BŘITVA: Laporta plácá, aby zahladil průšvihy Barcelony. Real si to konečně nenechal líbit

BŘITVA: Laporta plácá, aby zahladil průšvihy Barcelony. Real si to konečně nenechal líbit
Břitva, 4. díl

V La Lize vede Barcelona tabulku o 11 bodů a míří k titulu, v zákulisí se ale klub plácá v obřích problémech kvůli vážným obviněním z dlouholeté korupce. Plácá také šéf Katalánců Joan Laporta. A navíc si vzal do pusy i Real Madrid.

Právě čteš 4. díl rubriky Břitva, ve které komentuji aktuální události bez servítek. A velmi subjektivně.

Laportova kouřová clona

Prezident Barcelony Joan Laporta svolal na pondělí 17. dubna velkou tiskovou konferenci k aktuálně živé kauze ohledně údajného uplácení vysoce postaveného představitele komise rozhodčích. To mělo trvat dokonce mnoho let.

Kdo čekal nějaké vysvětlení, byl ovšem extrémně naivní. Funkcionář Barcelony se jen pokusil vypustit klasickou kouřovou clonu. Laporta mluvil hodně a dlouze, ale fakta na vlastní obhajobu nepředložil prakticky žádná.

Ano, šéf katalánského klubu sice mával několika papíry a cédéčky s údajnými reporty, jenže stále chybí vysvětlení, proč za něco takového platila Barcelona naprosto neodpovídající částky. A to není všechno.

Laporta v jednu chvíli tvrdil, že šlo o velmi cenné poznatky. Na otázku, proč ovšem někteří trenéři a hráči reporty vůbec nedostávali, odpovídá, že vyhodnotili, že nebyly podstatné. To aby se v tom prase vyznalo, že?

Hra o PR

Je naprosto jasné, o co tady Joan Laporta hraje. O PR Barcelony. O nic jiného na podobných tiskových konferencích nejde. Ta hlavní „bitva“ totiž proběhne u soudu. A odhadovat její výsledek je prakticky nemožné.

Jak známo, u soudu totiž nejde primárně o to, co se stalo, nýbrž o to, co dokáže žalobce věrohodně prokázat. Ne vždy se vina rovná trestu. To ale nechme na nestranné španělské justici.

Joan Laporta a Xavi (zdroj: instagram.com)

Důležité je jasně pojmenovat, že Laporta na tiskové konferenci prostě jen plácal v zájmu zlepšení obrazu svého klubu. Barcelona je podle něj čistá jako lilie a jde pouze o kampaň proti ní. Zdravíme do Průhonic, pane Babiši.

Prostě účelovka, že? Všichni se spikli a nejspíš si nehorázné sumy na účtu bývalého viceprezidenta komise rozhodčích vymysleli… Ne, Barcelona se prostě v celé kauze zmítá a argumenty přebíjí sama sebe. V čele s Laportou.

Kdyby byla přece Barcelona skutečně nevinná, měl by Laporta zapotřebí podobné kouřové clony a útoky na všechny strany? Nebylo by jednodušší předložit jasná fakta a důkazy? Odpovědět si může každý sám…

Útok na Real Madrid

Vrcholem všeho byl podlý Laportův útok na Real Madrid, jenž označil za režimní klub, kterému bylo vždy nadržováno. Tím ovšem již překročil linii, kterou byl ochoten Bílý balet tolerovat. Klub z hlavního města přešel do protiútoku.

Real zveřejnil video, dle kterého je jasné, že Barcelona byla režimem generála Franca také značně protěžována. Celé téma je mnohem složitější a širší. Jako viníka nelze označit pouze jeden klub, jak se snažil Laporta.

Stačí si přečíst například knížku Láska a nenávist v La Lize od Sida Lowa, kde mimo jiné tohle téma podrobně rozebírá v několika kapitolách. Laporta buď historii nezná, nebo si ji spíše překrucuje k obrazu svému…

Úryvek z knihy Láska a nenávist v La Lize, autor Sid Lowe

Tak jako tak je skvělé, že Real Madrid konečně po několika podlých útocích ze strany Barcelony a především jejího prezidenta zareagoval. Snad je konec kamarádíčkování se kvůli Super lize. Tohle si Los Blancos nesmí nechat líbit.

Barcelona se topí v obřím korupčním skandálu, který poškozuje celý španělský fotbal. Jakékoliv útoky na ostatní kluby jsou nyní pouze snahou odvrátit pozornost od sebe sama. To je důležité si připomenout.

Joan Laporta se na pondělní tiskové konferenci pouze a jen ztrapnil.

