Co vše víme o projektu Madrid Innovation District?
- Klub
- včera 8:40
- 0 Komentářů
- Zbynek H.

Před dvěma týdny Real Madrid oznámil novou iniciativu. Co vše o ní víme nyní? Real Madrid představil Madrid Innovation District 14. května. Má se jednat o novou městskou oblast na pozemcích tréninkového centra klubu ve Valdebebas, kde budou firmy, vědci a podnikatelé spolupracovat, sdílet znalosti a realizovat své projekty.
Na prezentaci bylo uvedeno, že celková investice do projektu dosáhne 8,5 miliardy eur a vytvoří 25 tisíc nových pracovních míst. Kolem této oblasti vzniknou tři nové stanice metra a dopravní uzel, což výrazně zlepší dostupnost lokality.
Madrid Innovation District zabere téměř celou zbývající plochu ve Valdebebas, kterou klub vlastní, podle posledních informací bude využito 85 z 90 hektarů. Zatím však nejsou žádné nové zprávy o plánech na vybudování zábavního parku nebo prostoru pro socios, které dříve avizoval prezident Florentino Pérez. Na další informace si budeme muset počkat na oficiální vyjádření klubu.
V posledních dnech deník El País informoval, že madridské úřady pod vedením starosty José Luise Martíneze-Almeidy plánují před zahájením výstavby na jaře 2026 změnit účel těchto pozemků. Momentálně jsou určeny pro sportovní využití, ale po změně budou mít komerční charakter, což výrazně zvýší jejich hodnotu.
Tato změna vyvolala kontroverze, zejména mezi katalánskými fanoušky, kteří v ní vidí další výhodu poskytnutou Realu Madrid ze strany politiků. Někteří spekulují, že klub díky této změně zvýší hodnotu pozemků, aby je následně prodal. Nicméně v současnosti neexistují žádné informace naznačující, že Real plánuje jejich prodej, všechny dostupné zprávy hovoří o výstavbě technologického hubu.
Kdo bude projekt realizovat?
Zatím není jasné, kdo přesně bude projekt realizovat, jaké budou investiční náklady klubu (může jej zadat třetí straně) ani jaké příjmy může očekávat. Dnes klub z těchto pozemků nemá žádné finanční výhody, protože se na nich nic neděje.
Podle prvních analýz by Real Madrid mohl investovat do výstavby technologického hubu, který by přilákal velké technologické firmy hledající inovace. Klub by jim poskytl podmínky pro spolupráci a rozvoj, přičemž by získával příjmy z pronájmu, patentových práv nebo dokonce podílů v nových projektech. To jsou však zatím jen spekulace, podobné modely využívají sportovní organizace v USA, například NFL nebo Dallas Cowboys.
V posledních třech letech Real Madrid veřejně informoval o setkáních svých představitelů s šéfy Apple, Microsoftu a Amazonu. Spekuluje se, že tato jednání mohla souviset s nyní realizovaným projektem.
Klub na projektu intenzivně pracuje již 1,5 roku a očekává významné příjmy. Florentino Pérez je do něj silně zapojen, jedním z jeho hlavních cílů před odchodem do důchodu je maximalizace ziskovosti klubového majetku, aby zajistil jeho stabilitu na další desetiletí.
Součástí Madrid Innovation District má být také výzkumný institut. Objevily se spekulace, že zde bude sídlit platforma Unify, která má vysílat zápasy Superligy.
Všechny tyto informace zatím zůstávají v rovině spekulací. Pokud Florentino Pérez neposkytne v nejbližších týdnech žádný rozhovor, další podrobnosti se pravděpodobně dozvíme na podzimním Valném shromáždění socios, tedy vlastníků klubu.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: realmadryt.pl