Ødegaard trpí vážným zraněním. Neexistuje na něj léčba, ale Ronaldo ho překonává po svém

Ødegaard trpí vážným zraněním. Neexistuje na něj léčba, ale Ronaldo ho překonává po svém

Nejde o záležitost, o které by se hodně namluvilo a napsalo. Možná proto o ni ani nevíte. Martinu Ødegaardovi, který aktuálně hostuje z Realu Madrid v Arsenalu, bylo před časem diagnostikováno nepříjemné zranění kolene, se kterým ho čeká tvrdý boj. Ačkoliv na toto zranění neexistuje 100% efektivní léčba, inspirací, že lze i přes něj hrát na vrcholu, je sám Cristiano Ronaldo.

Pokud se ptáte, o jakém zranění je řeč, nemusíte se bát, nejste jediní, kdo si klade tuto otázku. Protože je velice pravděpodobné, že vás tato zpráva naprosto minula, jelikož si Martin Ødegaard své zranění přivodil minulé léto ještě na hostování v Realu Sociedad.

Martin Ødegaard i Cristiano Ronaldo byli diagnostikováni tendinózou kolene (anglicky Tendinosis), což je chronické onemocnění šlach, nejčastěji v oblasti ramen, kolen, nebo loktů (v případě Ødegaarda se jedná o koleno pravé, v případě Cristiana o levé).

Zdravé šlachy jsou tvořeny vlákny kolagenu a spojují svaly s kostmi. Tendinóza ve velmi dlouhém časovém období způsobuje, že šlachy degenerují, kvůli čemuž při námaze šlachy otékají a postupně na nich vznikají malé mikrotrhliny, do kterých se nedostane kolagen a tudíž se šlachy nikdy maximálně nezregenerují. Řečí normálních lidí – čím více koleno vystavujete fyzické námaze, tím více mikrotrhlin se na šlachách vytvoří a tím méně kolagenu se do nich dostane.

Léčba

Co činí ale zranění tak vážným? Neexistuje 100% efektivní léčba. Proto dosud nejlepší způsob je si dát dlouhou pauzu od sportu, nejlépe až půl roku. Doporučuje se zároveň rehabilitovat či provádět doporučená cvičení. Samozřejmě existují i další způsoby, jako například EWST (extrakorporální terapie rázovými vlnami), která může v některých případech pomoci s regenerací v dolních končetinách.

Cristiano Ronaldo

Cristiana Ronalda sem zařazuji z několika důvodů – porovnáme si jeho statistiky před a po zranění, jeho přístup k léčbě a náhled na tendinózu před několika lety.

Oficiální prohlášení přišlo teprve pár dní před mistrovstvím světa v Brazílii od portugalského fotbalového svazu. Ovšem spekulace kolovaly médii v podstatě po celou sezónu, poněvadž Portugalce provázelo několik problémů s bolavým levým kolenem.

Podle webu B/R musel o tomto problému Ronaldo vědět již delší dobu, načež si najal několik osobních terapeutů a trenérů, kteří mu pomáhali zranění držet pod kontrolou. Ronaldo byl vždy tím, kdo se udržoval ve formě a makal víc než ostatní, nicméně kvůli tomuto zranění se stalo cvičení součástí jeho každodenního života. Musel totiž cvičit pokaždé, před zápasem, o poločase, po zápase, před tréninkem, po tréninku i doma, protože si nemohl dovolit dát půlroční pauzu.  

Nemusíme chodit ani tak daleko od Realu Madrid, abychom viděli další přístup. Velký příznivec Realu Madrid a čestný člen klubu, Rafael Nadal, si tendinózou také prochází a v minulosti si od tenisu dal osmiměsíční pauzu, aby si šlachy odpočinuly. Nedávno vyhrál již svůj dvacátý grandslam a je blízko tomu, aby se stal majitelem nejvíce grandslamů v tenisové historii.

Nešlo však pouze o cvičení, Ronaldo se musel přizpůsobit i herně, ostatně jak avizoval i Dr. Dave Siebert v létě 2014: „Největší předností Cristiana Ronalda je rychlost, rychlý start na místě i dlouhý sprint, tudíž je až neuvěřitelné, že na sobě nedal doteď znát příznaky tohoto zákeřného onemocnění. Nicméně, pokud se chce udržet na nejvyšší úrovni, bude důležité se adaptovat tomuto zranění a dobře dlouhodobě zvládat péči o své koleno. U Cristiana ale strach mít nemusíme, jeho nastavení v hlavě je úchvatné.“

Ronaldovy statistiky

Sezona 2013/14 (tedy před zraněním, či v ranné fázi)

Góly pravačkou: 36

Góly levačkou: 6

Góly hlavou: 5

Kolik gólů dal CR7 z větší vzdálěnosti?