Podvinhova BŘITVA

Břitva je nová pravidelná rubrika portálu BilyBalet.cz. Šéfredaktor Podvinho v ní bez servítek komentuje vybrané události nejen okolo Realu Madrid. A zajímají ho také vaše názory – dejte nám je vědět v komentářích.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


5 Komentářů

 • Avatar

  Špinavec jeden zasran*j, co si nás bere vůbec do té špinavé huby:face_with_symbols_over_mouth:

  3
  5
 • Avatar

  Tieto táraniny od Laporta sú typické pre správanie sa politikov, potentátov a iné podobné persóny – hádzať špinu na všetkých okolo bez štipky hanby, sebauvedomenia a pokory…
  čo som sa ja dočítal k predmetnej kauze…
  bol to práve Laporta, ktorý na konci svojho prezidentského obdobia v FC Barca v roku 2010 zintenzívnil spoluprácu s Negreira a navýšil platby za jeho služby až o 100%
  KPMG ako audítor na tieto skutočnosti klub upozorňovala…
  S. Rossel pokračoval v spolupráci s Negreira podobne ako Bartomeu – až do doby – keď im „vyschol“ budget na takéto aktivity…
  celá éra spolupráce trvala 18 rokov/!/
  je logické, že Laporta pozná celú genézu spolupráce aj jej „požitky“ pre klub FC Barca – preto zrejme pokojne nespáva…

  6
  2
 • Avatar

  Ta reakce Realu byla skvělá a přitom na úrovni. Takhle udělat z Laporty totálního lháře a křiváka a bez nějakých nadávek a hospodských způsobů, jak jsme nedávno řešili v jiné kauze… Tuhle dávnou historii spousta lidí vůbec nezná a nezjišťuje a Real to najednou demaskoval jako dlouholetou MEGALEŽ Barcelony. Ta Farse se potápí do naprostého zatuchlého bahna.

  Kecy o hodnotých datech si může křivák Laporta zkoušet v cirkusové sektě. Je to JASNÝ STŘET ZÁJMU a tedy jasná KORUPCE

  A je šumafuk, kdo co přesně ovlivňoval. Žádný klub nemůže ani náznakem platit nějaké „služby“ rozhodčích, ať už jsou jakékoliv, jinak ligová soutěž ztrácí důvěryhodnost a smysl. A jestli to nějaká ovce zkouší omlouvat, jak je to křišťálově čisté – asi jako kdysi Standa Gross nebo jako Kalouskovy padáky z korupce na českém ministerstvu obrany – tak je to fanatik nebo naivní blb, tečka. Páč jinak by si každý klub zavedl placení rozhodčích přes různé firmičky a celá liga by se předháněla v tom, kdo dá víc a jakýma kecama to zdůvodní, že jenom zjišťovali nasazení sudích, kdo má rád to a ono, který rozhodčí se jak vyspal, kdo má rád po zápase basu piv a komu stačí dárková igelitka a podobné bláboly. Vznikl by naprostý absurdistán. A že to Laporta zkoušel klasickou taktikou zamaskovat bláboly o Realu, je něco jako křik JSME VINNI, JSME ZKORUMPOVANÝ ODPAD. Není co dodat.

  5
  5
  • Avatar

   Na mě to zatím působí jakože si kupovali reporty o rozhodčích, což snad zakázané není. Pak mohli lépe analyzovat např. zda jim rozhodčí pískne penaltu po letmém kontaktu či nikoliv. Pokud se jim prokáže, že za peníze ovlivňovali výběr rozhodčích do zápasů, tak budiž, ale zatím to vypadá, že vyváznou bez postihu. Samozřejmě nevím nic víc než z článků na internetu a tam toho zatím moc není popsáno.

   0
   0
   • Avatar

    Tak to pravda zjevně není, je to jen pohádka pro cirkusový tábor. Kdyby to byla pravda, tak by to dostávali především trenéři a to se provalilo, že nedostávali. Navíc by to mohl Laporta jasně vysvětlit a nějak dokázat. A to neudělal, místo toho nasadil klasickou taktiku. Takže se tomu věřit nedá.

    0
    3

Přidat komentář

Související články

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf
Podcasty BilyBalet.cz

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf

Je to tady, EURO 2024 startuje! Ve 32. dílu podcastu Golazo jsme se proto zaměřili na španělskou reprezentaci. Jaká překvapení…
KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat
Komentáře

KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat

Joaquín Maroto je novinář deníku AS, který se může pochlubit přímou linkou k Florentinu Pérezovi. Maroto je bývalý ředitel komunikace…
SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely
Exkluzivně

SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely

Vyvrcholení klubové sezony 2023/2024 se blíží. V sobotu se proti sobě ve Wembley postaví Real Madrid a Borussia Dortmund ve…
Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…