Díl čtvrtý Supercopa Files: Kdyby se nejmenoval Piqué, za nic na světě by jeho klub nepostoupil

Díl čtvrtý Supercopa Files: Kdyby se nejmenoval Piqué, za nic na světě by jeho klub nepostoupil
Supercopa Files

Hlavním tématem čtvrtého dílu tzv. Supercopa Files, tedy nahrávek Gerarda Piquého a prezidenta Španělské fotbalové federace, přinesl informace o pomoci, kterou hráč hledal pro svůj klub FC Andorra, jenž koupil.

Gerard Piqué koupil fotbalový klub FC Andorra v prosinci 2018. Tým je sice z Andorry, ale hraje v soutěži Španělské fotbalové federace.

El Confidencial odhaluje, že v červenci 2019 Katalánec kontaktoval prezidenta Federace a svého přítele Rubialese ohledně převzetí místa FC Reus v katalánské skupině Segunda División B, protože klub po finančních potížích vstoupil do insolvence. V té době již tito dva aktéři měli vytvořen blízký vztah, díky společnému pořádání španělského Superpoháru v Saúdské Arábii.

Nakonec 29. července Federace oznámila, že vybrala právě Andorru, aby nahradila FC Reus v Segundě B. Jiní kandidáti protestovali a tvrdili, že to bylo kvůli Piquého známosti s prezidentem Federace.

Zájem o odkup místa FC Reuse tehdy projevily týmy jako Zamora, Inter City de Alicante, Hospitalet, Linares, Jaén nebo Alcobendas.

6. ČERVENCE 2019 – HLASOVÁ ZPRÁVA PIQUÉHO RUBIALESOVI

„Rubi, budu k dispozici celý večer, tak mi zavolej, až budeš chtít, ano? Mám jednoduché téma. To je místo po FC Reus v Segundě B, který vypadne a místo zůstane prázdné. Vyšla zpráva, že lhůta je tři dny na pokus o koupi místa, pokud bude někdo ochotný a tak dále. Jen chci, abys mi trochu vysvětlil, jak to vypadá a jak to vidíš ty. Že bys mě trochu informoval. Díky cracku.“

Federace zdůraznila, že na základě článku 194 Všeobecných pravidel dala přednost týmům z Katalánska, odkud FC Reus pocházel. Pokud jde o regionální svazy, Andorra je odtud stejně jako Hospitalet, ale posledně jmenovaný klub neprojevil ochotu okamžitě splatit dluh FC Reuse ve výši 450 000 eur, což byl požadavek na získání jeho místo.

Tyto peníze rozhodně nejsou velké v realitě profesionálního fotbalu, ale v amatérském fotbale na čtvrté nebo páté úrovni jde o nezanedbatelnou částku. FC Andorra si to mohla dovolit díky podpoře Piquého Kosmos Holding. V sezóně 2018/19 FC Andorra postoupila z regionální ligy do Tercery, ale neodehrála v ní ani minutu a hned šla o úroveň výš do Segundy B.

Marné protesty

Mnoho klubů se proti rozhodnutí federace odvolalo, protože Obecná pravidla také stanovila, že postup do dané ligy vyžaduje v každém případě alespoň jednosezonní účast v přímo předcházející nižší úrovni soutěže.

FC Andorra to nesplňovala, protože právě postoupila do Tercery. Tlak a tvrdohlavost demonstrantů postupem času odezněla a záležitost nakonec utichla. Prezident Hospitalet řekl, že „od samého začátku věděl, komu to místo půjde“ v Segund B, protože „majitel Andorry je přítel Rubialese“.

„Kdyby se nejmenoval Piqué, byl to prostě José Antonio jako já, za nic na světě by jeho klub nepostoupil,“ uzavřel své rozhořčení prezident klubu Hospitalet.

Místo je, teď snadnější cesta

Piquého kontaktů ohledně Andorry pak bylo víc. V roce 2020 požádal Katalánec prezidenta federace o podrobné informace o nové divizi amatérského fotbalu ve Španělsku (která je zcela řízena federací), která vstoupila v platnost od sezóny 2020/21.

Uprostřed pandemie vytvořila RFEF nové ligy vedené Primera RFEF. Týmy měly být sestaveny na základě geografické polohy, aby se snížilo cestování a riziko nákazy.

Herní výsledky zase určily, kdo mohl postoupit do Segundy (druhá úroveň po Primeře) a kdo může dokonce spadnout do Tercery RFEF (pátý za Primerou, Segunda, Primera RFEF a Segunda RFEF). Piqué poté požádal Rubialese o příznivější herní cestu pro svůj tým.

