Fakta a mýty o zkrácení Nachova trestu. A údajné ovlivnění rozhodnutí členem odvolací komise

Fakta a mýty o zkrácení Nachova trestu. A údajné ovlivnění rozhodnutí členem odvolací komise
Nacho (zdroj: realmadrid.com)

Odvolací komise snížila Nachovu suspendaci na dva zápasy, což se v Katalánsku setkalo s obrovskou kritikou a samozřejmě nářkem. Případ má několik aspektů, ale obvinění z podpory Realu Madrid lze jen stěží považovat za logické a rozumné. Zdá se, že jde pouze o obvyklé uměle vyhrocení situace před nadcházejícím El Clásikem a v jistém smyslu působí proti kauze Negreira.

Nacho byl suspendován Soutěžním výborem na tři zápasy poté, co dostal přímou červenou kartu za faul na Portua v zápase proti Gironě. Orgán se rozhodl pro trest z následujících důvodů: „Vyloučení na tři zápasy za nebezpečnou hru způsobující zranění, která zhoršují fyzickou zdatnost poškozeného, s dodatečnou pokutou 1 050 eur pro klub a 600 EUR pro faulujícího hráče (článek: 122).“ To znamená, že podle článku 122 dostal Nacho zpočátku maximální možný trest, protože v tomto případě se jednalo o vyloučení na jeden až tři zápasy.

Odvolací komise v pondělí částečně vyhověla odvolání Realu Madrid a snížila suspendaci ze 3 na 2 zápasy. To znamená, že Nacho nemůže nastoupit v sobotním zápase proti Seville, ale bude k dispozici pro další ligový zápas, tedy na El Clásico.

Důvody pro snížení trestu

Ve svém odvolání Real Madrid zdůraznil, že Soutěžní výbor nevzal v úvahu rozsah Portova zdravotního zranění ani Nachovu veřejnou a soukromou omluvu. Královský tým navíc zdůraznil, že k faulu došlo při souboji o míč a událost se odehrála v 94. minutě zápasu, takže skutečnost, že byl odnesen na nosítkách a že se hráč Girony nepokusil o návrat do hry byla z opatrnosti a již to neovlivnilo konečný výsledek.

Navíc bylo zdůrazněno, že Portu byl povolán a byl v zápasové sestavě pro další zápas katalánského týmu. S těmito argumenty klub požadoval pouze jednozápasovou suspendaci, ale odvolací komise se s její argumentací ztotožnila jen částečně a suspendaci snížila na dvouzápasový trest.

Sportovní dopad

Ve sportovním kontextu stále není jasné, jak důležitá může být přítomnost Nacha v El Clásiku. David Alaba se vrátil k tréninku s týmem a momentálně je trenérům k dispozici. Antonio Rüdiger může být suspendován pokud uvidí v sobotu v Seville žlutou kartu, pak by nemohl nastoupit proti Barceloně a na jeho místo by s největší pravděpodobností nastoupil Nacho.

Pokud bude Němec na El Clásico k dispozici, Nacho s největší pravděpodobností zahájí zapas na lavičce. Proto je prozatím obtížné posoudit sportovní dopad tohoto rozhodnutí a je také obtížné porozumět stížnostem na toto téma.

Disciplinární řád

Co se týče disciplinárních záležitostí, Nachovo vyloučení začalo být přirovnáváno k jiným disciplinárním trestům v La Lize z posledních měsíců. Prakticky nikdo v Katalánsku nezdůrazňuje disciplinární rozsah z disciplinárního řádu, který se v této konkrétní situaci pohybuje od 1 do 3 zápasů.

Soutěžní výbor proto Nachovi udělil maximální trest a odvolání Realu Madrid umožnilo snížit trest, ale ne v maximální míře, protože obránce Los Blancos mohl být suspendován pouze na jeden zápas, kterým byl teoreticky zápas proti Osasuně.

Někteří lidé volali po mnohem delším vyloučení Nacha kvůli závažnosti jeho útoku, ale bez ohledu na Portův zdravotní stav. Vzhledem k této situaci a zápisu rozhodčího do zápisu o utkání, trest nemohl přesáhnout 3 zápasy.

