ANALÝZA: Co očekávat od Marca Asensia v roli záložníka? Víc, než bychom si mysleli

ANALÝZA: Co očekávat od Marca Asensia v roli záložníka? Víc, než bychom si mysleli

Návrat Carla Ancelottiho v této sezóně přinesl do Realu Madrid řadu změn, přičemž Ital změnil herní styl a taktiku klubu oproti tomu, jak Los Blancos dříve hráli pod Zinedinem Zidanem. Spolu s těmito taktickými změnami to vypadá, že je Ancelotti také otevřený vyzkoušet některé z hráčů Realu Madrid v rolích, ve kterých nebyli pod Zidanem využíváni.

Jedním z těchto hráčů je Marco Asensio. Nyní pětadvacetiletý Asensio nedosáhl vysoké úrovně svého talentů, který mu byl předpovězen po jeho průlomových sezónách 2016/2017 a 2017/2018 v Realu Madrid, kde ve všech soutěžích nastřílel 21 gólů a přidal 10 asistencí. Poté začala Asensiova forma klesat, a to jak kvůli zraněním, tak stylům koučování, které neodpovídaly jeho vlastnostem.

Marco strávil většinu své kariéry hraním na křídle ve formaci 4-3-3 na levé i pravé straně. Vzhledem k omezenému týmu, s nímž se potýká Ancelotti, na počátku sezóny 2021/2022, to vypadá, že Asensio by mohl být převeden z tradičního kreativního křídla na záložníka.

Ancelottiho problémy

Toto rozhodnutí Ancelottiho nevyplývá z přesvědčení, že přechod do středu pole bude pro Asensia nejlepší, ale z nutnosti přidání dalšího záložníka do týmu. Martin Ødegaard nedávno odešel do Arsenalu, Dani Ceballos je odsunut mimo hru se zlomeninou vazu kotníku a Toni Kroos je nedostupný do konce září s problémem třísel.

Luka Modrić, Fede Valverde a Isco tak zůstávají jedinými hráči, kteří mohou vhodně hrát v roli záložníka v Ancelottiho 4-3-3. V současné době je Luka Modrić také diskutabilní pro příštích pár zápasů (také problém třísel, ale méně vážný než Kroos), takže Fede Valverde, Isco, nově Cavaminga a hráči Castilly jsou jako jediní hráči schopni hrát ve středu pole.

David Alaba by také mohl hrát ve středu pole, protože má zkušenosti s touto pozicí z Bayernu Mnichov, ale s největší pravděpodobností zůstane na levé straně obrany, protože i Ferland Mendy je stále zraněný.

Vzhledem k tomu, že Ancelotti má v dohledné budoucnosti ve středu zálohy pouze tři schůdné možnosti, poznal, že ve svém současném týmu potřebuje najít jiného schopného záložníka. Asensio je hluboko v boji o místa na křídle (vlevo za Viníciusem a Hazardem, vpravo za Garethem a Rodrygem) a má zkušenosti s hraním v záloze i v útoku. Je tedy logické, že se na něj Ancelotti dívá, jako na možnost, kterou zaplní mezeru.

Co říkají čísla?

Od svého debutu v Espanyolu v roce 2015 odehrál Asensio 1066 minut (téměř dvanáct plných zápasů) v roli záložníka. Celkově Marco nasbíral 3 góly a 2 asistence během 36 zápasů, které odehrál jako záložník (většina jeho vystoupení byla na konci zápasů), což jsou nadprůměrné čísla na hráče v této roli.

Asensio by evidentně přinesl svou obvyklou kreativitu do záložní řady, ale co přesně by mohli Madridistas očekávat od Španěla, kdyby se Ancelotti rozhodl hrát s ním ve středu pole? V následujících odstavcích se to pokusíme zjistit, za požití dat z jeho předchozích her ve středu pole.

Marco jako záložník

Každý, kdo sleduje Real Madrid, ví, jak je Asensio technicky silný, pokud jde o jeho schopnosti driblingu a přihrávky (i když svou dominantní levou nohu příliš upřednostňuje). Marco rád dribluje přes obránce, ačkoli frekvence jeho přechodu přes hráče se s postupem sezón snížila. Za celou jeho kariéru hraní na křídle má průměrně 4,72 driblingů na zápas, což je blízko průměru kreativního křídla.

