Álvaro Arbeloa vede nejnadějnější tým celé La Fábriky. Pro odchovance je víc než trenér

Álvaro Arbeloa vede nejnadějnější tým celé La Fábriky. Pro odchovance je víc než trenér
Álvaro Arbeola (zdroj: realmadrid.com)

Jaký klíč k úspěchu svého mládežnického týmu zvolil Álvaro Arbeloa? Co stojí za úspěchy jednoho z nejslibnějších týmů v La Fábrice? Hráči ročníku 2004 jsou víc než jen skupina diamantů, které je třeba vybrousit, je to tým, o kterém mluví celé Valdebebas.

Arbeloův tým je opravdová žíla fotbalového zlata. Jeho obrovských zdrojů si je vědom i trenér prvního týmu Carlo Ancelotti. „Hráči ročníku 2004 jsou skvělí a brzy se budou hodit prvnímu týmu,“ řekl italský trenér.

Generace hráčů, kterou Carletto hodnotí, má kořeny v A týmu Juvenilu, ale někteří její představitelé už otevřeli dveře do bran Castilly. Patří mezi ně: Mario Martín, Álvaro Rodríguez, Tobías, Nico Paz, Obrador a Edgar. První čtyři byli dokonce součástí kádru prvního týmu Los Blancos.

Tým rekordmanů

Juvenil A je tým sběratelů rekordů: neporažen ve všech soutěžích, historická součet gólů v první polovině ligové části (59 gólů v 15 zápasech), 104 vstřelených gólů ve 27 zápasech (77 v 19 ligových kolech, 23 gólů v 6 zápasech Youth League a 4 ve 2 pohárových zápasech).

Gonzalo García je navíc nejlepším střelcem této věkové kategorie se 17 góly v 16 zápasech (1,06 gólu na zápas) a Diego Piñeiro je brankářem s nejmenším počtem inkasovaných gólů (3 ve 13 duelech).

Postava Arbeloy

Jeho působení na lavičce ve Valdebebas bylo zatím velkolepé a obdivuhodná forma týmu jen utvrzuje jeho kariéru trenéra. Duch Centery mu pomáhá správně komunikovat s týmem na bojišti i mimo něj. Ostatně právě do A týmu Juvenilu přišel v 18 letech, kdy odstartoval své dobrodružství v bílém dresu.

Díky této zkušenosti lépe, než kdokoli jiný porozumí realitě odpovědnosti nebo tlaku, kterou mladí hráči zažívají v rozhodujících okamžicích své kariéry v tak skvělém klubu. Arbeloa jim dokonale rozumí. Je respektovaným vůdcem. „Doufám, že se pokusíte poučit ze zkušeností, které vám mohu předat, abyste překonali všechny zkoušky, které vás čekají, nejen nyní, ale i v budoucnu,“ cituje ho MARCA z rozhovoru pro Coachesvoice.com.

4-3-3 a vysoký presink

Arbeloa hraje stejně jako první tým, tedy v rozestavení 4-3-3. Jedná se o útočný systém zaměřený na vysoký presink po ztrátě míče, přizpůsobený týmu, který neustále hraje s plynovým pedálem sešlápnutým k podlaze. Explozivní mix: talentovaní hráči a velkolepá intenzita obrany. Tým má různé varianty, ale jasnou představu, hrát rychle a dopředu. Výsledkem je zábavný tým, který nekalkuluje.

Filozofie nastavená pro jednotu

Arbeloa pracuje na síle skupiny. Kromě strategie a systému je jeho filozofie založena na jednotě. Je cítit síla slova, která posiluje víru týmu. Jeho projevy v šatně a na sociálních sítích mají stmelovat kolektiv, motivovat a chválit.

„Skvělé týmy jsou ty, díky kterým se mimořádné věci zdají obyčejné.“ „Nikdy nesledujte vyšlapanou cestu, zavede vás tam, kam jiní už šli.“ „Všichni, kteří dosáhli velkých věcí, měli velký cíl, stanovili si cíl, který byl vznešený a někdy se zdálo nemožné ho dosáhnout.“ „Nikdy nepůjdete tak daleko, jako když víte, kam míříte.“ „Nejlepší tým světa. Dokážeme to,“ to jsou fráze, které jsou v šatně mottem. Sdělení, které jsou vodítkem pro správné chování.

Totální spojení

Arbeloa si váží všech znaků jednoty vyjádřených svými hráči uvnitř i vně šatny. Každá zpráva od jeho hráčů týkající se zápasu nebo každodenního chování se setkává s odezvou. To je způsob, jak se stát jeden z nich, což má zase pomoci posílit pouto. Hráči v něm vidí víc než trenéra. Jak sám přiznal, jeho inspirací v přístupu k hráči je José Mourinho. „Má hodnoty a ideály, se kterými silně souhlasím,“ řekl v rozhovoru pro Coachesvoice.com.

Arbeloa je se svým týmem v dobrém i zlém. Dokázal to, když jeho svěřenec Cucalón utrpěl na začátku letošní sezony vážné zranění kolena. Španělský trenér poslal kapitánovi svého týmu emotivní příspěvek, který zveřejnil na sociálních sítích a domluvil si schůzku s Toni Kroosem nebo Sergiem Canalesem, kteří zná realitu podobného zranění, aby ho povzbudili.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: MARCA.com

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

MARCA: (Téměř) dokonalá sezóna „budoucího trenéra Realu Madrid“
Bývalí hráči Realu

MARCA: (Téměř) dokonalá sezóna „budoucího trenéra Realu Madrid“

Bayer Leverkusen v sobotu vyhrál Německý pohár a může se tak pochlubit národním doublem pro sezonu 2023/24. Takový start Xabiho…
Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu
Castilla a junioři

Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu

Real Madrid v létě opustila řada odchovanců akademie, kteří hledali pravidelný prostor v prvním týmu. Sergio Arribas, Carlos Dotor a…
Životní zážitek. České a slovenské naděje trénují v akademii Realu Madrid
Castilla a junioři

Životní zážitek. České a slovenské naděje trénují v akademii Realu Madrid

Skupina talentovaných mladých fotbalistů z České republiky a Slovenska má tu čest trénovat v prestižní akademii La Fabrica Realu Madrid.…
Sergio Ramos nejspíše po sezoně definitivně opustí La Ligu
Bývalí hráči Realu

Sergio Ramos nejspíše po sezoně definitivně opustí La Ligu

Veterán Sevilly a legenda Realu Madrid Sergio Ramos je zřejmě podruhé v kariéře na odchodu ze Španělska, protože jeho návrat…