Mimo vápno: 7

Z více než 25 metrů: 5

Volné přímé kopy: 3

Kolik dal gólů po úspěšných kličkách?

Góly předriblováním přes jednoho hráče: 6

Góly předriblováním přes dva hráče: 2

Gól předriblováním přes tři hráče: 1

A jak si vedl ve vytváření šancí pro spoluhráče?

Asistence: 17

Vytvořené šance: 69

Sezona 2014/15 2014/15 (po zranění/v průběhu)

Góly pravačkou: 34

Góly levačkou: 7

Góly hlavou: 16

Kolik gólů dal CR7 z větší vzdálěnosti?

Mimo vápno: 5

Z více než 25 metrů: 3

Volné přímé kopy: 5

Kolik dal gólů po úspěšných kličkách?

Góly předriblováním přes jednoho hráče: 1

Góly předriblováním přes dva hráče: 1

Góly předriblováním přes tři hráče: 0

A jak si vedl ve vytváření šancí pro spoluhráče?

Asistence: 23

Vytvořené šance: 92

Cristiano již nebyl driblérem, ale efektivním zakončovatelem, většinou uvnitř pokutového území soupeře. Navíc častěji vytvářel příležitosti pro spoluhráče. Přizpůsobil se svému zranění a díky tomu je stále na absolutním vrcholu.

Martin Ødegaard

Jak jsme již řekli výše, Martin Ødegaard si toto zranění přivodil během působení na baskické Anoetě. Ačkoliv oficiálně měl tendinózu diagnostikovanou až během minulého léta, kouč Basků Imanol Alguacil si myslí, že zranění ho provázelo už dříve. „Se zraněním se potýkal od října, občas dokonce hrál přes bolest,“ prozradil.

Oficiální lékařská zpráva týmového doktora San Sebastianu, Dr. Javier Barrera, zněla takto:

„Martin Ødegaard byl diagnostikován patelární (čéškovou) tendinózou v pravém koleni. Je to vážné zranění, které nemá 100% efektivní léčbu. V posledních dnech jsme prováděli různé testy, abychom zajistili co nejefektivnější zotavovací program. Došli jsme k závěru, že nejlepším řešením bude rehabilitace, na míru připravený cvičební program, který bude regulovat počet tréninků či zápasů. Výsledky po prvním týdnu v tomto nastavení byly lepší, než týden předešlý. Bohužel, proti Realu Madrid cítil bolest a proti Celtě Vigo hrál přes bolesti. Abychom získali další možnosti léčby, odletěli jsme do Barcelony za specialistou. Naším momentálním krátkodobým cílem je spojit potřeby Martinova kolena a potřeby trenéra tak, aby byl Martin schopný hrát bez bolestí.“

Cristiana to stálo rychlost, agilitu a schopnost neustále driblovat. Jaké dopady to bude mít na norského šikulu? To teprve uvidíme. Kromě obrovské píle bude každopádně důležité, aby Martin Ødegaard dobře věděl, jak se tomuto nepříjemnému faktu přizpůsobit. Ronaldo mu může být inspirací.

Real v srdci

Real v srdci

Real v srdci je zbrusu novým čtvrtletníkem z dílny portálu BilyBalet.cz. Najdete v něm neobyčejné příběhy ze současnosti i historie, statistické zajímavosti, rozhovory, komentáře a mnoho dalšího. To vše na třiceti stranách. Stáhněte si magazín zdarma ZDE>>

Křestním jménem Adam je fotbalový nadšenec, který miluje fotbal jako takový a sleduje aktivně prakticky veškeré soutěže v Evropě, ovšem nejbližší mu je „španělský ťukec“. Dále velmi pozorně sleduje mladé naděje. Realu fandí odmala, kdy ho k bílé přivedl první velký idol El Fenomeno.


Zdroj: bleacherreport.com, managingmadrid.com

8 Komentářů

 • Avatar

  Øde jde (bohužel) podobnou cestou, v Nizozemsku (dáno méně kvalitními protihráči) si ze všech dělal dobrý den, v La Realu ještě první půlrok taky. U nás se do soubojů téměř nedostával, v Arsenalu moc taky ne. Ale to je taky dáno tím, že ostatní hráči stojí a čumí, co s míčem udělá, jak tady, tak v Arsenalu.
  Jen statistické okénko:
  Heerenveen: 6,6 vyhraných soubojů – 48 %
  Vitesse: 6,5 – 51 %
  Real Sociedad – 4,4 – 48 %
  Real – 0,4 v lize, 2 v LM
  Arsenal – 1,2 v lize, 3,5 v EL