Během svého působení ve středu pole však jeho schopnost driblování tolik neklesá, protože v průměru má 4,39 pokusů o dribling v pozici záložníka. To je velmi vysoké číslo na hráče v této pozici, ale existují některé vnější faktory, které přispívají k této vysoké hodnotě.

Prvním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při hodnocení dat Asensia a jeho hry ve středu pole, je krátká doba, kterou tam hrál. Vzhledem k tomu, že většina Asensiových vystoupení na pozici „8“ byla z lavičky a hrál krátké zhruba desetiminutové úseky, nikdy se opravdu nedostal v této roli do pohodlného rytmu. Také je třeba vzít v úvahu, že většina jeho vystoupení přišla v závěrečných fázích zápasů a Marco tak hrál proti unavené obraně.

Další oblastí, která byla u Španěla hodnocena, byl počet doteků míče v pokutovém území soupeře. Asensio průměrně dosáhl 2,53 dotyků v pokutovém území soupeře za zápas, což je nepatrně více, než kolik v této roli zvládl Isco (2,42), a mnohem více než záložní trojice Modrić-Kroos-Casemiro, přičemž Modrić v každém zápase má průměrně jen jeden dotek v pokutovém území soupeře.

Lze s jistotou říci, že Asensio by se určitě podílel na útocích Realu Madrid ze středu hřiště a také na zakončování útoků.

Asensio má 1,86 střel na zápas z pozice středního záložníka (celkem 22), přičemž polovina jeho střel pochází z míst mimo pokutové území (přičemž většina těchto střel je z pravé poloviny hřiště). Mít záložníka, který je ochotný útočit na obránce ve vysokém tempu a střílí z dálky, je velkým přínosem pro každý tým.

Marcovi se v protiútoku daří a jeho schopnost přenášení míče v kombinaci s ochotou sám střílet může být pro Real Madrid velmi užitečná, zvlášť když Ancelotti upřednostňuje rychlý styl protiútoků.

Ačkoli Marcův dribling a střelecké schopnosti budou cenné, pokud bude využit ve středu hřiště, nejcennějším přínosem, který by Španěl mohl v roli „8“ přinést, je jeho rozsah.

Asensio vyniká přihrávkou míče a je zvláště dobrý ve vytváření šancí prostřednictvím přihrávek. Jeho schopnost křížného přenášení hry je jednou z jeho největších předností a je jedním z nejlepších v týmu Realu Madrid při hraní přes obranu soupeře.

Ať už hraje na levé nebo pravé straně trojice záložníků nebude mít problém vytvářet šance pro své spoluhráče. Pokud hraje na levé straně, bude schopen hrát křížné přihrávky levou nohou v široké oblasti hřiště, a pokud bude hrát na pravé straně, bude schopen doručit míč do pokutového území.

Asenso má průměr 2,62 pokusů o křížnou přihrávku na zápas z postu záložníka, což je daleko nad tím, co se obecně očekává od kreativního záložníka. Také uskutečnil z pozice záložníka 1,52 přihrávek, které vedly přímo ke střele a v průměru má 0,25 asistence za 90 odehraných minut.

Nedostatky

Jeden problém s Marcem hrajícím ve středu pole, který bude muset Ancelotti řešit, je Asensiova poziční hra, když je Realu Madrid v držení míče. Z jeho dosavadní hry je patrné, že většina Asensiových akcí (zejména v poslední třetině hřiště) se odehrává v široké oblasti hřiště.

Dalším problémem, který bude muset být vyřešen, je účast Asensia na přípravné hře Realu Madrid. I když je zde předpoklad, že další (zkušenější) záložníci ponesou více odpovědnosti za usnadnění výstavby hry Realu Madrid.

