ANALÝZA: „Houba“ Bellingham řádí ve vápně soupeřů. Angličan přináší, co Realu chybělo

ANALÝZA: „Houba“ Bellingham řádí ve vápně soupeřů. Angličan přináší, co Realu chybělo
Jude Bellingham slaví gól (zdroj: realmadrid.com)

Jen těžko si mohl představit lepší vstup do nového angažmá. Jude Bellingham nasázel v prvních dvou zápase za Real Madrid tři góly a přidal jednu asistenci. A nejdůležitější je, že nešlo o souhru okolností.

Nikdo na světě nepochyboval o tom, jaké kvality má Jude Bellingham. Ne nadarmo chtěly anglického záložníka i další velkokluby v čele s Manchestere City či Liverpoolem. Vyhrál ovšem Real Madrid.

Přesto panovaly mezi některými fanoušky Bílého baletu mírné rozpaky. Opět, nikdo si nedovolil zpochybňovat Bellinghamovy výkony. Často se ovšem zmiňovala neobvykle velká konkurence ve středu záložní řady Realu.

Opravdu potřebuje Real dalšího středopolaře? Nebude v záloze zbytečný přetlak? Neměl by klub vynaložené prostředky raději investovat do útočníka? Takové otázky padaly a byly zcela legitimní.

Od začátku jsem měl přesto jasno v tom (podcasty BilyBalet.cz mi budiž důkazem), že Real Madrid Jude Bellinghama potřebuje. Angličan totiž přinesl něco, co Los Blancos již dlouhé roky postrádali. A zatím to perfektně ukazuje.

Dravec, co se nebojí

Jude Bellingham totiž dokáže, dokonce je mu to zcela vlastní, podporovat útoky z druhé vlny. Jinými slovy se z pozice záložníka dostat až do vápna soupeře. A kvalitně zakončit. Pravou, levou, hlavou, co je zrovna potřeba.

Anglický talent není přímo vyhlášeným střelcem a i přes skvělý úvod v Realu Madrid bych zatím mírnil nadšení, jak bude nejlepším střelcem ligy. Ovšem jeho schopnosti ve finální fázi jsou skvělou zprávou pro Bílý balet.

Přestože měl Real v posledních veleúspěšných letech ve středu zálohy vždy obrovskou sílu, nikdo z hráčů nesplňoval to, co přinesl Bellingham. Borci jako Luka Modrić, Toni Kroos či Casemiro měli a mají samozřejmě zase jiné přednosti.

Ve chvíli, kdy ovšem Los Blancos nemají gólového zabijáka, jakými byli Cristiano Ronaldo nebo Karim Benzema, je potřeba rozložit střílení branek na více hráčů. O to víc je nutná přítomnost hráče, jakým je Jude Bellingham.

Anglický středopolař nemá problém se zapojit do kombinace či vyvést míč z vlastné poloviny. Zároveň si ale užívá náběhy do vápna soupeře. Jak dokázal i na půdě Almeríe, je dravcem, který se navíc nebojí tvrdých soubojů.

Volná pozice

Jak můžeme vidět níže na heat mapách od portálu WhoScored.com, Jude Bellingham má v ofenzivě od Carla Ancelottiho značně volnou roli. Není svázán konkrétním prostorem, i proto se soupeřům tak těžko brání. Nikde se nezdrží dlouho.

Zatímco Aurélien Tchouaméni, Toni Kroos i Fede Valverde si proti Almeríi primárně drželi své prostory, čímž vydatně vypomáhali rozehrávce, Bellingham po hřišti „létal“ z jedné strany na druhou. Hledal si uvolněná místa, aby zaútočil.

Heat mapy zálohy Realu Madrid v zápase proti Almeríi (zdroj: whoscored.com)

O tom, že Bellingham útočí ze druhé vlny opravdu pravidelně, hovoří i srovnání s Rodrygem a Viníciusem Júniorem, tedy se dvěma útočníky. Angličan se dostává do pokutového území minimálně stejně často, dokonce mnohdy častěji.

Heat mapy útočných hráčů Realu Madrid v zápase proti Almeríi (zdroj: whoscored.com)

Jde přitom o účinnou zbraň. Obráncům se náběhy z druhé vlny hůře brání, jako důkaz může posloužil Bellinghamův gól po nádherném pasu Toniho Kroose. Nejenže musíte absolvovat defenzivní souboj, ale ještě náběh zachytit.

Vše je navíc umocněno tím, že Real Madrid není dlouhodobě silný ve vzduchu. Odchodem Karima Benzemy v tomto směru ještě ztratil. Pokud se teď vyplatí na někoho centrovat, je to právě Bellingham, potažmo zatím střídající Joselu.

Klíčová spojka

Vzhledem k tomu, že se Jude Bellingham často dostává až do pozice nejvysunutějšího útočného hráče Realu, logicky se až tolik nezapojuje do výstavby hry. Ostatně, na toto řemeslo má Bílý balet ty nejpovolanější. V čele s Toni Kroosem.

Vidět to lze například na počtu doteků s míčem. Angličan se s ním potká méně často než kolegové ze zálohy. Proti Almeríi to bylo takto: Tchouaméni – 87 doteků, Kroos – 77, Valverde – 77, Bellingham – 59.

Bellingham určitě nebyl vypojený ze hry, snažil se ovšem zapojovat v prostorech blíže soupeřově brance. Tam je logicky „hustší provoz“, ale také větší šance přímo přispět k brance. Angličan plní roli klíčové spojky mezi zálohou a útokem.

Není divu, že po prvních dvou zápasech právě Bellingham vládne statistice střeleckých pokusů, v průměru za zápas zaznamená čtyři. Dobře si vede i v přípravě šancí, průměrně si zatím připsal dvě klíčové přihrávky na utkání.

Jako houba

Samozřejmě jde zatím pouze o start do nového angažmá a Jude Bellingham má před sebou spoustu výzev. Sám si je toho dobře vědom. „Jsem moc rád za vstřelené góly, ale vím, že se musím neustále zlepšovat,“ tvrdí.

„Cítím se jako houba. Mám kolem sebe úžasné hráče a snažím se nasávat vše, co mi řeknou. Učím se každý den. Level spoluhráčů je na strašně vysoké úrovni, a proto mohu i já hrát lépe,“ doplňuje Bellingham.

Fanoušci Realu Madrid teď musí doufat, že Jude Bellingham bude v nastaveném trendu pokračovat.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


Přidat komentář

Související články

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf
Exkluzivně

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf

Je to tady, EURO 2024 startuje! Ve 32. dílu podcastu Golazo jsme se proto zaměřili na španělskou reprezentaci. Jaká překvapení…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…