25. ČERVENCE 2019 – HLASOVÁ ZPRÁVA PIQUÉHO RUBIALESOVI

„Co se děje, Rubi? Doufám, že je všechno v pořádku, ale představuji si zmatek s tím celým COVID-em. Viděl jsem, že postupové zápasy z Tercery do Segundy B byly odloženy. Je to drama a vypadá to, že bude pokračovat. Chci se jen zeptat, jestli už víte, jak příští rok rozdělíte týmy Segunda B a jestli víte, kde FC Andorra skončí.“

Rubiales odepsal, že s koronavirem není nic jistého. Tehdy Piqué požádal, aby Andorra nezůstala v zápasech pouze s katalánskými týmy:

„Pokud se nám vyhne zařazení do katalánské skupiny, tím lépe. Tyto týmy jsou vždy na nejvyšší úrovni a všechny čtyři nyní dosáhly finálových fází.“

Prezident odpověděl, že geografická poloha je nejdůležitějším faktorem. Hráč odepsal: „Umím si to představit, ale jelikož jsme v místě jako Baleárské ostrovy, přidáním nás do té či oné skupiny se příliš nemění. Navíc, pokud uděláte podskupiny s 10 týmy, s největší pravděpodobností tam bude více než 10 katalánských týmů, takže odtud můžeme jít a připojit se k další podskupině.“

Rubiales byl k tomu docela otevřený a ptal se, zda Andoře nevadí to, že cesty budou delší. Prezident federace dodal, že katalánské týmy budou s největší pravděpodobností ve dvou podskupinách.

Piqué s nimi hrát nechtěl. „Nemáme problém hrát se Severem jako La Rioja, Baskicko nebo Navarra.“ Rubiales zdůraznil, že by bylo normální zahrnout Andorru do skupiny s alespoň pár týmy z Katalánska. Stoper mezitím napsal: „I s Andalusií, Rubi.“

Na prezidenta Federace to bylo příliš: „Když to uděláme, zabijí nás. Dokážeš si představit, že Marbella letí do Andorry? Zabijí mě!!!“ Rubiales zdůraznil, že pro něj by bylo nejnormálnější spojit šest katalánských týmů v jedné skupině a šest ve druhé a smíchat oba s regionem Valencie a Baleáry.

„Toto je nejkrvavější region. Proto ti říkám, že pokud nejsme ve Španělsku, můžete nás poslat kamkoli, dokonce i do Andalusie. La Rioja, Navarra, Aragón nebo Baskicko jsou více než přijatelné. To by pro nás byla nejlepší zóna,“ upozornil Katalánec. Rubiales usoudil, že se na to podívá. Nakonec Andorra skončila ve skupině pouze s katalánskými týmy, včetně Barcelony B.

V minulé sezóně FC Andorra postoupila do Primera RFEF a dnes je lídrem své skupiny v novém formátu. Pokud by dnes skončily zápasy s takovým umístěním týmů, Piqué by povýšil do Segundy neboli profesionálního fotbalu.

Byla by to expresní cesta do La Ligy (42 týmů z Primery a Segundy). Loni byla Andorra blízko Segundě, ale prohrála play off o postup zvládl Sociedad B, kterou vede Xabi Alonso.

Piquého reakce

Minulý týden na svém Twitchi hráč popřel, že by Andorra mohla počítat se speciálním zacházením ze strany Federace a Rubialese. Jako příklad uvedl porážku se Sociedad B, ve které podle něj sudí ublížili jeho týmu.

„A nemám s tím problém, takový je fotbal,“ zdůraznil Gerard. Ve stejném projevu také řekl, že dokáže oddělit podnikání s Rubialesem od sportu: „Samozřejmě ho nikdy v životě nebudu žádat o žádnou pomoc.“

Čímž Piqué nejspíše myslel, odteď do budoucna….

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: El Confidencial

1 Komentářů

  • Avatar

    Ne, podvodník nemyslel "odteď", jenom lhal jako vždy.

    Asi budu čekat, jestli poslední díl tohoto výživného seriálu skončí happy endem, že Rubiales odstoupil a je společně s Piquém obžalován z korupce.

    0
    0

Přidat komentář

Související články

Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení
Mužstvo

Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení

Je sice pravda, že v příští sezóně nebude snadné dostat se do základní jedenáctky Realu, ale Ancelotti i vedení madridského…
Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým
Mužstvo

Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým

Carlo Ancelotti a jeho tým okouzlili každého. Získané trofeje a rozmanitá řešení na hřišti donutily i ty největší kritiky ocenit…
L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur
Mužstvo

L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur

Kapitán francouzské reprezentace dal PSG ultimátum, aby uhradilo jeho pohledávky, které činí přibližně 100 milionů eur, kvůli tomu, že od…
AS: Carvajal se dočká odměny. Real mu nabídne prodloužení smlouvy
Mužstvo

AS: Carvajal se dočká odměny. Real mu nabídne prodloužení smlouvy

Dani Carvajal je ve svých 32 letech jedním z nejvýkonnějších španělských fotbalistů. Není tedy překvapením, že může očekávat odměnu v…