Proti Levante v nepřítomnosti Luky Modriće i Toniho Kroose se toto břemeno pokusil nést Isco. Isco je mnohem angažovanější, když hraje v záložní trojici, než je obvykle Asensio, přičemž bývalý hráč Malagy má v průměru 67,5 přihrávek na zápas ve srovnání s Asensiovými 44,16 (Isco má s touto rolí ale mnohem více zkušeností, když odehrál přes 6000 minut jako záložník).

Isco je také mnohem progresivnější nahrávač než Marco, protože se pokouší o 19,31 přihrávek vpřed na zápas (přičemž 9,71 z těchto přihrávek je z poslední třetiny hřiště), což převyšuje Asensiových 12,5 přihrávek vpřed a 6,75 přihrávek z poslední třetiny hřiště.

A co defenzíva?

Nakonec se je třeba podívat na potenciální defenzivní stránku hry Asensia v pozici záložníka. Přestože Marco není skvělý obránce (a nemá k tomu důvod, protože tradičně hraje na pozici, která nevyžaduje, abyste byli defenzivně zdatný), měl by být schopen zvládnout sám bránit soupeře, který se bude, doufejme, více zaměřovat na hlubokou obranu, než rychlé protiútoky.

Je zde také předpoklad, že Asensio hrající ve středu pole bude nastupovat z lavičky a již proti unavenému soupeři, který bude mít méně energie na vytváření útoků, než by měla na začátku zápasu.

Během několika málo vystoupení, která jsme viděli při jeho hře ve středu pole, byl jeho obranný příspěvek nadprůměrné. Marco se pokoušel o 5,57 obranných duelů na zápas, což je poměrně vysoký počet, a důkaz vysoké pracovní rychlosti v obraně.

Také se pokoušel o 2,36 duelů o volný míč na zápas (nazývaných také výzva padesát na padesát) z toho 2,2 končí zachycením míče a o 4,81 soubojů zpětného získání míče na zápas. Z tohoto je patrné, že by mohl být v defenzivě víc než schopný, hlavně pozdějších částech zápasů.

Resumé

Suma sumárum, hra Marca Asensia jako záložníka by mohlo být pro Carla Ancelottiho velmi výhodná, protože nabízí odlišný profil hráče než, které Real Madrid v současné době vlastní. Pokud Real Madrid hledá někoho, kdo by vyběhl do středu hřiště a zapojil se do hry v závěrečné třetině zápasu, Asensio by byl skvělou volbou.

I když rozhodně není v pozici, aby bojoval o místo v základní jedenáctce v roli záložníka, je pravděpodobné, že by mohl být velkým přínosem, kdyby na hřiště nastupoval v této roli z lavičky.

Doufejme, že Ancelotti dokáže dát všechny střípky skládačky dohromady a najít nejlepší místo pro Asensia, protože by bylo skvělé (a možná nezbytné pro úspěch sezóny Realu Madrid), aby Asensio opět vzkvétal.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: managingmadrid.com

16 Komentářů

 • Avatar

  Myslim si ze s Marcom to nebude tak slavne ako s Angelom. Di Maria bol agilnejsi a silnejsi v osobnych subojoch. Jedina pozicia na ktorej by nebol oslabenim je podhrot resp. stredny ofenzivny zaloznik. Ked sme chceli zaloznika mal ostat Odegaard a Marco mal ist za podobnu ciastku.

  0
  0
 • Avatar

  Nic predat aj pod cenu len zabera miesto mladym.

  0
  0
 • Avatar

  Úplně zbytečný chlap , bude zabírat místo jenom mladým , isco marco Mariano marcelo bale , příští léto pryč

  0
  0
 • Avatar

  Za mě v tuhle chvílí při odchodu Odegarda se mu uvolnilo místo a jako hráč na lavičku je víc než slušný , určitě v útoku na křídle nemá místo , ale při zdravotních problémech Kroose , Modriče a dalších svoje místo má v záloze a s článkem jinak souhlasím , za mě bych radši viděl Asensia ve středu zálohy jak Isca za mě je Asensio rychlejší , lepší defenzivní práce, též výborný driblink ,technika a výborná střela levou nohou a min na oživení hry je suprový , tudíž bych se nebál toho že příští rok prodat/pustit Ceballose,Isca a nechat si Asensia který je mladý(25) a stále může být platný , za mě křídlo mu nikdy moc nesedělo , ale za mě je pro něj výborný střed hřiště , takže 100% nesouhlasím s komentáři že je zbytečný , aktuálně v tuhle chvíli s tím nesouhlasím , Stále je mladý , furt toho může hodně nabídnout a rozhodně není už bez nápadu(kreativity),energie jak Isco kterému se povede 1/5 zápasu a to ještě proti slabšímu teamu . za mě je Isco ten zbytečný hráč např .

