21. prosinec, den, který může navždy změnit fotbal a rozbít monopol UEFA a FIFA

  21. prosinec, den, který může navždy změnit fotbal a rozbít monopol UEFA a FIFA
  Florentino Pérez (zdroj: realmadrid.com)

  Soudní dvůr Evropské unie bude toho dne také rozhodovat o dvou dalších věcech týkajících se sportu a soutěží, přičemž naznačuje, že jeho rozhodnutí bude klíčové a konsensuální.

  Pamatujete si na Super ligu, ten projekt, který se zhroutil hned po vyhlášení? Stále existuje, i když o něj s UEFA bojují pouze Real Madrid a Barcelona. A ani role Barçy není úplně jasná. Jeho propagátoři, především Florentino Pérez, čekají, co se stane 21. prosince v Lucemburku.

  V ten den vydá evropské soudnictví konečné rozhodnutí o tomto projektu. Příznivé rozhodnutí by mohlo soutěž znovu aktivovat (i když ani pak by to nebylo snadné), rozhodnutí proti jejich zájmům by bylo posledním hřebíčkem do jejich rakve. Nelze vyloučit ani šalamounské rozhodnutí, které umožní oběma stranám pochlubit se svým vítězstvím.

  Není snadné vysvětlit, co je v sázce, ale zkusíme to, píše Sergio Fernández na portálu Relevo.

  Monopol, ano či ne

  Za necelé tři týdny odpoví Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) na předběžné rozhodnutí španělského soudu. Musí rozhodnout, zda, jak tvrdí Super liga, jsou předpisy UEFA a FIFA, které ji opravňují k pořádání soutěže a stanovují sankce, v rozporu s evropskými soutěžními pravidly.

  Jinými slovy, zda mají monopol na fotbal, který jim znemožňuje konkurovat v ekosystému volného trhu? UEFA a FIFA samozřejmě tvrdí, že tomu tak není.

  Nejsou sami. Ke každému případu posuzovanému SDEU je přidělen generální advokát, který soudu pomáhá a vyvozuje závěry. V otázce Super ligy přišel na řadu Řek Athanasios Rantos, který na konci roku 2022 jednoznačně podporoval UEFA a FIFA.

  Tvrdí, že evropská pravidla dávají tomuto sportu specifický charakter, což pomáhá ospravedlnit, že omezení uložená oběma mezinárodními federacemi jsou v souladu s pravidly hospodářské soutěže EU.

  Je to všechno? Samozřejmě že ne. Taková ujednání nejsou závazná, ale SDEU se jimi téměř vždy řídí. Odtud plyne optimismus UEFA, FIFA a La Ligy, když závěry Řeka vyšly najevo. Odborné právní zdroje však Relevu sdělují, že kroky SDEU v období před 21. prosincem naznačují, že došlo k mnoha interním diskusím.

  Další dva případy ve stejný den: proč?

  Ve stejný den oznámí SDEU své rozhodnutí v dalších sportovních případech: v jednom proti sobě stojí klub Royal Antwerp a Belgické fotbalové federaci a UEFA a v dalším, který se týká dvou bruslařů a Mezinárodní bruslařské federace (ISU).

  Jádrem všech tří případů je klíčová otázka: opravňuje zvláštní status sportu uznaný Smlouvou o fungování Evropské unie neuplatňovat pravidla hospodářské soutěže a volného pohybu pracovníků stejným způsobem jako v jiných ekonomická odvětví? Na odpovědi na tuto otázku závisí rozhodnutí SDEU ze dne 21. prosince.

  Musí být důslední: je pro ně složité rozhodnout, že sport má pro UEFA zvláštní povahu, ale zároveň uznat, že Royal Antwerp má pravdu ohledně pravidel týkajících se zahraničních hráčů… ve stejném sportu.

  Případ bruslařů je téměř totožný s případem Super ligy, zatímco případ Royal Antwerp zpochybňuje pravidlo UEFA vyžadující minimální počet odchovanců. Belgický klub považuje toto pravidlo za v rozporu s volným pohybem pracovníků i s pravidly hospodářské soutěže.

  Závěry generálního advokáta se v tomto případě lišily od závěrů týkajících se Superl igy. Aniž by zcela zpochybňoval nařízení UEFA, soudí, že současné znění nařízení je v rozporu s volným pohybem pracovníků.

  Alespoň pokud jde o hráče z jiných evropských zemí. Jeden příklad: Real Madrid může trénovat hráče ve své vlastní mládežnické akademii nebo v jiném španělském týmu, ale ne v jiném evropském týmu. Podle generálního advokáta je to v rozporu se svobodou pohybu pracovníků.

  Případ Bosman

  Tento postoj, jak vysvětlují právní zdroje, vyplývá z doktríny Bosman. V roce 1995 SDEU rozhodl, že belgická pravidla FA a UEFA, která stanovila vyplácení klauzulí o uvolnění i po vypršení hráčské smlouvy a zavedla kvóty pro hráče z EU, byla v rozporu s obchodními a pracovními pravidly EU, protože omezovala volný pohyb pracovníků.

