Vyvrácení mýtu o „nahřátých míčcích“ Realu Madrid v losu Ligy mistrů
- Liga mistrů
- 22. února 2025
- 0 Komentářů
- Zbynek H.

Méně „štěstí“ má v Evropě pouze jeden obr. V průběhu let dostávali hráči Bílého baletu více zabrat než Atlético nebo Barça.
Opět losování Ligy mistrů a opět napětí před poznáním soupeřů jednotlivých týmů. Španělské kluby již vědí, s kým se utkají v 1/8 finále: Real Madrid s Atléticem a Barcelona s Benficou. Znají také možné dvojice v dalších kolech, pokud se jim podaří postoupit.
Strana pavouka, ve které se Real Madrid a Atlético nacházejí, znamená, že by se ve čtvrtfinále mohly utkat s PSV Eindhoven nebo Arsenalem. Cesta Realu do finále tedy nebude nejjednodušší, což podkopává stále nepopulárnější přesvědčení, že má při losování vždy štěstí.
Toto přesvědčení bylo podpořeno teoriemi o „nahřátých míčcích“, údajné metodě manipulace s losem pomocí míchání studených míčů vytažených z lednice s míči o normální teplotě, popisuje Relevo.
V Lize mistrů jde o klasiku, již několikrát se objevily komentáře o „černé ruce“ UEFA a o tom, že z losování nejvíce profituje Real Madrid. Měli však Los Blancos opravdu více štěstí než jejich hlavní rivalové v historii Ligy mistrů? Abychom to zjistili, analyzoval portál Relevo pořadí ELO nejlepších evropských týmů a jejich soupeřů v 1/8 a 1/4 finále za posledních deset let. Kromě
Realu Madrid byly mezi týmy s největším významem v těchto soutěžích zařazeny také Manchester City, Barcelona, Bayern Mnichov, Liverpool, PSG a Atlético.
Žebříček ELO vytvořil profesor a fyzik Árpád Élő pro šachové účely, ale postupem času našel uplatnění i ve fotbale. Používá se k hodnocení úrovně týmů, přičemž kombinuje údaje o obtížnosti zápasů, soupeřích, turnajích a technicko-taktickou analýzu. S přihlédnutím k pořadí soupeřů v žebříčku ELO v okamžiku daného kola je možné pomocí mediánové hodnoty určit, které týmy obvykle čelí nejtěžším soupeřům.

Během analyzovaného období (do roku 2024) měli soupeři Barcelony nižší ELO (medián: 1880) než soupeři Realu Madrid. Ze všech klubů mělo pouze PSG těžší soupeře než královský klub (medián ELO: 1919). Na opačném pólu byl Bayern, který nejčastěji čelil nejslabším soupeřům (medián ELO: 1837).

Dalším způsobem analýzy je porovnání rozdílu mezi pořadím ELO obou soupeřů v daném kole. V tomto ohledu je Bayern týmem, který měl nejčastěji nad svými soupeři jasnou převahu. Real Madrid má naopak rozdíl mnohem menší (88,21), což potvrzuje, že jeho soupeři byli v posledním desetiletí silnější. Ještě nižší hodnotu zaznamenal Liverpool (77,18). Atlético (-10,57) a PSG (-20,99) naopak častěji nastupovaly proti týmům vyšší úrovně.
To však neznamená, že Bayern nebo City měly cestu do finále jednodušší. Každý zápas je samostatný příběh – Real Madrid v roce 2019 vypadl v 1/8 finále po prohře s Ajaxem, přestože měl o 198 bodů ELO více. Podobně Manchester City prohrál ve čtvrtfinále 2020 s Lyonem, přestože měl teoretický náskok v žebříčku ELO až 290,72. Soupeři, kteří se zdáli být papírově slabší, tak dokázali překvapit, poznamenává Relevo.
Údaje nepotvrzují rozšířený názor, že Real Madrid má při losování snadnější soupeře než jeho konkurenti. Výsledky z posledních ročníků Ligy mistrů vyvracejí mýtus o tom, že jsou královští hráči zvýhodňováni. Brzy uvidíme, zda letošní čtvrtfinále tento trend potvrdí, uzavírá Relevo.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: relevo.com