  0
  0
  • Avatar

   Jestli kvůli takovému hrači nedostane dostatek prostoru camavinga nebo valverde tak opravdu nechápu jak můžeš ho tu chtít a to neříkám ze příští léto můžou a možná dojdu dva zaloznici zadarmo

   0
   0
   • Avatar

    1.Camavinga,Valverde je jiný typ hráče/pozice jak Asensio ,=Asensio není čistý střední záložník , je pro primárně pravý záložník a aktuálně když nastoupí ve středu tak bude Útočný záložník a osobně si myslím že Anceloti nebude hrát 4231 , spíš 433 skrz nestabilní obranu , takže Asenio nebude hrát určitě základ ,a do 433 se nehodí takže zaprvé pochybuji že bude hrát v této formaci a za druhé nikdy nebude hrát více jak Camavinga a Valverde to mi můžeš věřit a psal jsem že je to hráč spíš jen jako žolík z lavičky na oživení směrem dopředu protože krom Kroose tam moc kreativních hráčů není a Asensio je další v pořadí v kreativitě , nad Iscem už jsem zlomil hůl
    A2. Neříkám že ho tu chci i příští rok , ale psal jsem v tuhle ćhvíli když odešel Odeggard tak je tu flek pro kreativnějších záložníka a když nebude hrát na křídle tak do zálohy sedí a na oživení je perfektní když to bude potřeba .-

    0
    0
  • Avatar

   Vyborny drbling??? Ako sorry ale zazil si hraca niekedy driblovat? Tento hype nedribloval uz 3 roky, strela uz neni co byvala, defenzivna praca no musim sa rozpamat kedy a na oziveni hry je suprovy? Pokial sa ti zda to, ze 20 minut posuva loptu tak si nenarocny fanda*lol*

   0
   0
 • Avatar

  nevím já jsem nikdy nebyl spokojený s jeho hrou do zadu .

  0
  0
 • Avatar

  No od tohto ,,wonderkida“ už čakám len že sa zbalí a pôjde kamsi do Salamancy hrať,,či dáme mu ešte šancu po 159.krát ??

  0
  0
 • Avatar

  Na každém postu je u mě až 3. nebo dokonce 4. v pořadí. Máme kvalitnější hráče a to i na hostování. A to píšu s vědomím, že jako střídájící hráč je za mě celkem ok. Do základu ale už fakt ne, ani na pohár.

  0
  0

Přidat komentář

Související články

Endrick: S Madridem napíšeme velkou historii
Mužstvo

Endrick: S Madridem napíšeme velkou historii

Endrick se zúčastnil akce pořádané značkou New Balance, s níž je spojován. Hovořil mimo jiné o Realu Madrid. „Tyhle boty…
KOMENTÁŘ: Potřebuje Real posílit, aby přežil v sedmi soutěžích? Ano, je třeba přivést stopera
Mužstvo

KOMENTÁŘ: Potřebuje Real posílit, aby přežil v sedmi soutěžích? Ano, je třeba přivést stopera

Pro Real Madrid to je, prozatím, vynikající letní přestupové okno. Především proto, že se mu po letech čekání konečně podařilo…
MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!
Mužstvo

MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!

Podle José Félixe Díaze z deníku MARCA je prodloužení smlouvy Francouze Mendyho blízko realitě. Zajištění situace levého obránce bylo jednou…
Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus
Mužstvo

Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus

Zájem o dresy Kyliana Mbappého je obrovský, ale zaplatí se Francouzův přestup, nebo dokonce jeho plat? Kylian Mbappé se již…