Čísla dala opět za pravdu vedení klubu. Real Madrid má nejlepší obranu v La Lize

Čísla dala opět za pravdu vedení klubu. Real Madrid má nejlepší obranu v La Lize
Florentino Pérez a Carlo Ancelotti (zdroj: realmadrid.com)

Přetržení křížového vazu Davida Alaby (31) vyvolalo v Realu Madrid debatu. Rakouský středopolař se zranil 17. prosince a připojil se k Militaovi, který se v té době zotavoval ze stejného zranění a jehož návrat se očekával nejdříve na začátku března.

Vzhledem k tomu, že Rüdiger a Nacho byli jedinými volnými středními obránci, požádal Ancelotti klub o posílení této pozice veteránem nebo špičkovým mladým hráčem, aby mohl čelit náročnému programu týmu v prvním čtvrtletí roku 2024.

Správné rozhodnutí vedení

Klub však upřednostnil udržení vyrovnaných účtů a považoval pozici za dobře pokrytou (i s pomocí Tchouameniho), aby si vystačil do návratu Militaa. Čas a trenérovo vedení o přežití, navzdory vnější kritice, které toto rozhodnutí provázelo, opět ukázaly, že představenstvo mělo pravdu.

19 zápasů, které uplynuly mezi Alavésem (21. prosince, první den bez Alaby) a Athleticem (31. března, návrat Militaa), přineslo bilanci 14 výher, čtyř remíz a pouze jedné porážky.

Trenérský štáb na úrovni

Navíc se zdá, že defenzivní čísla jsou přinejmenším pozoruhodná, když vezmeme v úvahu nedostatek hráčů a chybějícího brankáře takového formátu, jakým je Courtois.

V 19 analyzovaných zápasech inkasoval Real Madrid 19 gólů, což je průměr horší než statistiky před Alabovým zraněním (16 inkasovaných gólů ve 23 zápasech), ale výrazně lepší než u přímých konkurentů v boji o La Ligu (Barça 23 gólů v 19 zápasech, Girona 24 v 19 zápasech, Atlético 21 v 19 zápasech).

To vypovídá o práci trenérského štábu a jeho schopnosti přizpůsobit se prakticky jakýmkoli okolnostem.

Kromě občasných chyb Nacha si dvojice kapitán a Rüdiger zachovala pevnost, která je pro tento madridský tým charakteristická. Když musel hrát Tchouameni (Lipsko, Alavés, Mallorca nebo Girona), také neselhal a růst Lunina, mimořádný výkon Carvajala a pevnost Mendyho pomohly zacelit díry. Dobré výkony podávají i hráči „B týmu“, jako jsou Lucas Vázquez a Fran García.

Žádosti a odmítnutí

Ancelottiho návrh prohledat před Vánoci trh se středními obránci nebyl zdaleka jediným neúspěšným návrhem trenéra. V létě vytrvale požadoval podpis Harryho Kanea nebo „devítky“ podobného profilu… a nakonec přišel pouze zapůjčený Joselu. Další rozhodnutí, které statistiky potvrzují jako správné: Madrid je nejlepším střelcem La Ligy (66).

V prosinci trenér požadoval angažování obránce, který by nabídl okamžitou výkonnost a záruky, že bude od prvního dne bojovat o místo v jedenáctce. Za zavřenými dveřmi se k tomu zjevně vyjadřoval jasněji než při svých vystoupeních před médii, v nichž se omezoval na nesmělé pootevření dveří: „Uvidíme, jestli se s tím dá něco dělat…“.

Carletto, vědom si programu, který Los Blancos na začátku roku čekal, se tehdy domníval, že by Madrid neměl riskovat přežití tolika týdnů pouze se dvěma čistokrevnými stopery na tak citlivé pozici. Měl pravdu, když o to požádal, a klub měl pravdu, když mu nevyhověl. Nikdo nepřišel a data hovoří za vše: Bílý balet je týmem s nejmenším počtem inkasovaných gólů v La Lize (20).

Ve znamení úspor

Sportovní vedení často tvrdí, že je nutné hodně utahovat opasky, aby se dodržovala ekonomická strategie úspor při podpisech, vypracovaná v posledních letech se záměrem vyřešit bez problémů podpis Mbappého.

Zároveň se klub chtěl vyhnul dopadům COVID-19 na své finance bez tolika komplikací, které potkaly ostatní kluby. „Jak všichni víte, sezóny 19/20 a 20/21 byly poznamenány vlivem pandemie a sezóna 21/22 byla také výrazně ovlivněna. V tomto nepříznivém scénáři se nadále soustředíme na omezení nákladů,“ přiznal Florentino na listopadovém shromáždění.

Čísla jsou však ohromující (v sezóně 22/23 klub vydělal 843 milionů eur, což je o 16 % více než v předchozím období) a nyní se Madrid chystá představit zrekonstruovanou verzi stadionu Santiago Bernabéu, který bude nervovým centrem města a znásobí zisky, a pyšní se záviděníhodným týmem, který odpočítává měsíce, kdy přivítá Mbappého a možná i Alphonsa Daviese.

Skvělé finanční zdraví, kterému se Los Blancos těší, jim umožní uvolnit místo pro galactico, jako je Kylian, aniž by se museli bez někoho obejít (Vinícius nebo Rodrygo jsou považováni za nedotknutelné) nebo prodávat, aby ulevili účtům. Je to výsledek „nulové politiky“, která se občas střetává s logickými přáními trenéra… ale kterou chválí i nepřátelé jako Tebas.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo
Mužstvo

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo

Díky třem vstřeleným gólům v úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City se Los Blancos dostali na 101 vstřelených gólů v rámci…
Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu
Mužstvo

Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu

Fede Valverde byl v úterním utkání skutečným lídrem Realu Madrid. Uruguayec sice na rukou neměl kapitánskou pásku, ale do střetnutí vložil…
Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče
Mužstvo

Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče

Jude Bellingham se za velice krátkou dobu stal jedním z lídrů Realu Madrid. Svými výkony ve druhé polovině roku 2023 překvapil…
COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce
Mužstvo

COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce

Carlo Ancelotti chce otestovat Édera Militaa od první minuty v sobotním utkání proti Mallorce. Uvažuje totiž, že by Brazilce, který se…