  Co se týče změny stylu, přiblíží se Özilovi (v Arsenalu se to přímo nabízí), přehled má téměř bezkonkurenční, přihrávky tak akorát silný a střílet bude asi jako Luka nebo Mesut, ne moc a spíš z větší dálky, ale mnohem víc bude góly připravovat.
  Je strašná škoda, že to přišlo tak brzo (ty španělský trávníky jsou zakletý! *bomb*), nicméně doufám, že změna stylu mu otevře nový dveře a možnosti, jak se stát ještě lepším a nepředvídatelnějším. Strašně mě ta jeho hra před rokem, dvěma bavila, snad bude přímočařejší a nový trenér pro něj najde v nadcházející sezóně místo, bojovat o střed tabulky s Arsenalem si nezaslouží *cry* blbý kolena

  0
  0
  • Avatar photo

   Tak jeho kolenou bylo výmluvou, proč ho údajně ZZ nedává do hry. No v Anglii se zázračně uzdravilo a už teď má odehráno více minut, než v RM za půl roku. Napsal si správně, že je třeba jiný trenér, jinak se Martin a x dalších můžou snažit jak chtějí a bez šance. Jsem zvědavý, jak dlouho to ještě bude bavit Fedeho.

   0
   0
   • Avatar photo

    Zbyněk H.
    Fedeho vytiahol prave Zidane, casto ho staval aj miesto Modrica, a odohral kopec zapasov.. to ze je tuto sezonu casto na marodke tak jasne ze tolko neodohral

    0
    0
    • Avatar

     Fede hlavně hrál v lednu (od 30. prosince do zápasu CdR): 12, 9, 24, 23 minut a potom ho Zidane nechal na hnusným třetiligovým hřišti plných 120 minut a skoro měsíc a půl byl mimo. Od 98. minuty Zidane nestřídal, měl ještě 2 možnosti, střídal jen 4x, a místo Fedeho mohl jít na 20 minut na hřiště Blanco (kterému Zidane nedal ještě ani minutu, a to sedí na lavičce s Iscem jako jediná volba do už tak křehké zálohy)

     0
     0
    • Avatar photo

     Iker. Fedeho vytáhl Lopé ne ZZ, i když ten mu pak dal šanci. Loni byl náš nejlepší hráč, chápu že byl letos zraněný, ale i tak toho hraje méně než by měl.

     0
     0
  • Avatar

   No Arsenal některé zápasy připomínal Real tou sterilní hrou a držením míče a hraním přes křídelní prostory. Tím pádem se Ode dostal k míči jako desítka poměrně málo. Chce to ještě vyladit, nicméně přihrávky nekazil a měl pár pěkných přihrávek středem, jako když vysunul nabíhajícího Aubu, ale neuznali mu gol pro poměrně sporný ofsajd. To bylo asi proti Benfice.

   0
   0
  • Avatar

   No Arsenal některé zápasy připomínal Real tím sterilním držením míče a přenášením hry na převážně stojící křídla. Ode dostával místy jako desítka relativně málo míčů, ještě to chce vyladit. Ale přihrávky nekazí a místy někoho skvěle vysune jako Aubu tuším proti Benfice? Bohužel gól neuznali pro velmi těsný ofsajd, ale akce pěkná.

   0
   0
   • Avatar

    A prave preto si vyhliadli Odegaarda, aby im s tymto pomohol. Treba tomu dat cas, Martin pol roka poriadne nehral, nova, uplne odlisna liga, naskocil do rozbehnutej sezony. To, ze mu Arteta dal skoro hned sancu a podrzal ho aj po par horsich zapasoch, i ked tam je v zasade len na pol roka, podla mna znaci, ze v nom vidi velkeho hraca.

    0
    0

Přidat komentář

Související články

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid
Mužstvo

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid

Chorvat a Španěl uzavřeli dohodu o setrvání v klubu na další sezonu. Oba budou patřit mezi kapitány prvního týmu. Luka…
Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?
Mužstvo

Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?

Florentino Pérez ve čtvrtek vedl basketbalový tým Realu Madrid při předávání trofeje pro španělského mistra v Madridu. Chiringuito se ve…
EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let
Mužstvo

EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let

Případ údajných daňových podvodů, kterých se měl dopustit Carlo Ancelotti během svého prvního působení v Realu Madrid, se vyvíjí. Zástupci…
Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců
Mužstvo

Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců

Příchod Kyliana Mbappého do Realu Madrid změní mnohé. Od rozestavení, přes role Rodryga a Endricka až po platový žebříček… Klub…