Tak to je napsáno v disciplinárním řádu. Vyloučení na 4 až 12 zápasů se týká násilí vůči soupeři, ale nutně s následkem zranění nebo poškození zdraví, což v případu Nacha nenastalo, ani z pohledu poškození zdraví soupeře, ani v záznamu rozhodčího.

Účelové srovnání

Dvěma nejčastěji citovanými akcemi v kontextu přirovnání k situaci Nacha jsou faul Gabriela Paulisty na Viníciuse a prodloužení vyloučení Roberta Lewandowského po jeho červené kartě v utkání s Osasunou.

V prvním případě byl obránce Valencie suspendován na 2 zápasy, což je minimální trest za tento přestupek, který byl klasifikován jako násilí ve hře bez možnosti zahrát míč a bez zranění soupeře. Řád počítá s pozastavením na 2 až 3 zápasy a Gabriel dostal menší trest, ačkoli se po faulu pustil do hádek a provokací s hráči Realu Madrid. Počítalo se ale s tím, že se Vini nezranil a hrál dál a obránce se za faul omluvil.

Srovnání s vyloučením Lewandowského je nyní jen účelové. Ačkoli Polák dostal na hřišti červenou kartu za dvě žluté karty, z nichž minimálně ta druhá mohla být červená, protože opakované záběry nenechají na pochybách o účelovém útoku loktem na soupeře. Rozhodčí a komise to však považovali za faul bez větších následků a Polák byl za tento útok vyloučen na jednu hru.

Další suspendace na dva zápasy byla přidána za gesta s nosem. Kromě lží, že se jednalo o gesta vůči Xavimu, protože i po odchodu z lavičky útočník zády k trenérovi pokračoval ve stejných gestech směrem k rozhodčímu, dostal útočník minimální trest stanovený pro tuto záležitost. Článek 124 disciplinárního řádu stanoví trest na 2 až 3 zápasy za pohrdavé nebo neuctivé chování vůči rozhodčím.

Navíc je naznačováno, že v posledních měsících obdržel Real Madrid příznivá rozhodnutí ohledně červené karty Viníciuse a údajné agrese Federica Valverdeho proti Baenovi z Villarrealu. V prvním případě byla karta zrušena, protože Soutěžní výbor připustil, že VAR manipuloval s obrázky a ukázal rozhodčímu na hřišti pouze faul Brazilce na Huga Dura, nikoli celou situaci, která k němu vedla.

Útočník si za zásah protihráče zasloužil červenou kartu, ale rozhodnutí nemohlo být závazné, protože nebylo učiněno s úplnými a objektivními informacemi. Na druhé straně byl Valverde soudem zbaven obvinění z agrese a Výbor pro hospodářskou soutěž s jeho rozhodnutím souhlasil.

V tématu Nacha se také stalo populární přirovnávat jeho vyloučení na 2-3 zápasy za faul na soupeře k delším zápasovým vyloučením za kritiku rozhodčích. Příkladem je suspendace na 4 zápasy pro Josého Gaya z Valencie, který v květnu 2022 v pozápasovém rozhovoru řekl, že „rozhodčí nechtěl nařídit penaltu“.

Tím se ale vrací téma disciplinárních limitů, které v článku 106 ohledně výroků ve sdělovacích prostředcích zpochybňujících čestnost a nestrannost rozhodčích stanoví vyloučení na dobu 4 až 12 utkání. Kapitán Valencie proto dostal minimální trest. Nebudeme ani srovnávat, že jiní hráči, včetně těch z Barcelony, nebyli za podobná slova potrestáni.

Není zde třeba ani připomínat brutální útoky na hráče Realu Madrid v posledních letech a obvinění, že hráči Realu Madrid způsobili zranění soupeřům, protože lze snadno vzpomenout na jiné situace (včetně hráčů Barcelony v El Clásiku).

