KOMENTÁŘ: Umění odejít. Aneb když milovaná legenda nepozná, kdy má skončit

Čas 09. 06. 2021, 14:13 | Autor Zbyněk H.
Marcelo
Marcelo

Včera probleskla světem madridismo zpráva, že Marcelo nehodlá v létě opustit Real Madrid a chce dodržet smlouvu, která je platná ještě jeden rok. Informace, která přidala vedení klubu další vrásku na čele.

Zpráva to není příliš překvapivá, protože jsme si zvykli, že hráčům se z Madridu dobrovolně odcházet nechce a třeba v Barce o tom taky vědí své. Slunce, krásné město, nejlepší klub na světě a velký plat. Hráčům se není co divit.

Co mě však překvapilo, byla reakce madridismo, kteří bezmezně podpořili Marcela v setrvání na Bernabéu a nelibně nesli komentář o jeho nulové sebereflexi po katastrofální sezoně.

Ruku na srdce, není moc fanoušků fotbalu, kteří by Marcela neměli rádi. Tenhle brazilský fotbalový génius je obrovský sympaťák a byl nejlepším levým obráncem poslední dekády. Společně s další legendou Los Blancos, Cristianem Ronaldem, tvořili skvělou dvojici, která ničila obrany nejednoho velkoklubu.

Madridismo by rádi viděli loučit se Marcela před zaplněnými tribunami Nuevo Bernabéu, ale je třeba pohlédnout pravdě do očí. Marcelo už na Real Madrid nemá, a to ani v roli náhradníka. Real Madrid je klubem, kde ukončit kariéru je extrémně obtížné, nepovedlo se to mnoha legendám klubu v čele San Ikerem, Rúlem a dalšími.

Platí pravidlo, že odcházet se má na vrcholu a jen ti nejsilnější poznají, kdy je správný okamžik. Posledním takovým v dresu Bílého baletu byl Zinédine Zidane, který to poznal jako hráč i jako trenér.

Z vrcholu na dno  

Marcelo již delší dobu není na vrcholu své slávy a už Santiago Solari po svém příchodu na lavičku Los Blancos v sezoně 2018/2019 usadil brazilského technika na střídačku pro jeho nedostatečnou fyzickou připravenost. Šanci dostal odchovanec Sergio Reguilón, který zasáhl do 22 zápasů a nasbíral 1794 minut.

Se Zidanovým návratem na Bernabéu se vše vrátilo do starých kolejí, Sergio Reguilón musel odejít na hostování do Sevilly, uvolnil místo Ferlandu Mendymu, a Marcelo dostal opět důvěru madridského lodivoda.

V následující mistrovské sezóně 2019/2020 však k oživení Marcela nedošlo, byl vytlačen ze základní sestavy Mendym, který ve své úvodní sezóně předváděl skvělé výkony a byl jedním ze strůjců ligového titulu. V létě tak všichni očekávali návrat Reguilóna na Bernabéu po výborné sezoně strávené na hostování v Seville.

K překvapení většiny fanoušků Realu se tak nestalo a odchovance Los Blancos byl obětován na oltář setrvání Marcela a vyrovnání těžce zkoušeného rozpočtu královského velkoklubu.

Pusté přestupové období způsobilo, že očekávání před právě skončenou sezonou nebyly příliš velké a situace na levé straně obrany byla jasná. Mendy byl první Zidanovou volbou, který dobře věděl proč. Ve chvíli, kdy se Marcelo dostal na hřiště, stávaly se zápasy utrpením. Pro fanoušky, Courtoise i samotného Zidana.

Ze zápasů proti Šachtaru, Cadízu nebo Alcoyanu bolely oči a hlavně srdce nejednoho fanouška, který sledoval nedůstojné výkony Marcela, jenž se dostal i do střetu se samotným Zidanem.

Například při ostudném vypadnutí z Copa del Rey. Vše došlo tak daleko, že v posledních zápasech sezony dostal přednost na levé straně obrany Miguel Gutiérrez, hráč Castilly.

Právě Miguel Gutiérrez se stal hlavním kandidátem pro příští sezónu, který by měl krýt záda Mendymu. Jeho přesun do prvního týmu je však v případně setrvání Marcela vyloučen. Což je patová situace pro vedení klubu, které chová úctu k Marcelovi.

Nikdo z nás nechce vidět, jak milovaný Marcelo odchází zadním vchodem po nátlaku prezidenta Florentina Peréze.

Umění odejít v pravý čas je dáno výjimečným lidem a tím Marcelo rozhodně je. Kdy jindy než teď by měl ukázat své bíle srdce a udělat to, co je pro Real Madrid nejlepší. Odejít...

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (11 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!