha pocitů, to je před takovým utkáním normální. Jak už jsem řekl vašemu kolegovi, je mnohem lepší to, že takový zápas můžeme hrát, než to, abychom ho nehráli. Pořád se hovoří o tom, že je hodně zápasů. Na tohle zapomeňte. V říjnu nebo listopadu si mohu stěžovat na spoustu zápasů, ale teď, když zbývá něco přes měsíc z této sezóny? Dvě trofeje jsme už získali, o další tři jsme ve hře. Navíc hrajeme doma před našimi fanoušky, kteří nám dodají velkou energii. S nimi v zádech se budeme cítit bezpečně, chráněni a podporováni. Od začátku půjdeme do zápasu naplno, máme herní plán a věříme mu. A jestli vyhrajeme, nebo prohrajeme? Když prohraji s Realem Madrid, tak půjdu, podám trenérovi a hráčům ruku a pogratuluji jim k postupu. Protože pokud se dostanou do semifinále, bude to zasloužené. Ale chci hrát tak, abychom v tom semifinále byli my.

Souhlasíte s Bernardem Silvou, který řekl, že zítřejší zápas nelze srovnávat s odvetou proti Realu z minulé sezóny? Je to pro váš tým nejtěžší týden sezóny?

Poslyšte. Kdybychom loňskou odvetu hráli včera, a dnes hráli znovu proti Realu Madrid, tak by oba zápasy byly jiné. Žádný zápas není nikdy stejný. Samozřejmě, bylo by to hezké, kdyby to tak bylo. Ale jsem si jist, že Real Madrid se poučil, stejně tak my jsme se posunuli. A jestli je to nejtěžší týden? Je to tak, jak to je. Už jsem na tohle odpovídal, jsem radši, že zítra můžeme hrát. Je hezké, že tady znovu mohu sedět. Máme šanci dostat se do čtvrtého semifinále Ligy mistrů v řadě, což je pro klub, jako je City, něco výjimečného.

Přiznal jste, že vás Real Madrid před týdnem překvapil. Už jste si zápas zanalyzoval? Vymyslel jste něco pro odvetu

Musíme být připraveni, ale do 5., 10., nebo 15. minuty nebudeme vědět, jaký má Real Madrid plán. Proto musíme hrát lépe. Také chci říct, že zápas nebude jen o našich chybách. Je třeba ocenit kvality hráčů Realu Madrid, které jsou obrovské. Jak jsem říkal, žádný z tým nebude kontrolovat zápas po celých 90 minut.

Vyhrál jste spoustu trofejí, máte spoustu zkušeností. Když ale hrajete proti Realu Madrid, cítíme z vás, že máte obavy z jeho kvality. Také ten tým velmi chválíte. Dá se říct, že právě z Realu máte největší strach ze všech soupeřů?

Je to jinak. Realu Madrid si velmi vážím, ale nemám z něj strach. Hrál jsem proti nim mnohokrát. Proč o nich říkám dobré věci? Protože jsou skvělým týmem. To je můj názor, vy se mě na něj ptáte. Kdybych řekl, že se Realu bojím, lhal bych. V Madridu jsem se vyjádřil negativně o hřišti, ale měl jsem ty nejlepší úmysly. Novináři z toho udělali zbytečně velký humbuk. Věřte si tomu, nebo ne, ale já jsem vždy choval k Realu Madrid velký respekt. Respekt je nutný. Ale zároveň je tady soutěž, kterou chceme vyhrát. Chci, abychom vyhráli, ale může se stát, že soupeř bude nad naše síly. Budiž, to je fotbal. Když hovořím o kvalitách Realu, není to proto, že bych se bál, je to proto, že si jich vážím. Pokud mě porazí, což se jim už mnohokrát podařilo, pogratuluji jim a popřeji mnoho štěstí do semifinále.

Před prvním zápasem jste chválil Carla Ancelottiho. On si pro první zápas vymyslel překvapení, řekl jste, že vás zaskočil. V posledních letech jste se utkali mnohokrát, nejsou tyto předzápasové tiskové konference zbytečné? Jak se těšíte na další konfrontaci s tímto trenérem? Bude to další magická noc?

Máte pravdu, zrušme tiskové konference (smích). Ale teď vážně, myslím, že to tak bude, bude to magická noc. Je to střet s Realem Madrid. To je tým, který je vždy nebezpečný a vytvoří si šance. Budou nám dělat problémy. Zápasy proti Realu Madrid byly v posledních letech velmi dobré. A jestli Carlo přijde s něčím novým? Je to možné, uvidíme. Oni také sledovali, jak jsme hráli. Mohou se přizpůsobit. Musíme být připraveni na změny a rychle reagovat.


Zdroj: realmadryt.pl

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Dehispanizace versus normy UEFA. Bude moct Real zaregistrovat 25 hráčů pro Ligu mistrů?
Liga mistrů

Dehispanizace versus normy UEFA. Bude moct Real zaregistrovat 25 hráčů pro Ligu mistrů?

Real Madrid musí splnit normy UEFA, aby mohl pro příští ročník Ligy mistrů zaregistrovat kompletní pětadvacetičlenný kádr. Tomu všemu nepomáhá…
Čínské velvyslanectví podalo protest u Realu Madrid kvůli urážlivé písni
Liga mistrů

Čínské velvyslanectví podalo protest u Realu Madrid kvůli urážlivé písni

Čínské velvyslanectví ve Španělsku podalo oficiální protest u Realu Madrid kvůli nedávným výrokům fanouška Los Blancos. Ty byly označeny za…
Rodri: Slova Rodryga o tom, že jsme nejlepší? Kdepak. Nejlepší je Real Madrid, zaslouží si toto označení
Liga mistrů

Rodri: Slova Rodryga o tom, že jsme nejlepší? Kdepak. Nejlepší je Real Madrid, zaslouží si toto označení

Španělský záložník ve službách Manchesteru City Rodri reagoval na slova Rodryga Goese, který před finále Ligy mistrů pochválil anglického mistra.…
Absurdní komentář katalánského deníku SPORT: Real se žene za tituly, které považuje za bezvýznamné
Liga mistrů

Absurdní komentář katalánského deníku SPORT: Real se žene za tituly, které považuje za bezvýznamné

Novinář katalánského deníku SPORT Ivan San Antonio neměl v posledních dnech lehké spaní. Jak jinak si totiž vysvětlit neskutečně absurdní…