ANALÝZA: Přínos Luky Modriće pod Ancelottim. Klesá Chorvatovi výkonnost?

  ANALÝZA: Přínos Luky Modriće pod Ancelottim. Klesá Chorvatovi výkonnost?

  Luka Modrić je v této sezoně často probíraným hráčem. Zdaleka ne jediným, ale to nemění nic na podstatě diskuzí, zda má Chorvat stále dostatečný přínos pro tým. Mnozí o tom pochybují. Co ukazuje analýza portálu BilyBalet.cz?

  Na úvod je potřeba říct, že v této sezoně zatím Luka Modrić nastoupil do pěti zápasů a odehrál celkem 369 minut. Udržet kvalitní výkonnost v delším časovém horizontu je samozřejmě náročnější. Přesto nám čísla mnohé ukazují.

  Pojďme se společně podívat na klíčové Modrićovy atributy z minulé sezony, kdy patřil k nezpochybnitelným oporám pod vedením Zinedina Zidana, a aktuálního ročníku pod Carlem Ancelottim. Aby bylo porovnání fér, operujeme se statistickým údajem průměru na 90 minut.

  Aktivita v ofenzivě

  Přestože je mu už 36 let, Luka Modrić je zvyklý na hřišti být vždy ve středu dění. Na tom se nic nemění ani v této sezoně. Průměrný počet doteků na 90 minut má dokonce Chorvat vyšší než v minulé sezoně. Za zápas zaznamená v průměru 92,5 doteků s míčem, v předešlém ročníku to bylo 88,7 doteků.

  Kde zatím Modrić trochu ubral, je kolonka střel a vytváření šancí. V sezoně 2020/2021 vytvářel průměrně 1,7 šance za 90 minut a dostal se k 1 střelec. V této sezoně je to 1,3 za 90 minut a 0,3 střel. Na druhou stranu je Modrić mnohem přesnější – všechny jeho dosavadní střely trefily branku soupeře.

  Vylepšit pak Chorvat dokázal čísla ohledně přihrávek. V aktuálním ročníku má více celkových přihrávek i úspěšných přihrávek. Navíc snížil procento nepřesných pasů. Jen dlouhé míče se mu v minulé sezoně dařily o trochu více.

  Vybojované a ztracené míče

  Mírné zhoršení zaznamenal Modrić ve statistice získaných a ztracených míčů. Opravdu se ale bavíme o minimální statistické odchylce. Zatímco v minulé sezoně vybojoval v průměru 6,1 míčů a ztratil 14,1 míčů, v té aktuální je to 5,7 vybojovaných míčů a 14,2 ztracených. V tomto směru hodně vyrovnané.

  Naopak v soubojích na trávníku je chorvatský záložník lepší než v minulém ročníku. To neplatí například u přerušených akcí soupeře. Jinak i defenzivní ukazatele nenaznačují žádné zásadní zhoršení.

  Ne, Luka Modrić určitě není na odpis. Pokud se někomu zdá, že na hřišti působí unavenějším dojmem, statistika tento pohled nepotvrzuje. Klíčové samozřejmě je, jak hraje celý tým, jehož je Modrić součástí. Sám Chorvat ale určitě má na to, aby byl nadále jeho oporou.

  Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


  Zdroj: squawka.com

  9 Komentářů

  Přidat komentář

  Související články

  Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život
  Podcasty BilyBalet.cz

  Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život

  Obsah podcastu 00:01 – 12:20 | Úvod a zajímavé aktuality uplynulého týdne + pikantnost týdne 12:21 – 30:53 | Madrid…
  STATISTIKY podzimu Realu: Kdo nejčastěji střílel, fauloval či získával míče?
  Exkluzivně

  STATISTIKY podzimu Realu: Kdo nejčastěji střílel, fauloval či získával míče?

  Fotbalisté Realu Madrid se již začali připravovat na další náročnou část sezony, my se ale ještě vrátíme k odehranému podzimu.…
  ZNÁMKY pro hráče Realu za podzim: Čtyři jedničkáři a minimum zklamání
  Analýzy a rozbory

  ZNÁMKY pro hráče Realu za podzim: Čtyři jedničkáři a minimum zklamání

  Konec roku tradičně nabízí prostor pro ohlédnutí. V tomto článku se proto podíváme na podzimní část sezony Realu Madrid v…
  Real Madrid a nový stoper: Koho má na radaru a kdo by mohl v lednu přijít?
  Analýzy a rozbory

  Real Madrid a nový stoper: Koho má na radaru a kdo by mohl v lednu přijít?

  Jakmile se potvrdilo vážné zranění Davida Alaby, spekulace o nové lednové posile Realu Madrid se naplno rozjely. Aby ne, vždyť…