Football Leaks: Cristiano měl zaručený plat bez ohledu na kroky daňového úřadu. Bale s požadavkem neuspěl

Football Leaks: Cristiano měl zaručený plat bez ohledu na kroky daňového úřadu. Bale s požadavkem neuspěl

Real Madrid vytvořil a podepsal nejméně dva dokumenty se zárukami daňové bezpečnosti pro Cristiana Ronalda – jeden v roce 2009, kdy přestoupil do klubu, a druhý v roce 2013, kdy podepsal smlouvu na pět následujících let. Dokumenty Football Leaks odkrývají detaily uzavíraných smluv.

Současný střelec Juventusu je jediným hráčem, vůči kterému udělali Los Blancos takové gesto, tj. zaručili hráči písemně a v mimosmluvním dokumentu přísun čistého platu bez ohledu na rozhodnutí a jednání daňového úřadu.

Vzhledem k tomu, že se daňový úřad začal zajímat o smlouvy s nejlépe placenými hvězdami španělské ligy, kluby, hráči a jejich agenti začali hledat způsoby, jak se chránit před možnými kontrolami, milionovými pokutami a dokonce i trestními žalobami.

Tresty a rozsudky nejsou nejlepší reklamou pro hráče, kteří si vydělávají na živobytí z velké části svým image. Zároveň daňový úřad obnažil jejich skandálně vysoké výdělky a složité daňové systémy vytvářené s cílem vyhnout se placení daní.

Bale bez úspěchu

Dokumenty se zárukami daňové bezpečnosti podepsané s Cristianem jsou však datovány dříve, než daňový úřad vznesl obvinění proti Leovi Messimu, José Mourinhovi nebo samotnému Portugalci.

Real Madrid poskytl svému hráči mimořádné zabezpečení, které nenabídl žádnému jinému hráči. Ostatní mohli maximálně počítat s vyrovnáním při změně sazby daně, ale Cristiano dostal ještě víc. Později chtěl Gareth Bale totéž, ale klub s tím nesouhlasil. Velšan rovněž požadoval, aby tato ujednání byla zahrnuta do smlouvy.

První dokument byl podepsán s Ronaldem 21. června 2009 a Portugalci byl zaručen roční čistý plat 8,5 milionu eur „bez jakéhokoli obstavení účtu finančním úřadem ve jménu uplatnění nebo odečtení výdajů na sociální zabezpečení.“

Klub navíc Cristiana ujistil, že pokud daňové orgány rozhodnou, že bude třeba zaplatit jakoukoli dodatečnou daň z příjmu, nese tyto náklady klub.

Tento dokument na světlo světa vytáhl Football Leaks ve spolupráci s European Investigative Collaborations (EIC). Za Real Madrid ho podepsali Jorge Valdano, tehdejší generální manažer, a Enrique Sánchez, generální sekretář.

Beckhamův zákon

Pokud by byl klub nucen zaplatit vyšší daň z příjmu vypláceného hráči nebo zaplatit pokutu, zavázal se také zvýšit Cristianův plat do takové míry, aby tyto ztráty vyrovnal.

Fotbalista na oplátku musel pouze požádat o speciální zúčtování pro zahraniční hráče známé jako Beckhamův zákon, které umožňovalo nerezidentům platit 24% daň z příjmů získaných ve Španělsku, místo běžné 45% sazby, která se týkala španělských občanů.

Ve druhém dokumentu podepsaném dne 17. června 2013 byl fotbalistovi zaručen čistý plat ve výši 18 milionů eur, jako součet pracovní smlouvy a smlouvy o využití obrazových práv v poměru 85:15, což je maximum, které možnuje zákon.

Do nej byl však přidán nový odstavec. Real Madrid požádal hráče, aby provedl „potřebné kroky“, nebo to nechal udělat za něj klub, aby bylo dosaženo „příznivého rozhodnutí“ ve věci odmítnutí daňového úřadu uznávat útočníka za nerezidenta do konce roku 2015.

Fotbalista tvrdil, že v roce 2009 přišel do Španělska příliš pozdě na to, aby vůbec zaplatil daň, a že Beckhamův zákon se vztahuje na nerezidenty po dobu 5 let. Hráč nakonec tento případ vyhrál u Hospodářského a správního soudu.

Španělský portál InfoLibre zaslal dotaz na Real Madrid ohledně obou dokumentů, ale klub to odmítl komentovat.

Po šesti letech od podpisu druhého dokumentu musel Cristiano zaplatit 18,8 milionu eur pokuty za daňové podvody v hodnotě 5,7 milionu eur. Byl také odsouzen k 23 měsícům vězení na základě čtyř podvodů v letech 2010 až 2014, ale do vězení samozřejmě nešel, protože uzavřel dohodu s prokuraturou.

V rozporu se zákonem

Dohody zaručující výplatu čisté mzdy jsou v právním světě kontroverzní. Ve statutu španělského zaměstnance, který rovněž přesně upravuje pracovní smlouvy profesionálních fotbalistů, ale také všechny ostatní, se v článku 26 uvádí, že veškeré daňové a sociální zatížení by měl hradit zaměstnanec a předem se považuje za neplatnou jakákoliv dohoda, která stanoví jiné podmínky. Stručně řečeno, je zakázáno přesouvat daňové náklady na firmu.

