Vyvěste Estelady a vytvořte Realu nepřátelské prostředí, vyzývají fanoušky Barcelony separatisté

Čas 05. 02. 2019, 12:00 | Autor Laša | Zdrojmarca.com
Katalánsko bude ve středu ve varu. Přijede Real Madrid!
Katalánsko bude ve středu ve varu. Přijede Real Madrid!

Do El Clásica zřejmě zase jednou promluví politika. Středeční semifinále Copa del Rey chtějí separatisté využít k vyjádření odporu proti španělské vládě. Není třeba připomínat, že v Barceloně je Real Madrid tradičně vnímán, jako představitel království, v minulosti Francova režimu.

Členové Výboru na obranu republiky vyzvali fanoušky Blaugranas, aby na zápas přišli s tzv. Esteladas, tedy vlajkami, symbolizujícími katalánské volání po nezávislosti na Španělsku. Vyvěšování těchto vlajek přitom španělská fotbalová federace, ale i UEFA, pravidelně zakazují, ve snaze netahat politiku do sportu.

Co jsou to Esteladas? Jde o upravenou vlajku katalánského společenství. Tradiční vlajka je složena z červeno-žlutých pruhů a je obsažena i ve znaku FC Barcelony. S tímto symbolem nemá ve španělsku nikdo problém.

Velice citlivé jsou ale úřady i fotbalové asociace na Esteladas. Tradiční katalánskou vlajku v tomto případě doplňuje modrý klín s bílou hvězdou. Tvůrce této vlajky se inspiroval ve vlajce kubánských bojovníků za nezávislost na Španělském království na počátku 20. století.

h

Zmíněný výbor fanoušky Barcelony vyzval k následujícímu: „Vyvěsme vlajky katalánské republiky po celém obvodu stadionu. Musíme je ukázat, abychom demonstrovali, že naše odhodlání po samostatnosti je skutečné a seriózní. Musíme to udělat pro naše politické vězně. Musíme pískotem a bučením vytvořit nepřátelskou atmosféru pro Real Madrid a jeho hráče.

Situace v Katalánsku je neklidná od referenda z října 2017. V poslední době se ale situace opět vyostřuje. Ve Španělsku se totiž chystá soudní proces s lídry separatistů, kteří jsou kvůli organizování protiústavního referenda souzeni za vzpouru vůči monarchii.

Proces s uvězněnými separatisty by měl začít 7., nebo 12. února. A právě 6. února se hraje pohárové El Clásico. Již na počátku měsíce února převezla španělská policie některé zadržené separatisty z katalánských věznic do Madridu.

Je tedy jasné, že Real Madrid nečeká v Barceloně opravdu nic jednoduchého!

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (17 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!