Emotivní Vinícius: Přemýšlel jsem, že v Realu skončím, ale nedám rasistům to, co chtějí

Emotivní Vinícius: Přemýšlel jsem, že v Realu skončím, ale nedám rasistům to, co chtějí
Vinícius (© realmadrid.com)

Brazílii zítra čeká přípravný zápas na Santiago Bernabéu proti Španělsku. Na tiskové konferenci se dnes objevil i Vinícius Júnior, řeč přišla i na rasismus. Po zodpovězení jedné z otázek se brazilský útočník na tiskovce rozplakal.

Je to hodně smutné. Děje se to každý zápas, každý den. Mrzí mě, že to musím pořád dokola řešit, ale tento problém se týká všech „černých“ na světě. Je to vážně smutné. Neděje se to pouze ve Španělsku, je to záležitost celého světa. Stalo se totéž i mému otci. Byl černý, místo něho si vybrali bělocha. Vnímám to a budu proti tomu bojovat. Proč? Protože se teď rasisté zaměřili na mě. Budu bojovat a udělám vše pro to, aby se to v blízké budoucnosti nestalo nikomu jinému,“ řekl Vinícius na tiskovce.

Uvedl, že od svých spoluhráčů dostává maximální podporu. „Moji přátelé i spoluhráči mi pomáhají a podporují mě. Musíme udělat vše pro to, aby se to nejen ve Španělsku, ale i na celém světě už dále neopakovalo. Nejsem v tom sám, moji spoluhráči k přátelé jsou se mnou, je tu také plno organizací… Všichni mi projevili svoji přízeň. Pokrok lidstva je nezbytný. Rasisté zašli mnohokrát příliš daleko proti mně, i proti mé rodině. Chci, aby se to změnilo, abyste se mě na to už pořád dokola neptali.

Vím, že se musím na hřišti zlepšit. Je mi 23 let, pořád se vyvíjím. Opustil jsem Brazílii velmi mladý, ještě jsem se plno věcí nenaučil. Ale pokud jde o dění kolem mě, tak už to trvá moc dlouho. Jsem z toho smutný a měl jsem stále menší chuť hrát,“ prozradil.

Přes to všechno Vini nehodlá z boje utéct. „Děkuji všem lidem, kteří mě v tom nenechávají osamoceného, a kteří mi posílají slova podpory. Budu dál bojovat. Dnes mám v sobě hodně sil, i díky rodině. Jsem hrdý, že tady mohu být a mluvit jménem tolika lidí, kteří kvůli rasismu trpěli. Bylo to velmi těžké.

Vidí Vinícius nějaký rozdíl v boji s rasismem ve Španělsku a v Brazílii? „Jsem smutný hlavně z toho, že ve Španělsku mám pocit beztrestnosti pachatelů. Proč pořád podávám tolik stížností a nic se neděje? Budeme dál pracovat na tom, abychom to omezili. Je to dlouhý proces. Vím, že v Barceloně už zahájili proces vyšetřování. Je důležité tyto lidi potrestat, nesmějí si dovolit takhle hovořit. Jde i o výchovu nové generace.

Fotbal je pro mě hodně důležitý, momentálně ale vidím větší důležitost v boji proti rasismu. Je pro mě za současného stavu velmi těžké hrát zápasy a soustředit se na svoji vlastní hru. Snažím se o rovnost. Chci, aby byla rovnost, aby byl život normální pro všechny.“ Po zodpovězení těchto slov se Vinícius rozplakal. Následovala krátká pauza, po které mu přítomní novináři zatleskali a vrátili se k dalším otázkám.

Vini se momentálně připravuje na zápas proti Španělsku. „Bernabéu je můj domov. Je radost, že mohu hrát doma. Půjde o velice důležitý zápas, utkají se dva týmy, které patří k nejlepším na světě. Dlouho jsme proti Španělsku nehráli. Budeme hrát proti skvělým hráčům, utkám se se svými spoluhráči z Realu. Je to velmi výjimečný zápas, který chceme vyhrát,“ řekl Brazilec.

Dotaz přišel i na Endricka, který se v létě připojí k Realu. „Jsem moc rád, že je s námi v národním týmu. Můžete od něho čekat velké věci. Dospívá a už teď předvádí zajímavé věci. Přijít do Realu má dvě roviny. Ve velmi mladém věku jde do nejlepšího fotbalového klubu, zároveň to ale bude mít komplikované kvůli kritice a tlaku. Budeme mu všichni nápomocni,“ uvedl Vinícius.

