ANALÝZA: Vysoký presink Realu proti Bilbau příliš nefungoval. Přijde proti Sociedadu změna?

ANALÝZA: Vysoký presink Realu proti Bilbau příliš nefungoval. Přijde proti Sociedadu změna?

Připravil jsem si pro vás pár poznatků ze zápasu proti Bilbau. Neanalyzuji v článku celé utkání, ale pouze jeden aspekt hry, který Bílému baletu příliš nevycházel.

Pojďme tedy začít 22. minutou. 

Vysoký presink Realu Madrid, který v zápase bohužel nefungoval. Kroos presoval jako druhý útočník pravého stopera Bilbaa. Nyní je už ale míč u levého stopera, ke kterému se stahuje Benzema. Stoper tedy už nemá možnost nahrávat zpět na pravého stopera, jelikož tento prostor kryje právě Benzema. Asensio se stahuje k bekovi, Modrič pak k cdmku. Teď ovšem přichází chyba.

Zde můžeme vidět, že Benzema kryje prostor pro zpětnou nahrávku levého stoperta na pravého, v tento moment už by se měl Kroos stahovat k druhému cmku Bilbaa. Navíc si mezi obrovskou mezeru mezi liniemi sbíhá velmi chytře další hráč Bilbaa (Muniain), na kterého jde přihrávka. S ním se tedy při takto vysokém presinku musí vytáhnout důrazně Casemiro, aby hráč neměl prostor nic s míčem udělat a musel se vracet směrem dozadu. Jenže… 

Casemiro nikde. Hrozně daleko a najednou je první linie Realu Madrid absolutně jednoduše překonána. Kroos samozřejmě není záložník, jak Kante, Fred apod.. tudíž nestačí natáhnout cmko a nyní je to situace 5v5, což není pro obranu Bílého baletu vůbec dobře. Další důležitá věc, kterou chci podotknout je, že prostě Kroos a Modrič nejsou cmka, který se vám rychle vrátí zpět. Modrič už je na to opravdu starý + hraje neskutečně moc utkání a únava je znát. Kroos pak nikdy nebyl rychlostně vybavený a pokud se presink takto jednoduše překoná, je problém.

Akce nakonec končí nákopem na Williamse, který se dostává i s trochou štěstí do zakončení. Militao na poslední chvíli míč blokuje, ale bylo to opravdu o prsa. Obrovská šance Bilbaa s jednoduchým přechodem do útoku. 

Zde ještě můžeme vidět konec akce z jiného úhlu. Střední záloha Realu Madrid stále nikde.. 

Netrvalo to ani moc dlouho a máme tu opět velmi podobnou situaci. 

Opět vysoké postavení Kroose s Modričem, kteří si hlídají cmka Bilbaa. Jenže znovu přichází přihrávka od stopera mezi linie, kam si opět sbíhá Muniaín.

Toho tentokrát jak můžete vidět dostoupil Lucas, Muniaín tak z první vrátil na cmko, které ale měl mít Modrič. To se nestalo a je zde spousta prostoru na pravé straně, kde v presinku lehce zaváhá Vinícius, který se nestačí stáhnout. Jelikož jsou na pravé straně Bilbaa dva volní hráči, tak musí Mendy zůstat stažený, aby vysoko nepropadl.

A jsme u toho znovu, opět je překonána první linie Madridu, oba střední záložníci se tak musí rychle vracet do nebezpečných prostoru před branou. + Lucas se musí stáhnout od Muniaina zpět na svoji pozici pravého beka.

Střední záloha Realu se nestihne stáhnout, před vápnem tak je úplně volný Muniain, kterého musel vypustit Lucas, aby byl včas na zadní tyči, kam nabíhal právě Garcia. Hráč basků na pravé straně naštěstí nevyřešil situaci dobře a nakonec z toho nebezpečí pro Real nebylo, ovšem stačilo lepší řešení a mohl z toho být další gól. Dobrou práci zde odvedl Mendy, který skvěle dostoupil hráče a neumožnil mu tak centr na zadní týč.

Ve druhém poločase takovéto chyby nastaly také.

K hráči s míčem si sbíhá Benzema, nyní už je opět Kroos až zbytečně vysoko, přihrávka na cmko už přijít nemůže, jelikož je tam Benzema. Už by tedy měl mířit zpět do defenzivy. To stejné i Luka, který má za sebou dva hráče Bilbaa.

