Bellingham staví Mourinha před nové dilema
- Mužstvo
- dnes 14:33
- 0 Komentářů
- Laša
Jude Bellingham na světovém šampionátu znovu ukázal svou nejlepší verzi — tu, kterou předvádí, když hraje blízko soupeřovy branky. Cadena SER se proto zamýšlí, zda by José Mourinho neměl v Realu Madrid znovu využít Angličana na pozici ofenzivního záložníka.
Jude Bellingham byl jedním z klíčových tahounů anglického triumfu nad Mexikem v osmifinále světového šampionátu. Záložník Realu Madrid během pouhých 98 sekund dvakrát rozvlnil síť, neúnavně pracoval i směrem dozadu a potřetí na turnaji si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Po pěti startech má na kontě čtyři góly a jednu asistenci — bilance, která potvrzuje jeho dominanci na letošním mistrovství.
U Bellinghama nejsou klíčové jen samotné statistiky, ale i pozice, z níž je vytváří. Thomas Tuchel ho staví vysoko, blízko Harryho Kanea, a dává mu volnost pravidelně nabíhat do pokutového území. Angličan nemusí být u každého založení akce ani po celý zápas řídit hru z hloubi pole. Může se soustředit na to, co umí nejlépe: využívání volných prostorů, agresivní náběhy do vápna a přesné zakončení.
Cadena SER připomíná, že podobnou roli plnil Bellingham už ve své první sezóně v Realu Madrid. Tu zakončil s 23 góly a 13 asistencemi — a mnoho jeho tref mělo zásadní význam v boji o titul v La Lize i v Lize mistrů. Později ho Carlo Ancelotti stáhl hlouběji a po příchodu Kyliana Mbappého dostal Angličan ještě více úkolů ve středu pole.
José Mari Bakero nemá pochyb: výkony na světovém šampionátu jasně ukazují, kde se Bellingham cítí nejlépe.
„Je to je hráč, který se rád jednou za čas zapojí do rozehrávky, ale především ho to táhne k zakončování akcí,“ prohlásil bývalý fotbalista v programu Carrusel Deportivo.
Podle Bruna Alemanyho má José Mourinho dvě základní možnosti. První variantou je rozestavení 4‑2‑3‑1 s Bellinghamem operujícím přímo za útočníkem. Druhou možností je systém 4‑4‑2, v němž by Angličan formálně obsadil levou stranu, ale dostal by velkou volnost ke stahování se do středu a k agresivním náběhům do pokutového území.
První varianta přesně zapadá do informací, které dříve přinesl The Athletic. Mario Cortegana uváděl, že José Mourinho chce nový Real postavit právě na rozestavení 4‑2‑3‑1 a že kádr bude upraven tak, aby tento koncept podpořil. Mistrovství světa tedy nemusí Portugalci měnit plány — může mu jen nabídnout jasného kandidáta pro klíčovou roli v tomto systému.
Jak jsme psali na portálu, problémem Bellinghama není nedostatek kvality, ale přetížení úkoly. Jeho všestrannost svádí trenéry k tomu, aby jím neustále zalepovali další a další mezery — jednou ve středu pole, podruhé na levé straně, potřetí v útoku. Výsledkem je hráč, který na hřišti dělá téměř všechno, ale stále méně se dostává k tomu, v čem je opravdu výjimečný.
Bellingham není klasická „desítka“, která trpělivě čeká mezi liniemi. Není ani typem záložníka, jenž by měl po celý zápas diktovat tempo z hloubi pole. Nejnebezpečnější je tehdy, když se může pohybovat mezi druhou linií a útokem, rozbíhat se s míčem směrem k brance a nabíhat do pokutového území z pozic, které obránci ne vždy dokážou kontrolovat.
Mourinho nemusí Bellinghama svazovat jedním sektorem hřiště, ale měl by z něj sejmout část odpovědnosti za budování hry. Pokud mu za zády zajistí stabilní dvojici ve středu pole a umožní mu častěji objevovat se v zakončení, může znovu získat hráče, který v první sezóně v Madridu pravidelně rozhodoval nejdůležitější zápasy.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: Cadena SER