Poté se dotaz opět stočil k rasismu. „Jestli se situace zhoršuje? Zdá se mi, že každá další má stížnost tohle zhorší. Nebojuji proti španělským fanouškům, bojuji proti rasismu ve světě. Mluvil jsem s mnoha lidmi, kteří mi chtějí pomoct. Najdou se lidí, kteří o mě budou říkat dobré i špatné věci, na to si musím zvyknout. Plánuji, že budu pomáhat všem organizacím, které bojují proti rasismu. La Liga je stále lepší a lepší soutěží, ale má to jednu vadu. Rasismus v ní není považován za zločin,“ tvrdí Vinícius.

Uvedl, že se mu dostalo i podpory od brazilské federace. „Musím poděkovat prezidentovi i všem brazilským sportovcům, kteří mi projevovali podporu na hřišti i mimo něj. Prezident také respektoval zákony a pracoval na odstranění rasismu z Brazílie. Doufám, že v tom budou pokračovat také další federace na celém světě, že to bude precedens, který budou ostatní následovat. Také doufám, že o samé se proti mně nebude opakovat každé tři dny. Děkuji rovněž za podporu své rodině, která celou záležitostí hodně trpí.

Po tom všem už problematice rasismu rozumím víc. Mohamed Ali byl příkladem, já jsem tady, abych hovořil za Brazilce. Spousta lidí mě brání. Není to už jako dříve, kdy jsem jakoukoliv otázku na toto téma bral jako útok a nevěděl, jak na ni odpovědět,“ dodal.

Vinícius rovněž přiznal, že uvažoval i o odchodu ze Španělska. „Hodně jsem o tom přemýšlel. Ale řekl jsem si, že když to udělám, tak rasistům dám přesně to, co chtějí. Chci zůstat v tom nejlepším a největším klubu na světě, aby neustále viděli moji tvář. Neustále se rozvíjím, chci, aby lidé, kteří chodí na stadion, měli radost z mé hry. Věřím, že rasisté jsou menšina v naší společnosti. Já se jich nebojím, miluji Real, odchod by pro mě byl těžký. Budu pokračovat, protože cítím podporu prezidenta i celého klubu,“ svěřil se Vinícius.

Jsem si jistý, že Španělsko není rasistická země, na stadiony jich ale chodí mnoho. Tohle se musí změnit. Mnoho lidí totiž neví, co je to rasismus. Ve 23 letech jsem tady a musím ukázat, co je rasismus, a jak negativně na mě působí. Dříve jsem si myslel, že rasismu tolik není, ale když jsem si začal stěžovat, tak se problém jen zhoršil. Myslí si, že se jim nemůže nic stát, že mohou všechno. Když něco řeknou o mě, třeba o barvě mé pleti, tak mě to ovlivní, tak to prostě je. Chci jen hrát, podávat dobré výkony, a vyběhnout na kterékoliv hřiště ve Španělsku bez obav, že nebudu odsuzován kvůli barvě své kůže,“ vyznal se dále Vinícius.

Musíme všichni stát při sobě a táhnout za jeden provaz, protože jedině tak se mohou věci změnit. My, co jsme černí, toho musíme udělat dvakrát tolik. Když budeme spolu, bude to lepší. Kolem nás jsou lidé, kteří nás podporují, ale jen černoši vědí, co je to rasismus a čím si procházíme,“ vyzval závěrem.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Endrick: Real s Mbappém vypadá jako tým z videohry. Doufám, že se z nás stane parta kamarádů
Mužstvo

Endrick: Real s Mbappém vypadá jako tým z videohry. Doufám, že se z nás stane parta kamarádů

Francouzský L’Équipe přinesl zprávu o příchodu Endricka do Realu Madrid. Přinášíme Brazilcovo vyjádření o jeho vizi pro klub. Útočník se…
Aurélien Tchouaméni tráví volno v Senegalu. Věnuje se tam projektům své nadace Prosperi
Mužstvo

Aurélien Tchouaméni tráví volno v Senegalu. Věnuje se tam projektům své nadace Prosperi

Aurélien Tchouaméni v minulých týdnech pomohl Francii dostat se do semifinále Eura 2024 a po vypadnutí Les Bleus z turnaje…
Carvajal: Doufám, že méně Španělů v Realu nebude problémem
Mužstvo

Carvajal: Doufám, že méně Španělů v Realu nebude problémem

Dani Carvajal poskytl rozhovory rádiu COPE a pořadu Chiringuito. Přinášíme nejdůležitější výroky Španěla z těchto rozhovorů před finále Eura. „Tandem…
Real se vrátí k rozestavení 4-3-3. Tchouaméni a Camavinga se poperou o místo v záloze
Mužstvo

Real se vrátí k rozestavení 4-3-3. Tchouaméni a Camavinga se poperou o místo v záloze

V minulé sezoně Carlo Ancelotti použil v Realu Madrid diamantový systém 4-4-2. Zpětně se dá uvést, že to zafungovalo naprosto…