Ødegaard trpí vážným zraněním. Neexistuje na něj léčba, ale Ronaldo ho překonává po svém

  Ødegaard trpí vážným zraněním. Neexistuje na něj léčba, ale Ronaldo ho překonává po svém

  Nejde o záležitost, o které by se hodně namluvilo a napsalo. Možná proto o ni ani nevíte. Martinu Ødegaardovi, který aktuálně hostuje z Realu Madrid v Arsenalu, bylo před časem diagnostikováno nepříjemné zranění kolene, se kterým ho čeká tvrdý boj. Ačkoliv na toto zranění neexistuje 100% efektivní léčba, inspirací, že lze i přes něj hrát na vrcholu, je sám Cristiano Ronaldo.

  Pokud se ptáte, o jakém zranění je řeč, nemusíte se bát, nejste jediní, kdo si klade tuto otázku. Protože je velice pravděpodobné, že vás tato zpráva naprosto minula, jelikož si Martin Ødegaard své zranění přivodil minulé léto ještě na hostování v Realu Sociedad.

  Martin Ødegaard i Cristiano Ronaldo byli diagnostikováni tendinózou kolene (anglicky Tendinosis), což je chronické onemocnění šlach, nejčastěji v oblasti ramen, kolen, nebo loktů (v případě Ødegaarda se jedná o koleno pravé, v případě Cristiana o levé).

  Zdravé šlachy jsou tvořeny vlákny kolagenu a spojují svaly s kostmi. Tendinóza ve velmi dlouhém časovém období způsobuje, že šlachy degenerují, kvůli čemuž při námaze šlachy otékají a postupně na nich vznikají malé mikrotrhliny, do kterých se nedostane kolagen a tudíž se šlachy nikdy maximálně nezregenerují. Řečí normálních lidí – čím více koleno vystavujete fyzické námaze, tím více mikrotrhlin se na šlachách vytvoří a tím méně kolagenu se do nich dostane.

  Léčba

  Co činí ale zranění tak vážným? Neexistuje 100% efektivní léčba. Proto dosud nejlepší způsob je si dát dlouhou pauzu od sportu, nejlépe až půl roku. Doporučuje se zároveň rehabilitovat či provádět doporučená cvičení. Samozřejmě existují i další způsoby, jako například EWST (extrakorporální terapie rázovými vlnami), která může v některých případech pomoci s regenerací v dolních končetinách.

  Cristiano Ronaldo

  Cristiana Ronalda sem zařazuji z několika důvodů – porovnáme si jeho statistiky před a po zranění, jeho přístup k léčbě a náhled na tendinózu před několika lety.

  Oficiální prohlášení přišlo teprve pár dní před mistrovstvím světa v Brazílii od portugalského fotbalového svazu. Ovšem spekulace kolovaly médii v podstatě po celou sezónu, poněvadž Portugalce provázelo několik problémů s bolavým levým kolenem.

  Podle webu B/R musel o tomto problému Ronaldo vědět již delší dobu, načež si najal několik osobních terapeutů a trenérů, kteří mu pomáhali zranění držet pod kontrolou. Ronaldo byl vždy tím, kdo se udržoval ve formě a makal víc než ostatní, nicméně kvůli tomuto zranění se stalo cvičení součástí jeho každodenního života. Musel totiž cvičit pokaždé, před zápasem, o poločase, po zápase, před tréninkem, po tréninku i doma, protože si nemohl dovolit dát půlroční pauzu.  

  Nemusíme chodit ani tak daleko od Realu Madrid, abychom viděli další přístup. Velký příznivec Realu Madrid a čestný člen klubu, Rafael Nadal, si tendinózou také prochází a v minulosti si od tenisu dal osmiměsíční pauzu, aby si šlachy odpočinuly. Nedávno vyhrál již svůj dvacátý grandslam a je blízko tomu, aby se stal majitelem nejvíce grandslamů v tenisové historii.

  Nešlo však pouze o cvičení, Ronaldo se musel přizpůsobit i herně, ostatně jak avizoval i Dr. Dave Siebert v létě 2014: „Největší předností Cristiana Ronalda je rychlost, rychlý start na místě i dlouhý sprint, tudíž je až neuvěřitelné, že na sobě nedal doteď znát příznaky tohoto zákeřného onemocnění. Nicméně, pokud se chce udržet na nejvyšší úrovni, bude důležité se adaptovat tomuto zranění a dobře dlouhodobě zvládat péči o své koleno. U Cristiana ale strach mít nemusíme, jeho nastavení v hlavě je úchvatné.“

  Ronaldovy statistiky

  Sezona 2013/14 (tedy před zraněním, či v ranné fázi)

  Góly pravačkou: 36

  Góly levačkou: 6

  Góly hlavou: 5

  Kolik gólů dal CR7 z větší vzdálěnosti?