Míč letěl přibližně 3 sekundy a Luka zůstal stát. Williams svoji skvělou postavou dokázal sklepnout míč právě na Muniaina, který se opět skvěle dostal mezi linie. Na Casemira jsou momentálně 2 hráči Bilbaa, přitom už zde dávno mohl být nápomocný Luka. (Samozřejmě beru v potaz to, že hraje na jeho věk až příliš utkání v řadě a nápomocný do defenzivy už tak jednoduše není). Nicméně pokud vedeme 1:0, už je potřeba myslet na defenzívu a mohl tak přijít klidně již v 50. minutě na hřiště čerstvý Valverde.

Muniain nakonec hledá skvěle nabíhajícího Garciu, kterého naštěstí na poslední chvíli stihne Casemiro, který tak zachránil gól. Btw všimněte si, že ani teď nevidíme Luku na fotce, jelikož se zapomněl těsně před půlkou. 

Záchraná brzda v podání Casemira. 

No a pojďme ještě na jeden příklad

Pravý bek Bilbaa dostává dlouhý centr od levého stopera. Jak Kroos, tak Modrič jsou opět vysoko, kde si hlídají cmka soupeře. Nicméně Vinícius pozdě dostupuje pravého beka, který tak má šanci procpat míč do meziprostoru na úplně volného Garciu. Opět jednoduše překonaná první linie Realu a pomale se přesouvající Casemiro.

Hráči Bilbaa začnou skvěle rotovat, Muniain si odskočí od Mendyho do větší hloubky, kam dostane přihrávku od Garcii z meziprostoru. Ten pokračuje v pohybu, aby navázal Alabu, který ho v meziprostoru dostupoval. Tím se otevře krásný prostor pro náběh Williamse. Muniain to vidí a hned tam vysílá přesnou přihrávku. Casemiro jakoby v této situaci ani nebyl, jeho poziční hra zde byla velmi špatná.

Williams poté co se k němu stáhne Alaba hledá na pravé straně momentálně úplně volného Garciu a nyní opět sledujte Modriče. Luka absolutně nenaváže střední cmko Bilbaa, které okamžitě startuje do nebezpečných prostorů před bránou.

Kroos nikde, Modrič nikde, na Lucase se momentálně řítí dvě zbraně Bilbaa. Garcia má spoustu času na přesnou nahrávku, která také přijde.

A nyní se podívejte na rozdíl dvou označených hráčů. Luky Modriče a středního záložníka Bilbaa, který zakončuje. Situaci neštěstí skvělým skluzem zachraňuje Lucas, ale tohle byla další tutovka basků, která vznikla jen ze špatného presinku a z toho, že se prostě unavený Modrič už nestíhal vracet.

Abyste mi ještě hned nenadávali za to, že jsem tu trochu nakládal na Modriče (ikdyž spíše to bylo mířeno na celkovou až moc riskantní taktiku bez míče), tak směrem dopředu, když měl Real míč na svých kopačkách, tak byl Luka skvělý, stejně jako Kroos. Hlavně při build-upu, jsou oba dva nesmírně platnými hráči, ale o tom kdyžtak jindy. Své chyby udělal směrem dozadu také Casemiro, ovšem ten to měl velmi těžké, když byl před obranou sám a hráči Bilbaa si skvěle hledají prostory mezi liniemi + několikrát zase na druhou stranu Real podržel.

Nicméně, toto je také velká výstraha pro Carla, který by neměl Luku takhle moc přetěžovat a za stavu, kdy už potřebujeme být pevní v defenzívě by měl na hřiště poslat Valverde nebo Camavingu, což nakonec také udělal. I proto se pak Bílý balet stáhl více do hlubokého 4-4-2 bloku a zápas i díky skvělému Thibautovi dokázal zvítězit. Tenhle článek byl primárně zaměřený jen na tento aspekt hry, kterého jsem si všiml, pokud bude zájem a čas, mohu s tím pokračovat i v dalším kláních. 

Hawk, vlastním jménem Ota, fandí Realu od roku 2009. Důvodem byl především Iker Casillas, jeho obrovský vzor. Rád řeší fotbal více do hloubky. Má rád fotbalové statistiky, vyzná se v taktice a zároveň spravuje instagramový účet webu. Momentálně pracuje v Livesportu, kde má na starost mimo jiné i reporty zápasů. Kromě Realu tak podrobně sleduje všechny nejlepší ligy.


20 Komentářů

Přidat komentář

Související články

SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely
Podcasty BilyBalet.cz

SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely

Vyvrcholení klubové sezony 2023/2024 se blíží. V sobotu se proti sobě ve Wembley postaví Real Madrid a Borussia Dortmund ve…
Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Exkluzivně

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Exkluzivně

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Podcasty BilyBalet.cz

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…