Co jsou a jak fungují obrazová práva fotbalistů v Realu Madrid?

Co jsou a jak fungují obrazová práva fotbalistů v Realu Madrid?
Bellingham, Mbappé a Vinícius

Jak přesně funguje rozdělování obrazových práv fotbalistů v Realu Madrid? Kdo může počítat s lepšími podmínkami a kdo má nárok na všechna svá obrazová práva? Odpovídá The Athletic.

Jedním z klíčových aspektů jednání Realu Madrid s Kylianem Mbappém jsou hráčova obrazová práva. Jaká přesně jsou? Jedná se o práva, která má hráč na používání své image na klubové úrovni, ale také na soukromé úrovni.

Smlouva hráče s klubem týkající se obrazových práv definuje nejen rozdělení marketingových zisků, ale také pravidla pro používání hráčovy image, například jaké kampaně nebo sponzory může hráč propagovat.

50:50

V Realu Madrid se klub standardně dělí o svá práva na image s fotbalistou v poměru 50:50, což znamená, že obě strany oceňují, jak si navzájem zvyšují svůj potenciál. Pokud hráč po přestupu do klubu podepíše jakoukoli novou sponzorskou smlouvu, musí polovinu svých příjmů vrátit klubu.

V případě smluv uzavřených před příchodem do Realu Madrid zůstává hráči celá částka. Dříve se uvádělo, že pokud se podmínky staré smlouvy obnoví, klub získá určité procento práv z navýšené částky, přičemž starý základ smlouvy je ponechává zcela hráči.

Výjimka pro hvězdy

Ze sdílení těchto práv samozřejmě existují výjimky. Hvězdy v podobě Jude Bellinghama nebo Vinícia Júniora si při jednáních zajišťují výhodnější rozdělení obrazových práv. Stejně tomu bude i v případě Mbappého: většina médií uvádí rozdělení v poměru 80:20 ve prospěch fotbalisty.

Všichni jsou přesvědčeni, že Francouz toho může hodně dokázat na hřišti, ale i mimo něj, a jedním z jeho kroků, které ho mají připravit na přestup do Realu, bylo, že si v minulých dnech nechal opatřit své jméno a dres ochrannou známkou.

The Athletic jako kuriozitu dodává, že fotbalisté v posledním roce smlouvy mohou počítat se 100% právy na svou image. Jedná se o gesto královského klubu vůči těm nejvěrnějším hráčům, kteří v klubu zůstávají dlouhodobě. V současné době mezi ně patří například Toni Kroos nebo Luka Modrić. Obě legendy se o příjmy ze sponzorských smluv s klubem dělit nemusí.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: The Athletic

Přidat komentář

Související články

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?
Mužstvo

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?

Po vypadnutí Erlinga Haalanda z Ligy mistrů se skupina potenciálních favoritů na zisk Zlatého míče pro sezónu zužuje. V současné době je…
MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid
Mužstvo

MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid

Nacho je skutečnou legendou Realu Madrid. Od jeho debutu v prvním týmu uplynulo už 13 let a v minulé sezóně to vypadalo,…
Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny
Mužstvo

Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny

V závěrečné fázi sezóny, s jistou budoucností v klubu pro následující ročník, ukazuje italský trenér, že se při svém rozhodnutí drží pevně…
Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid
Mužstvo

Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid

Fabrizio Romano se vyjádřil ke zprávám ze Španělska. Podle jeho informací Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid. Arda…