  Mimo vápno: 7

  Z více než 25 metrů: 5

  Volné přímé kopy: 3

  Kolik dal gólů po úspěšných kličkách?

  Góly předriblováním přes jednoho hráče: 6

  Góly předriblováním přes dva hráče: 2

  Gól předriblováním přes tři hráče: 1

  A jak si vedl ve vytváření šancí pro spoluhráče?

  Asistence: 17

  Vytvořené šance: 69

  Sezona 2014/15 2014/15 (po zranění/v průběhu)

  Góly pravačkou: 34

  Góly levačkou: 7

  Góly hlavou: 16

  Kolik gólů dal CR7 z větší vzdálěnosti?

  Mimo vápno: 5

  Z více než 25 metrů: 3

  Volné přímé kopy: 5

  Kolik dal gólů po úspěšných kličkách?

  Góly předriblováním přes jednoho hráče: 1

  Góly předriblováním přes dva hráče: 1

  Góly předriblováním přes tři hráče: 0

  A jak si vedl ve vytváření šancí pro spoluhráče?

  Asistence: 23

  Vytvořené šance: 92

  Cristiano již nebyl driblérem, ale efektivním zakončovatelem, většinou uvnitř pokutového území soupeře. Navíc častěji vytvářel příležitosti pro spoluhráče. Přizpůsobil se svému zranění a díky tomu je stále na absolutním vrcholu.

  Martin Ødegaard

  Jak jsme již řekli výše, Martin Ødegaard si toto zranění přivodil během působení na baskické Anoetě. Ačkoliv oficiálně měl tendinózu diagnostikovanou až během minulého léta, kouč Basků Imanol Alguacil si myslí, že zranění ho provázelo už dříve. „Se zraněním se potýkal od října, občas dokonce hrál přes bolest,“ prozradil.

  Oficiální lékařská zpráva týmového doktora San Sebastianu, Dr. Javier Barrera, zněla takto:

  „Martin Ødegaard byl diagnostikován patelární (čéškovou) tendinózou v pravém koleni. Je to vážné zranění, které nemá 100% efektivní léčbu. V posledních dnech jsme prováděli různé testy, abychom zajistili co nejefektivnější zotavovací program. Došli jsme k závěru, že nejlepším řešením bude rehabilitace, na míru připravený cvičební program, který bude regulovat počet tréninků či zápasů. Výsledky po prvním týdnu v tomto nastavení byly lepší, než týden předešlý. Bohužel, proti Realu Madrid cítil bolest a proti Celtě Vigo hrál přes bolesti. Abychom získali další možnosti léčby, odletěli jsme do Barcelony za specialistou. Naším momentálním krátkodobým cílem je spojit potřeby Martinova kolena a potřeby trenéra tak, aby byl Martin schopný hrát bez bolestí.“

  Cristiana to stálo rychlost, agilitu a schopnost neustále driblovat. Jaké dopady to bude mít na norského šikulu? To teprve uvidíme. Kromě obrovské píle bude každopádně důležité, aby Martin Ødegaard dobře věděl, jak se tomuto nepříjemnému faktu přizpůsobit. Ronaldo mu může být inspirací.

  Real v srdci

  Real v srdci

  Real v srdci je zbrusu novým čtvrtletníkem z dílny portálu BilyBalet.cz. Najdete v něm neobyčejné příběhy ze současnosti i historie, statistické zajímavosti, rozhovory, komentáře a mnoho dalšího. To vše na třiceti stranách. Stáhněte si magazín zdarma ZDE>>

  Křestním jménem Adam je fotbalový nadšenec, který miluje fotbal jako takový a sleduje aktivně prakticky veškeré soutěže v Evropě, ovšem nejbližší mu je „španělský ťukec“. Dále velmi pozorně sleduje mladé naděje. Realu fandí odmala, kdy ho k bílé přivedl první velký idol El Fenomeno.


  Zdroj: bleacherreport.com, managingmadrid.com

  8 Komentářů

  • Avatar

   Øde jde (bohužel) podobnou cestou, v Nizozemsku (dáno méně kvalitními protihráči) si ze všech dělal dobrý den, v La Realu ještě první půlrok taky. U nás se do soubojů téměř nedostával, v Arsenalu moc taky ne. Ale to je taky dáno tím, že ostatní hráči stojí a čumí, co s míčem udělá, jak tady, tak v Arsenalu.
   Jen statistické okénko:
   Heerenveen: 6,6 vyhraných soubojů – 48 %
   Vitesse: 6,5 – 51 %
   Real Sociedad – 4,4 – 48 %
   Real – 0,4 v lize, 2 v LM
   Arsenal – 1,2 v lize, 3,5 v EL