  EK nezpochybnila evropský pyramidový model ani právo federací organizovat sport, ale rozhodla, že její předpisy jsou v rozporu s pravidly soutěže. Konstatoval, že federace by neměly mít absolutní pravomoc omezovat konkurenci z jiných soutěží. Tyto otevřené dveře jsou nadějí, na které se nyní Super liga drží.

  Toto rozhodnutí bylo později potvrzeno Tribunálem Evropské unie, který předchází SDEU. Na konci roku 2020 Tribunál Evropské unie potvrdil rozhodnutí EK s odůvodněním, že pravidla uložená Mezinárodní bruslařskou federací byla nepřiměřená a šla „nad rámec toho, co bylo nezbytné“ k ochraně integrity tohoto sportu v souladu s evropskými smlouvami.

  I tento případ se dostal k SDEU se závěry generálního advokáta podobnými těm v kauze Super liga, a to nikoli náhodou. Autorem projektu je stejný: Řek Athanasios Rantos. Dne 15. prosince 2022 vydal Rantos své závěry v obou případech. V případě Mezinárodní bruslařské federace požádal Soudní dvůr Evropské unie o zrušení rozsudku Tribunálu Evropské unie.

  Zdroje obeznámené s prací SDEU uvádějí, že skutečnost, že stanovil stejné datum pro předání svého rozhodnutí ve všech třech případech, by mohla znamenat, že by tato tři rozhodnutí měla být konzistentní.

  Znamenalo by to, že by SDEU nahradil jednoho ze dvou generálních advokátů, protože jejich závěry, i když v různých případech, se týkají podobných otázek. Buď opraví rozhodnutí generálního advokáta v případě Royal Antwerp, nebo tak učiní v případě Super ligy a Mezinárodní bruslařské federace.

  Všechno je na svém místě

  Faktem je, že do 21. prosince už si každý připravil svůj způsob, jak „vypadat jako vítěz“. Javieru Tebasovi se podaří projít čtvrtým znovuzvolením, aby mohl být v den rozhodnutí oficiálně prezidentem La Ligy. Proč? Protože měl oproti Ssuper lize od samého začátku výhodu. „Jsme velmi klidní,“ vysvětlují zdroje blízké Tebasovi.

  V Realu Madrid je situace stejná. Klid a důvěra ve verdikt. Členové A22, agentury hájící zájmy Super ligy, vyjadřují stále stejné názory. Barcelona stále čeká na vedlejší kolej, aby viděla, co se stane, zatímco Juventus už dávno oficiálně skočil přes palubu.

  Realita je taková, že Spojené království se právně chránilo před projekty jako Super liga a Německo by ani neuvažovalo o vstupu. Takže i kdyby s nimi SDEU souhlasil, museli by se smířit s projektem Super ligy bez Manchesteru City, Liverpoolu, Bayernu Mnichov, Arsenalu… a to by bylo těžké.

  21. prosinec je tedy klíčové datum (možná poslední) pro Super ligu. Předpověd? Bez ohledu na verdikt se každý prohlásí za vítěze, uzavírá Sergio Fernández.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: relevo.com

  Přidat komentář

  Související články

  3 pozitiva a negativa po Lipsku: Čaroděj Lunin, „náhradník“ Brahim i zranění
  Analýzy a rozbory

  3 pozitiva a negativa po Lipsku: Čaroděj Lunin, „náhradník“ Brahim i zranění

  Real Madrid výsledkově zvládl první utkání osmifinále Ligy mistrů na půdě Lipska. Výhra 1:0 se ovšem nerodilo vůbec snadno a…
  Souboj trenérů! Ancelottimu se proti Atletům nedaří, Simeone s rivalem také ztrácí
  Analýzy a rozbory

  Souboj trenérů! Ancelottimu se proti Atletům nedaří, Simeone s rivalem také ztrácí

  Již dnes večer proti sobě na Santiago Bernabéu vyběhnou fotbalisté Realu Madrid a Atlétika. Nepůjde jen o tvrdý souboj na…
  Carvajalův rekordní ročník. Za 15 zápasů dal víc gólů než kdy za sezonu
  Mužstvo

  Carvajalův rekordní ročník. Za 15 zápasů dal víc gólů než kdy za sezonu

  Dani Carvajal, poctivý dříč, výborný obránce s kvalitní podporou útoku. Dá se říct všechno, jen ne střelec. V této sezoně…
  3 pozitiva a negativa po Atlétiku: Kontrola hry, ale i zbytečné karty a chyby
  Analýzy a rozbory

  3 pozitiva a negativa po Atlétiku: Kontrola hry, ale i zbytečné karty a chyby

  Pouť Realu Madrid aktuálním ročníkem Copa del Rey skončila již v osmifinále. Obhájce trofeje nestačil na městského rivala Atlético, když…