Soudy už ale rozhodovaly jinak. Nejvyšší soud v Aragonu v roce 2010 rozhodl ve prospěch Milita v kauze se Saragossou s poukazem na to, že klub nepřevzal daňové povinnosti, k němuž se zavázal ve smlouvě s fotbalistou. Opačný verdikt však padl na Baleárech a v Madridu v kauzách Zorana Vuliče z Mallorky či Huga Sáncheze z Atlética. Nejvyšší soud zase v roce 2009 takovou dohodu Sevilly s hráči zrušil.

Bale žádal 12 milionů eur na ruku

V roce 2016 Joshua Barnett, agent Garetha Bale, a Iñigo Landa, jeho fiskální právník ze Španělska, požádali Real Madrid o plné záruky daňových jistot pro Welšana. Při jednání bylo požadováno 12 milionů eur čistého a další doložka k této záležitosti.

Chtějí klauzuli se zárukou daňového zajištění,“ kritizoval chování druhé strany Julio Esquerdeiro, finanční ředitel Realu Madrid, v e-mailu k José Ángelu Sánchezovi, generálnímu řediteli, v září 2016.

Landa, jak sám napsal, hledal „čistý příjem v jakékoli formě záruk“ pro Baleovu smlouvu poté, co označil za „nepřijatelné“ to, že se klub snaží ochranu před možným zvýšením daně z příjmu omezovat a odmítá na sebe vzít případné navýšení.

Daňový úřad, jak píše právník, jednal v těch chvílích velmi agresivně. Real Madrid však nechtěl slyšet ani mluvit o začlenění klauzule „vztahující se k jiným smlouvám“ se zprostředkovateli nebo zahrnující obrazová práva, do pracovní smlouvy Balea.

Proto Landa navrhnul generálnímu řediteli, aby sepsal samostatný „dokument o širším vyrovnání,“ který by pokryl „veškerá daňová rizika, která hráč nese v důsledku spojení s Realem Madrid.“ Finanční ředitel připustil, že něco takového bylo podepsáno jen na nějakou dobu s Ronaldem. Podle agenta mělo jít o diskrétní formu řešení možného problému s Finančním úřadem.

Football Leaks tvrdí, že nakonec 10. srpna 2016 nebyl v odeslaných papírech Joshua Barnetta takový dokument obsažen. Naopak se ruší veškeré smlouvy s The Stellar Group, firmou Barnetta a Primasure, které Bale odevzdal obrazová práva.

Real platil za svou vstřícnost

Ty byly plně odevzdány Realu Madrid a v této smlouvě se psalo, že Los Blancos skutečně přijmou „dodatečné daňové náklady,“ které mohou vyplynout z jednání s daňovým úřadem. Kdyby daňový úřad po Baleovi požadoval doplacení daně z příjmu fyzických osob za částky vyplácené jeho zastupitelům, což udělal už v jiných případech, Real Madrid se zavázal, že tuto částku hráči vyplatí nebo mu ji nezaplatí.

Smlouva předpokládala, že Bale v letech 2016 a 2017 obdrží 21,81 milionů eur v hrubém a 22,56 milionů eur ročně od roku 2018 do roku 2022.

O dva roky později daňový úřad potrestal útočníka za vyvádění výnosů z obrazových práv pomocí firmy Primasure. Udělil mu pokutu 337 tisíc eur v kauze podvodu ve výši 200 tisíc eur, proti čemuž se fotbalista odvolal.

Tyto daňové záruky stály Real Madrid mnoho peněz. Po kontrolách daňového úřadu musel klub zaplatit dodatečnou daň ve výši 27,77 milionu eur z 80 milionů eur, za transakce které byly v letech 2011–2014 zaplaceny agentům hráčů za neexistující práci (v očích daňového úřadu, to byly skryté platy hráčů).

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: infolibre.es

2 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Nevěřím, že by Bellinghama nasadili níž, aby nahradil Kroose, řekl Del Bosque
Mužstvo

Nevěřím, že by Bellinghama nasadili níž, aby nahradil Kroose, řekl Del Bosque

Bývalý veleúspěšný trenér Realu Madrid a španělské reprezentace Vicente del Bosque byl hostem pořadu El Larguero, kde nabídl svůj pohled…
Kroosův dědic. Valverde převezme Němcovu legendární osmičku na dresu
Mužstvo

Kroosův dědic. Valverde převezme Němcovu legendární osmičku na dresu

Oznámení o Kroosově odchodu do důchodu vyvolalo mezi madridskými fanoušky velkou bolest, protože se jedná o jednu z největších legend…
Vinícius v příští sezóně na hrotu útoku? On sám se této variantě nebrání
Mužstvo

Vinícius v příští sezóně na hrotu útoku? On sám se této variantě nebrání

Trenérský štáb Realu Madrid už hledá způsoby, jak Viníciuse Júniora sladit s Kylianem Mbappém v útočné řadě. Celý fotbalový svět…
Rodrygo: Rozhovor byl vytržen z kontextu. Ani ve snu mě nenapadne Real opustit
Mužstvo

Rodrygo: Rozhovor byl vytržen z kontextu. Ani ve snu mě nenapadne Real opustit

Brazilský útočník Rodrygo včera neměl jednoduchý den. Upoutávka na rozhovor, který odvysílala španělská televize DAZN, byla totiž sestříhána tak, aby…