   Co se týče změny stylu, přiblíží se Özilovi (v Arsenalu se to přímo nabízí), přehled má téměř bezkonkurenční, přihrávky tak akorát silný a střílet bude asi jako Luka nebo Mesut, ne moc a spíš z větší dálky, ale mnohem víc bude góly připravovat.
   Je strašná škoda, že to přišlo tak brzo (ty španělský trávníky jsou zakletý! *bomb*), nicméně doufám, že změna stylu mu otevře nový dveře a možnosti, jak se stát ještě lepším a nepředvídatelnějším. Strašně mě ta jeho hra před rokem, dvěma bavila, snad bude přímočařejší a nový trenér pro něj najde v nadcházející sezóně místo, bojovat o střed tabulky s Arsenalem si nezaslouží *cry* blbý kolena

   0
   0
   • Avatar photo

    Tak jeho kolenou bylo výmluvou, proč ho údajně ZZ nedává do hry. No v Anglii se zázračně uzdravilo a už teď má odehráno více minut, než v RM za půl roku. Napsal si správně, že je třeba jiný trenér, jinak se Martin a x dalších můžou snažit jak chtějí a bez šance. Jsem zvědavý, jak dlouho to ještě bude bavit Fedeho.

    0
    0
    • Avatar photo

     Zbyněk H.
     Fedeho vytiahol prave Zidane, casto ho staval aj miesto Modrica, a odohral kopec zapasov.. to ze je tuto sezonu casto na marodke tak jasne ze tolko neodohral

     0
     0
     • Avatar

      Fede hlavně hrál v lednu (od 30. prosince do zápasu CdR): 12, 9, 24, 23 minut a potom ho Zidane nechal na hnusným třetiligovým hřišti plných 120 minut a skoro měsíc a půl byl mimo. Od 98. minuty Zidane nestřídal, měl ještě 2 možnosti, střídal jen 4x, a místo Fedeho mohl jít na 20 minut na hřiště Blanco (kterému Zidane nedal ještě ani minutu, a to sedí na lavičce s Iscem jako jediná volba do už tak křehké zálohy)

      0
      0
     • Avatar photo

      Iker. Fedeho vytáhl Lopé ne ZZ, i když ten mu pak dal šanci. Loni byl náš nejlepší hráč, chápu že byl letos zraněný, ale i tak toho hraje méně než by měl.

      0
      0
   • Avatar

    No Arsenal některé zápasy připomínal Real tou sterilní hrou a držením míče a hraním přes křídelní prostory. Tím pádem se Ode dostal k míči jako desítka poměrně málo. Chce to ještě vyladit, nicméně přihrávky nekazil a měl pár pěkných přihrávek středem, jako když vysunul nabíhajícího Aubu, ale neuznali mu gol pro poměrně sporný ofsajd. To bylo asi proti Benfice.

    0
    0
   • Avatar

    No Arsenal některé zápasy připomínal Real tím sterilním držením míče a přenášením hry na převážně stojící křídla. Ode dostával místy jako desítka relativně málo míčů, ještě to chce vyladit. Ale přihrávky nekazí a místy někoho skvěle vysune jako Aubu tuším proti Benfice? Bohužel gól neuznali pro velmi těsný ofsajd, ale akce pěkná.

    0
    0
    • Avatar

     A prave preto si vyhliadli Odegaarda, aby im s tymto pomohol. Treba tomu dat cas, Martin pol roka poriadne nehral, nova, uplne odlisna liga, naskocil do rozbehnutej sezony. To, ze mu Arteta dal skoro hned sancu a podrzal ho aj po par horsich zapasoch, i ked tam je v zasade len na pol roka, podla mna znaci, ze v nom vidi velkeho hraca.

     0
     0

  Přidat komentář

  Související články

  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele
  Mužstvo

  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele

  Fede Valverde vstřelil svůj první gól v sezoně 2023/24 v zápase proti Realu Sociedad. Uruguayský záložník provedl razantní střelu zpoza…
  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe
  Mužstvo

  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe

  Jude Bellingham udělil rozhovoru pro Channel 4 Sport po vítězství 3:1 v přátelském zápase se Skotskem. Záložník přiznal, že klíčem…
  Dani Carvajal se ohradil proti obviněním, která porušují jeho dobré jméno
  Mužstvo

  Dani Carvajal se ohradil proti obviněním, která porušují jeho dobré jméno

  Dani Carvajal zveřejnil prohlášení, ve kterém se ohrazuje proti obviněním, která porušují jeho dobré jméno. Dani Carvajal vyvolal ve Španělsku…
  Lucas Vázquez slaví 8 let od svého debutu v Realu Madrid. Odchovanec, který nikdy nezklame
  Mužstvo

  Lucas Vázquez slaví 8 let od svého debutu v Realu Madrid. Odchovanec, který nikdy nezklame

  Včerejšek byl dnem, Lucas Vázquez oficiálně před 8 lety debutoval v prvním týmu Realu Madrid a jeho přestup byl jedním…