Údajný důkaz o podvodu

V posledních hodinách se pan Luis Cazorla González-Serrano, člen odvolací komise, který je fanouškem Realu Madrid, jak dokazují jeho příspěvky na internetu, stal důkazem podvodu Realu Madrid v tak „významném“ rozhodnutí pro Barceloně, jakým je snížení Nachova trestu.

X (twitter) účty se začaly zajímat o tuto záležitost a naznačují, že González-Serrano je členem odvolací komise Federace a fanouškem Realu Madrid. Klasická média to však vůbec nekomentovala, protože věc má samozřejmě mnoho hlubších aspektů.

Za prvé, Cazorla je členem odvolací komise, která zastřešuje profesionální i neprofesionální fotbalové a futsalové soutěže. Dále je jedním z pěti členů, které tvoří jeho složení (prezident, 3 členové a jeden náhradník, Cazorla je jeho členem).

Co je ještě důležitější ohledně těchto obvinění, rozsudek Nacha nebyl podepsán žádným jménem ani příjmením, ale byl vydán jménem celého odvolacího výboru. Takže i kdyby se Luis Cazorla González-Serrano účastnil rozhodování tohoto případu, což není vůbec prokázáno, dělal by to jako člen odvolací komise a nedělal to jako osoba s pravomocí konečného rozhodování, protože není předsedou tohoto orgánu.

A závěrem nejdůležitější věc, Luis Cazorla plní v odvolací komisi roli jediného odvolacího rozhodčího pro futsal. Tím se jeho téma úplně uzavírá.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

1 Komentářů

 • Avatar

  Takže když shrneme Barcu a culés:
  – neznají řády
  – lžou o proviněních vlastních hráčů
  – klamou lidi nesmyslným účelovým srovnáním
  – zřejmě mají problémy se čtením, protože to, že dostal Nacho maximální trest, psaly různé média
  – nezjistí si nic o tom, proč byl trest snížen, a zřejmě je to nezajímá – hlavní je brečet a plivat na Real
  – manipulativně vytahují jméno nějakého náhodného člena komise pro různé sporty (i když to, že dává najevo, že je fanda Realu, je zvláštní – ale asi to dělá proto, že fotbal nerozhoduje, jinak by mu to asi těžko povolili v komisi)

  – idiotsky vytahují kauzu s Vinim, kde byl Real prokazatelně poškozen manipulací VARu a lživě to vydávají za rozhodnutí pro Real
  – idiotsky vytahují kauzu Fedeho, kde zase bylo prokázáno, že potkan Baena lhal, protože jeho tvrzení neodpovídalo tomu, co ukázaly kamery na místě !!! Takže jsem se přesně trefil, když jsem jeho kecy na začátku odmítl, a označil ho za ubožáckého potkana.
  – možná opět vytváří manipulativní nátlak na rozhodčí před EC jako několikrát v posledních letech – i když k EC ještě nějaký čas zbývá, takže možná nemám pravdu a nebude to tak horké, uvidíme
  – zamlčují problémy Barcy, která se provalily u soudu v kauze Negreira
  – stále soutěží o nejprolhanější a nejubrečenější klub, přitom je to zbytečné. Vždyť už dávno vyhráli. :grinning:

  4
  1

Přidat komentář

Související články

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez
La Liga

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez

Lucas Vázquez včera nahradil Daniho Carvajala na pravém kraji obrany. Přispěl tak k čistému kontu a důležitému vítězství nad Mallorkou. Co…
Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší
La Liga

Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší

Aurélien Tchouaméni dnes vstřelil vítězný gól proti Mallorce. „Nebylo to snadné. V úterý jsme odehráli těžké utkání proti Manchesteru. Ale když…
Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu
La Liga

Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu

Carlo Ancelotti označil vítězství na Mallorce za důležitý krok k vítězství. Ještě ale odmítl, že by ho a jeho tým mohli…
REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni
La Liga

REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni

S vědomím nejdůležitějšího zápasu sezóny na Etihad Stadium nastoupil Real na půdě nepříjemného celku z Baleárských ostrovů ve velice pozměněné…